logo

Punkty

Szybki podgląd

Zespół parkowo-pałacowy w Gawronach

Bronisław Konopka, bohater powieści Marii Szuleckiej "Czeremcha pachnie gorzko", mieszkaniec czworaków we wsi Wronów (prawdopodobnie Gawrony w pow. łęczyckim) i członek spółdzielni rolniczej, postanawia wziąć kredyt i wybudować własny dom. Z tym pomysłem idzie do Ignacego Batyry - przewodniczącego spółdzielni, mieszkającego w byłej rządcówce na terenie dawnego zespołu parkowo-pałacowego w Gawronach.
Szybki podgląd

Gmach dawnego ratusza przy pl. Piłsudskiego w Kutnie

Bohaterowie powieści Marii Szuleckiej "Czeremcha pachnie gorzko" - Konopka i Batyra odwiedzają gmach Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Kutnie przy pl. Piłsudskiego (w budynku dawnego ratusza), by załatwić dla członków spółdzielni rolniczej we Wronowie (Gawronach) kredyty na budowę domów.
Szybki podgląd

Sklep wielobranżowy w Byszewie

Panna Miecia, bohaterka powieści Marii Szuleckiej "Czeremcha pachnie gorzko", prowadzi sklep wielobranżowy w podkutnowskiej wsi Łyszew, której pierwowzorem jest prawdopodobnie miejscowość Byszew.
Szybki podgląd

Ulica Grunwaldzka w Kutnie

Bohaterowie powieści Marii Szuleckiej "Czeremcha pachnie gorzko" - Stasiek i Jan Szyszkowscy, jadąc ze swojej wsi do Kutna, wjeżdżają do miasta od strony ulicy Grunwaldzkiej. Tam znajdują warsztat samochodowy dawnego znajomego Staśka Szyszkowskiego - Stefana Rudzika.
Szybki podgląd

Ulica Łęczycka w Krośniewicach

Robert Pruski - główny bohater powieści Piotra Głuchowskiego "Trzeci zamach", pisząc zleconą publikację i prowadząc w tym celu śledztwo dziennikarskie, trafia do Krośniewic, aby spotkać się z Marcelim Abdugarowiczem, pochodzącym z Turczyna, który wojenną tułaczkę zakończył w Krośniewicach. Zamieszkał na rogu ul. Łęczyckiej i Taniej (ul. Tania nie występuje na rzeczywistej mapie miasta, być może jest to ul. Targowa). Abdugarowicz wyjawia Pruskiemu przeszłość dawnego kompana, przemytnika i przestępcy, obecnie południowoamerykańskiego przedsiębiorcy - Ferdynanda Topaza.
Szybki podgląd

Plac Wolności w Krośniewicach

W pobliżu domu, w którym mieszkał Marceli Abdugarowicz, jednen z pobocznych bohaterów "Trzeciego zamachu" Piotra Głuchowskiego (Krośniewice, ul. Łęczycka) znajdował się sklep "Metal, Przemysł, Łączniki, Śruby". Być może pierwowzorem jest sklep metalowy przy pl. Wolności 12 (w pobliżu Łęczyckiej/Targowej). (Fot. S. Arczyński - ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Plac Wolności w Głownie

Rynek w Głownie to miejsce, w którym ku zdziwieniu mieszkańców, pojawił się Murzyn z wiersza J. Brzechwy pt. "Murzyn". (Fot. A. Stanisławska).
Szybki podgląd

Lututów

Lututów - miejscowość, w której grasowały dwa koguty. Były postrachem władz miasteczka, straży pożarnej i pozostałych mieszkańców. (Rys. Jola Richter-Magnuszewska).
Szybki podgląd

Desa przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Henryk - bohater powieści kryminalnej Zbigniewa Nienackiego pt. "Laseczka i tajemnica" w oknie wystawowym Desy przy ul. Piotrkowskiej 113 dostrzega palisandrową laseczkę. Postanawia ją kupić. Wkrótce zauważa, iż laseczka posiada ukryty mechanizm. Zaintrygowany tajemnicą laseczki postanawia odkryć jej historię.
Szybki podgląd

"Honoratka" przy ul. Moniuszki w Łodzi

Kawiarnia "Honoratka" przy ul. Moniuszki 2 jest miejscem spotkań Henryka - bohatera powieści kryminalnej "Laseczka i tajemnica" Zbigniewa Nienackiego z Julią oraz z panią Butyłło.
Szybki podgląd

Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Bohater kryminału Zbigniewa Nienackiego "Laseczka i tajemnica" - Henryk mieszka w nowym bloku zbudowanym nieopodal Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Codziennie wraca do swojego mieszkania chodząc ulicą odgrodzoną od cmentarza, wysokim ceglanym murem. Na Starym Cmentarzu, Henryk wraz z Rosanną szuka grobu Anieli Porębskiej "Zazy" - woltyżerki zamordowanej w wozie cyrkowym w 1929 r.
Szybki podgląd

Grand Hotel przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Grand Hotel przy ul. Piotrkowskiej 72, w powieści kryminalnej "Laseczka i tajemnica" Zbigniewa Nienackiego, jest miejscem schadzki pani Butyłło ze znanym warszawskim aktorem teatralnym i filmowym, który przebywał w Łodzi w związku z pracą przy filmie w łódzkiej wytwórni. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Głowno

Głowno - miejse zamieszkania dentysty Skoniecznego, który kupił od Rykierta - historyka sztuki i handlarza antykami złoty talerz. Bohater powieści kryminalnej "Laseczka i tajemnica" Zbigniewa Nienackiego jest przesłuchiwany w swoim gabinecie dentystycznym przez milicjantów oraz Henryka. (Fot. A. Stanisławska).
Szybki podgląd

Brzeziny

W Brzezinach, w na parterze dwupiętrowego domu w rynku, mieszka Skarżyński - kolekcjoner antyków. Henryk - bohater powieści kryminalnej "Laseczka i tajemnica" Zbigniewa Nienackiego przybywa do niego, aby porozmawiać o kupionej przez kolekcjonera pozłacanej solniczce, która najprawdopodobniej została zrabowana przez hitlerowców.
Szybki podgląd

Las pod Ozorkowem

W lasach pod Ozorkowem, w niewielkim domu, mieszkają bohaterowie powieści kryminalnej "Laseczka i tajemnica" Zbigniewa Nienackiego: pan Butyłło - handlarz antykami oraz jego żona pani Butyłło - obydwoje zamordowani w niejasnych okolicznościach.
Szybki podgląd

Klub Dziennikarzy przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Klub Dziennikarzy przy ul. Piotrkowskiej 96 w powieści kryminalnej "Laseczka i tajemnica" Zbigniewa Nienackiego, jest miejscem w którym Henryk spotyka się ze swoimi znajomymi. W budynku tzw. Domu Prasy, w którym mieścił się Klub Dziennikarzy, znajdowała się także redakcja gazety, w której pracował Henryk. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Komenda Wojewódzka MO przy ul. Kilińskiego w Łodzi

W Komendzie Wojewódzkiej MO przy ul. Kilińskiego 152 Henryk - bohater powieści kryminalnej Zbigniewa Nienackiego "Laseczka i tajemnica" w obecności majora Buczka relacjonuje swoje przygody z laseczką oraz wizytę u Rykierta - zamorodowanego kolekcjonera sztuki.
Szybki podgląd

Szpital Sterlinga przy ul. Sterlinga w Łodzi

Jednym z miejsc, w których toczy się akcja powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego jest Szpital Sterlinga przy ul. Sterlinga 1/3 w Łodzi. Tam opatrzono obrażenia rannemu w akcji przodownikowi Maciewiczowi. Stamtąd przekazano zwłoki zamordowanego Leona Gasperskiego do prosektorium. (Fot. B. Wikoszewski).
Szybki podgląd

Lasek Widzewski w Łodzi

Zwłoki zamordowanego Henryka Wirtha z powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego zostały znalezione w Lasku Widzewskim na obrzeżach Łodzi. (Fot. D. Smagur).
Szybki podgląd

Ulica Zachodnia w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego zilustrowano robotników, którzy tłumnie chodzą do pracy i z pracy łódzkimi ulicami: Zachodnią, Kopernika, Nawrot i Zamenhofa. Robotników obserwuje nadkomisarz Drwęcki.
Szybki podgląd

Ulica Ogrodowa w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego na ul. Ogrodowej w Łodzi opisano odnalezienie zwłok Alfreda Szwei, poszukiwanego przez policję. Szweja został związany i utopiony w kloace. Był on członkiem stowarzyszenia nieślubnych dzieci łódzkich fabrykantów i wykorzystywał swoją pozycję, uwodząc kobiety. Zabito go z zemsty.
Szybki podgląd

IV Komisariat Policji przy ul. Kopernika w Łodzi

Miejscem pracy Urszuli Zimińskiej, Waldemara Baraniaka i Kajetana Gulczyńskiego, bohaterów powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra" jest IV Komisariat Policji przy ul. Kopernika 29 w Łodzi.
Szybki podgląd

Pałac Geyerów przy ul. Piotrkowskiej 286 w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego nadkomisarz Drwęcki odwiedza Roberta Geyera w jego pałacu przy ul. Piotrkowskiej 286 w Łodzi. Fabrykant został wytypowany przez nadkomisarza Weyera jako zaufana osoba z kręgu łódzkich przemysłowców do pomocy w prowadzonym śledztwie. Gospodarz proponuje gościowi nocleg w swym pałacu i zwiedzenie fabryki, jednak nie udziela Drwęckiemu żadnych informacji. Okazuje się, że jest zamieszany w prowadzone śledztwo. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Szkoła Filmowa przy ul. Targowej w Łodzi

Budynki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej przy ul. Targowej 61/63 w Łodzi są miejscem akcji powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra". To tu, w miejscu pracy Lucjana Mroczka (Czachy), wykładowcy w słynnej "Filmówce", rozgrywa się emocjonujący pojedynek słowny między nim a Aleksandrą Wilk, która z pomocą Urszuli demaskuje wykładowcę jako mordercę Renaty Tomaszewskiej. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Kamienica przy ul. Rewolucji 1905 29 roku w Łodzi

Na ulicy Rewolucji 1905 roku 29 w Łodzi Krystian Kamiński, bohater powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", umawia się ze sprzedawcą broszki w kształcie ważki, prawdopodobnie skradzionej zamordowanej Renacie Tomaszewskiej. Dołączają do niego policjanci i Aleksandra Wilk. Dramatyczny pościg kończy się zatrzymaniem Rafała Mroczka. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Kamienica przy ul. Kilińskiego 210 w Łodzi

Aleksandra Wilk, bohaterka powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", przyjeżdża na ulicę Kilińskiego 210. W tej okolicy mieścił się skłot, w którym jako nastolatka poznała Pikasa, Szajbusa i Czachę. Obecnie jest tu pusty plac i stacja benzynowa. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Retkinia

Trwają poszukiwania wielokrotnego zabójcy z powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - Fartownego Joska. Poeta Julian Tuwim typuje miejsca w Łodzi, w których mógłby się ukryć przestępca. Wymienia Widzew i Retkinię. Wspomina o Księżym Młynie, wykluczając go jednak z poszukiwań ze względu na gęstą zabudowę.
Szybki podgląd

Księży Młyn

Trwają poszukiwania wielokrotnego zabójcy z powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - Fartownego Joska. Poeta Julian Tuwim typuje miejsca w Łodzi, w których mógłby się ukryć przestępca. Wymienia Widzew i Retkinię. Wspomina o Księżym Młynie, wykluczając go jednak z poszukiwań ze względu na gęstą zabudowę. (Fot. J. Poremba).
Szybki podgląd

Fabryka Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego policjant Froim Breslauer wspomina rodzinę łódzkich fabrykantów - Poznańskich, właścicieli pałacu i fabryki przy ul. Ogrodowej. (Fot. B. Wilkoszewski).
Szybki podgląd

Biała Fabryka przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego nadkomisarz Drwęcki odwiedza Roberta Geyera w jego pałacu przy ul. Piotrkowskiej 286 w Łodzi. Fabrykant został wytypowany przez nadkomisarza Weyera jako zaufana osoba z kręgu łódzkich przemysłowców do pomocy w prowadzonym śledztwie. Gospodarz proponuje gościowi nocleg w swym pałacu i zwiedzenie fabryki, jednak nie udziela Drwęckiemu żadnych informacji. Okazuje się, że jest zamieszany w prowadzone śledztwo. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Ulica Zamenhofa w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego zilustrowano robotników, którzy tłumnie chodzą do pracy i z pracy łódzkimi ulicami: Zachodnią, Kopernika, Nawrot i Zamenhofa. Robotników obserwuje nadkomisarz Drwęcki. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Ulica Kopernika w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego zilustrowano robotników, którzy tłumnie chodzą do pracy i z pracy łódzkimi ulicami: Zachodnią, Kopernika, Nawrot i Zamenhofa. Robotników obserwuje nadkomisarz Drwęcki.
Szybki podgląd

Ulica Nawrot w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego zilustrowano robotników, którzy tłumnie chodzą do pracy i z pracy łódzkimi ulicami: Zachodnią, Kopernika, Nawrot i Zamenhofa. Robotników obserwuje nadkomisarz Drwęcki.
Szybki podgląd

Ulica Wiejska w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego okolice łódzkich ulic Konstytucyjnej, Wiejskiej, Szpitalnej i Milionowej są miejscem zasadzki na zabójcę Fartownego Joska Moskiewskiera, który tam wynajął chatę i przetrzymywał zakładniczki - Bajlę i Gabrielę Pfeffer, które policja chciała odbić. Zorganizowano akcję pojmania przestępcy pod przewodnictwem nadkomisarza Drwęckiego.
Szybki podgląd

Ulica Milionowa w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego okolice łódzkich ulic Konstytucyjnej, Wiejskiej, Szpitalnej i Milionowej są miejscem zasadzki na zabójcę Fartownego Joska Moskiewskiera, który tam wynajął chatę i przetrzymywał zakładniczki - Bajlę i Gabrielę Pfeffer, które policja chciała odbić. Zorganizowano akcję pojmania przestępcy pod przewodnictwem nadkomisarza Drwęckiego. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Ulica Szpitalna w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego okolice łódzkich ulic Konstytucyjnej, Wiejskiej, Szpitalnej i Milionowej są miejscem zasadzki na zabójcę Fartownego Joska Moskiewskiera, który tam wynajął chatę i przetrzymywał zakładniczki - Bajlę i Gabrielę Pfeffer, które policja chciała odbić. Zorganizowano akcję pojmania przestępcy pod przewodnictwem nadkomisarza Drwęckiego. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Kamienica przy ul. Gęsiej w Łodzi

Nadkomisarz Drwęcki, bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, odwiedził posterunkowego Breslauera, który mieszkał z rodziną w kamienicy przy ul. Gęsiej, przy okazji odstawiania samochodu do pobliskiego warsztatu u Fajwela.
Szybki podgląd

Ulica Bracka w Łodzi

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - nadkomisarz Drwęcki i jego podwładny Maciewicz udają się do Łodzi, by poprowadzić śledztwo w związku z zabójstwem. Wybierając z Warszawy trasę przez Łowicz, wjechali do Łodzi od strony północnej i zgubili się wśród łódzkich ulic - Inflanckiej, Brackiej, Mazowieckiej i Chłodnej.
Szybki podgląd

Ulica Mazowiecka w Łodzi

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - nadkomisarz Drwęcki i jego podwładny Maciewicz udają się do Łodzi, by poprowadzić śledztwo w związku z zabójstwem. Wybierając z Warszawy trasę przez Łowicz, wjechali do Łodzi od strony północnej i zgubili się wśród łódzkich ulic - Inflanckiej, Brackiej, Mazowieckiej i Chłodnej.
Szybki podgląd

Ulica Chłodna w Łodzi

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - nadkomisarz Drwęcki i jego podwładny Maciewicz udają się do Łodzi, by poprowadzić śledztwo w związku z zabójstwem. Wybierając z Warszawy trasę przez Łowicz, wjechali do Łodzi od strony północnej i zgubili się wśród łódzkich ulic - Inflanckiej, Brackiej, Mazowieckiej i Chłodnej.
Szybki podgląd

Dom Renaty Tomaszewskiej przy ul. Kilińskiego w Łodzi

Aleksandra Wilk, bohaterka powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra" snuje wspomnienia z 1995 r. Obserwowała wówczas dom Renaty Tomaszewskiej, sąsiadujący ze skłotem przy ulicy Kilińskiego 210 w Łodzi, i Pikasa, który systematycznie okradał z jedzenia ekscentryczna aktorkę i karmicielkę dzikich kotów. (Fot. J. Dominikowska).
Szybki podgląd

Plac Wolności w Łodzi

Aleksandra Wilk, bohaterka powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", spotyka się w herbaciarni "Niebieskie Migdały" z Sebastianem Adamczykiem. Lokal znajduje się przy placu Wolności w Łodzi. Ola jest rozczarowana wyglądem placu. Dopiero kurant ratuszowego zegara, grający moniuszkowską "Prząśniczkę", pozwala jej docenić urok tego miejsca. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Park Helenowski w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego stan stawów w parku Helenowskim w Łodzi wpłynął na odkrycie ciała zamordowanego policjanta Księżyka. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Rzeka Łódka w Łodzi

W płynącej przez łódzkie Bałuty rzece Łódce odkryto zwłoki policjanta Księżyka, bohatera powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego. (Fot. Mirosław Z. Wojalski).
Szybki podgląd

Synagoga przy ul. Wolborskiej w Łodzi

Nadkomisarz Drwęcki, bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, podczas oglądania miejsca znalezienia zwłok zamordowanego policjanta Księżyka, obserwuje budynek synagogi przy ul. Wolborskiej w Łodzi. (Fot. Wikipedii).
Szybki podgląd

Warsztat samochodowy Fajwela przy ul. Gęsiej w Łodzi

Nadkomisarz Drwęcki, bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, został namówiony przez posterunkowego Breslauera do zlecenia warszatowi Fajwela przy ul. Gęsiej w Łodzi naprawy samochodu zniszczonego podczas napadu na ul. Targowej. Na Gęsiej mieszkał również posterunkowy z rodziną. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Apteka na rogu ul. Gęsiej i Łagiewnickiej w Łodzi

Nadkomisarz Drwęcki, bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, będąc u posterunkowego Breslauera, chciał skorzystać z telefonu. Breslauer polecił mu aptekę na rogu ul. Gęsiej i Łagiewnickiej w Łodzi w pobliżu swojego mieszkania. Posterunkowy korzystał w celach służbowych z aptecznego telefonu. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Biuro Próśb i Podań "Obrona" przy ul. Sienkiewicza 15 w Łodzi

Ślepy Maks, bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, prowadzi Biuro Próśb i Podań "Obrona" przy ul. Sienkiewicza 15 w Łodzi, zapewniając sobie w ten sposób oficjalne zatrudnienie. W rzeczywistości jest przedstawicielem łódzkiego półświatka. (Fot. Wikipedia)
Szybki podgląd

Apteka przy ul. Prusa w Łodzi

Nadkomisarz Drwęcki, bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, potrzebował skontaktować się z mecenasem Biłykiem. Skorzystał wówczas z telefonu w aptece przy ul. Prusa w Łodzi. (Fot. ze zbiorów Muzeum Farmacji UMed w Łodzi).
Szybki podgląd

Kamienica przy al. Kościuszki 93 w Łodzi

Bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, nadkomisarz Drwęcki i jego kierowca, posterunkowy Maciewiczem, prowadząc śledztwo w Łodzi, otrzymali kwaterę w secesyjnej kamienicy przy al. Kościuszki 93 u nazistki Irminy Pasztelan. (Fot. K. Jabłoński - ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Aleja Kościuszki w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego przedstawiono al. Kościuszki w Łodzi jako dobre do spacerów miejsce, z małą ilością samochodów i deptakiem między jezdniami. Po alei przemieszcza się nadkomisarz Drwęcki ze swym kierowcą, przodownikiem Maciewiczem. (Fot. W. Pfeiffer).
Szybki podgląd

Śródmieście

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego Śródmieście Łodzi przedstawiono jako miejsce ruchliwe, zatłoczone, z działającymi fabrykami i handlem. (Fot. W. Pfeiffer).
Szybki podgląd

Plac Wolności w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego plac Wolności Łodzi przedstawiono jako miejsce konfliktu przodownika Maciewicza z żydowskim furmanem. Warszawski policjant, prowadząc samochód z nadkomisarzem Drwęckim, nie potrafił odnaleźć się w zatłoczonym centrum Łodzi. (Fot. B. Wilkoszewski).
Szybki podgląd

Bazar na Wodnym Rynku w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego porównano warszawski bazar Różyckiego do łódzkiego placu na Wodnym Rynku, na którym odbywał się handel. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Kamienica przy ul. Hipotecznej w Łodzi

Bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, zabójca Fartowny Josek Moskiewskier, mieszkał w zaniedbanej kamienicy przy ul. Hipotecznej w Łodzi. W mieszkaniu ćwiczył się w posługiwaniu zaostrzoną podkową na sznurze. W komórce na podwórku Josek zakopał zamordowaną swatkę Bruchę Zajczyk, której ciało odnalazł nadkomisarz Drwęcki.
Szybki podgląd

Chata przy ul. Konstytucyjnej w Łodzi

Bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, zabójca Fartowny Josek Moskiewskier, ukrywał się w chacie przy ul. Konstytucyjnej na łódzkim Widzewie. W chacie przetrzymywał Bajlę oraz Gabrielę Pfeffer. Tam policja przygotowała zasadzkę. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Ulica Konstytucyjna w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego okolice łódzkich ulic Konstytucyjnej, Wiejskiej, Szpitalnej i Milionowej są miejscem zasadzki na zabójcę Fartownego Joska Moskiewskiera, który tam wynajął chatę i przetrzymywał zakładniczki - Bajlę i Gabrielę Pfeffer, które policja chciała odbić. Zorganizowano akcję pojmania przestępcy pod przewodnictwem nadkomisarza Drwęckiego. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Las Łagiewnicki w Łodzi

Trwają poszukiwania Fartownego Joska Moskiewskiera z powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego. Policja na czele z nadkomisarzem Drwęckim rozważa miejsca, w których mógłby się ukryć poszukiwany przestępca. Podczas rozmowy nadkomisarza z poetą Julianem Tuwimem pada nazwa Lasu Łagiewnickiego w Łodzi jako miejsca dobrego do ukrywania się. Jednak poeta odrzuca tę lokalizację. (Fot. D. Smagur).
Szybki podgląd

Dworzec Fabryczny w Łodzi

Babcia Irena i wujaszek Hiacyntus z powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego przyjechali z Warszawy do Łodzi, by przyspieszyć powrót do domu nadkomisarza Drwęckiego i pomogli mu w śledztwie. Gdy zakończyli swoje zadanie, udali się na Dworzec Fabryczny i odjechali do Warszawy. (Fot. W. Pfeiffer).
Szybki podgląd

Julianów

Migawka - bohater utworu Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę", podczas imprezy na łódzkim Julianowie pomógł Babci Szkrabci w łapaniu uciekającego kapelusza, czym udowonił, że jest dobrym i pomocnym duchem.
Szybki podgląd

Stary Widzew

Na Starym Widzewie w Łodzi Migawka - główny bohater opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę", uchronił dwójkę braci przed wypadkiem drogowym, czym po raz kolejny udowodnił, że jest pomocny i empatyczny.
Szybki podgląd

Dworzec Kaliski w Łodzi

Na Dworcu Łódź Kaliska Aleksandra Wilk - bohaterka powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", czeka na pociąg do Poznania. Wracają do niej wspomnienia z 1995 r., gdy czekała na pociąg, by powrócić do domu po prawie trzech tygodniach nieobecności. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Teatr im. Stefana Jaracza przy ul. Jaracza w Łodzi

Renata Tomaszewska - bohaterka powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", pracowała w Teatrze im. S. Jaracza. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Park Staromiejski w Łodzi

Widok z okien mieszkania Urszuli Zimińskiej - bohaterki powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra". Policjantka mieszka przy Parku Staromiejskim i na co dzień ogląda bloki upstrzone napisami kibiców łódzkich drużyn piłkarskich. (Fot. W. Wilczyk).
Szybki podgląd

Gmach dawnego Towarzystwa Kredytowego przy ul. Pomorskiej w Łodzi

Dom Aukcyjny Fabera - budynek dawnego Towarzystwa Kredytowego przy ulicy Pomorskiej 21 w Łodzi jest miejscem akcji w powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra". Odbyła się tam nieformalna wizja lokalna z udziałem Piotra Wróblewskiego, który zobaczył ów budynek podczas seansu hipnotycznego. Jego wizję podchwyciła Aleksandra, organizując tam spotkanie. (Fot. Wikipedia)
Szybki podgląd

Bar " Insekt" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Aleksandra Wilk i Sebastian Adamczyk, bohaterowie powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", spotykają się na lunchu w barze "Insekt" na ul. Piotrkowskiej 138/140. (Fot. Ch. Recca - portal Stockvault).
Szybki podgląd

Kamienica przy ul. Nawrot w Łodzi

Aleksandra Wilk, bohaterka powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", po fiasku nocnych poszukiwań Szajbusa w noclegowni postanawia wrócić do domu. Na skrzyżowaniu ulic Nawrot i Wodnej spostrzega mural na boku kamienicy przy ul. Nawrot 81. Zaintrygowana idzie go obejrzeć i zostaje napadnięta. (Fot. Zorro2212 - Wikimedia Commons).
Szybki podgląd

Hotel Stare Kino Cinema Residence przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Krystian Kamiński, bohater powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", przyjeżdża do Łodzi i zatrzymuje się w Hotelu Filmowym przy ul. Piotrkowskiej 120. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Żubardź

Górka na Żubardziu miała stać się pierwszym punktem podróży po Łodzi Duszka Migawki - bohatera opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę". To właśnie tutaj Migawka chciał się "wyszaleć", ale liczne grono znajomych skutecznie odciągnęło go od zabawy.
Szybki podgląd

Pchli targ na Dolnej w Łodzi

Pchli targ na ulicy Dolnej w Łodzi odwiedza jedna z bohaterek powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", policjantka Urszula Zimińska. Na targu szuka dojścia do handlarzy starą biżuterią, by złapać trop w badanej sprawie zabójstwa aktorki. Skradziono wówczas charakterystyczną broszkę w kształcie ważki. (Fot. J. Dominikowska).
Szybki podgląd

Kompleks Tobaco Park przy ulicy Kopernika w Łodzi

Aleksandra Wilk i jej przyjaciółka Olga Brzozowska - bohaterki powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", przyjeżdżają do Łodzi i zatrzymują się w mieszkaniu chłopaka Olgi - Marka Laskowskiego w kompleksie Tobaco Park przy ul. Kopernika w Łodzi.
Szybki podgląd

Ulica Paradna w Łodzi

Duszek Migawka z opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę" ze złością przemierzał ulicę Paradną w Łodzi, po tym, jak przestraszył się własnego odbicia (czego świadkiem był Duch Nieduch).
Szybki podgląd

Stawy Jana w Łodzi

Nad Stawami Jana w Łodzi Duszek Migawka i Anka Piękna Łodzianka - bohaterowie utworu Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę", urządzili romantyczny wieczór, podczas którego Migawka zasłuchany w słodki głosik recytującej wiersze Anki usnął.
Szybki podgląd

Centrum Handlowe Manufaktura w Łodzi

Bohaterowie utworu Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę" - Duszek Migawka i Duchy Fabrykantów: Karol i Ludwik, wybrali się do dawnego imperium Izraela Poznańskiego, czyli dzisiejszego Centrum Handlowego Manufaktura w Łodzi, by wspólnie tam "popsocić". (Fot. D. Staniszewski).
Szybki podgląd

Pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Poznanianka Olga Brzozowska - jedna z bohaterek powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", jest zachwycona pałacem Poznańskich przy ul. Ogrodowej w Łodzi, który właśnie zwiedziła. Swoimi wrażeniami podzieliła się z przyjaciółką Aleksandrą Wilk. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Klubokawiarnia "Paleta Bieli" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Aleksandra Wilk i Olga Brzozowska, bohaterki powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", spotykają się na ul. Piotrkowskiej w Łodzi i idą na obiad do klubokawiarni "Paleta Bieli" pod numerem 89.
Szybki podgląd

Dom Handlowy Central w Łodzi

Na najniższych kondygnacjach łódzkiego Domu Handlowego Central bohaterowie opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę" - Migawka, John i Matylda, Tekstylny, Nabiał oraz Radioduch nastraszyli niegrzecznych nastolatków, którzy na długi czas zapamiętali lekcję udzieloną im przez duchy i nie zaczepiali już przechodniów.
Szybki podgląd

Ulica Przylesie w Łodzi

Migawka i Sowa, bohaterowie opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę", wybrali się na ulicę Przylesie w Łodzi, gdzie Duszek poznał dzieci z pobliskiego przedszkola. Słuchając rady Sowy, Migawka zamienił się w wigwam, dzięki czemu dzieci mogły bawić się w Indian, a Duszek poczuł się potrzebny.
Szybki podgląd

Zespół fabryk Karola Scheiblera na Księżym Młynie w Łodzi

Duszek Migawka z opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę" miał okazję odwiedzić zespół fabryk włókienniczych na Księżym Młynie, ale nie skorzystał z zaproszenia Duchów Fabrykantów: Ludwika i Karola i poleciał w dalszą podróż po Łodzi. (Fot. D. Staniszewski).
Szybki podgląd

Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej w Łodzi

Cmentarz żydowski przy ul. Brackiej w Łodzi nie mógł być miejscem wspólnego pochówku Żydówki Chlawne Zusman (Gabrieli Pfeffer) i katolickiego policjanta Artura Księżyka, bohaterów powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Ulica Kosynierów Gdyńskich w Łodzi

Na ulicy Kosynierów Gdyńskich w Łodzi mieszkał Duch Mądraliński - jeden z bohaterów utworu "Poznajemy Duszka Migawkę" Dariusza Staniszewskiego, który przestraszył się bardzo zdziwionego, wybałuszającego oczy pana wracającego z nocnej zmiany. Owego jegomościa zdumiał widok zamarzniętych w środku lata Stawów Jana (a zamroził je ze złości Duszek Migawka).
Szybki podgląd

Osiedle Manhattan w Łodzi

Manhattan to osiedle w Łodzi, na którym mieszkają Duchy Manhattanu: John i Matylda, bohaterowie utworu "Poznajemy Duszka Migawkę" autorstwa Dariusza Staniszewskiego. Migawka odwiedził ich i wyciągnął na wspólną eskapadę.
Szybki podgląd

Aleja Piłsudskiego w Łodzi

Aleją marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi główny bohater opowiadania "Poznajemy Duszka Migawkę" Dariusza Staniszewskiego frunął zmęczony po skończonej eskapadzie do Domu Handlowego Central.
Szybki podgląd

Kamienica przy ul. Dzikiej 5 w Łodzi

Żydowska swatka Brucha Zajczyk, bohaterka powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego mieszkała w Łodzi przy ul. Dzikiej 5. Z racji swego zawodu miała szukać męża dla Lei Fajtówny, czyli poszukiwanej przez policję Gabrieli Pfeffer, podszywającej się pod kuzynkę sklepikarza Fajta.
Szybki podgląd

Dom przy ul. Ozdobnej w Łodzi

Migawka - główny bohater opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę", zamieszkał na strychu domu braci - Piotrka i Mateusza, przy ul. Ozdobnej w Łodzi. Duszek po licznych przygodach w końcu poczuł się tam szczęśliwy i potrzebny.
Szybki podgląd

Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego nadkomisarz Drwęcki i mecenas Biłyk spotkali się w cukierni Roszkowskiego przy ul. Piotrkowskiej 76 w Łodzi w celu przekazania ważnych dla prowadzonego w Łodzi przez warszawskiego policjanta śledztwa. Mecenas reprezentował swojego mocodawcę - Ślepego Maksa. (Fot. B. Wilkoszewski).
Szybki podgląd

Plac Dąbrowskiego w Łodzi

Plac Dąbrowskiego w Łodzi był areną popisów w trudnej sztuce straszenia Migawki - bohatera opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę". Duszek przestraszył dorożkarza i zastapił go na koźle, wożąc turystów, którzy chceli z dorożki pooglądać Łódź.
Szybki podgląd

Kawiarnia "Esplanada" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego spotykają się w poleconej przez poetę Juliana Tuwima kawiarni "Esplanada" przy ul. Piotrkowskiej 100 w Łodzi. Tam nadkomisarz Drwęcki może porozmawiać z sześcioletnią Marcysią Ostryszakówną, dziewczynką, która była świadkiem zabójstwa przy ul. Targowej. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Rzeka Bałutka w Łodzi

Bałutka - jedna z łódzkich rzek, miała być kolejnym punktem wyprawy po mieście Migawki, bohatera opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę". Jednak Duszek tam nie dotarł, ponieważ był zajęty powożeniem dorożki z turystami, po tym jak przestraszył Woźnicę o Wyglądzie Bardzo Chudego Suma. (Fot. D. Staniszewski).
Szybki podgląd

Bałuty

Akcja powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego toczy się m. in. w łódzkiej dzielnicy Bałuty, gdzie mieszkają żydowscy bohaterowie powieści z hersztem miejscowej bandy, Ślepym Maksem, na czele. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Teofilów

Główny bohater opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Poznajemy Duszka Migawkę" przed rozpoczęciem swojej podróży po Łodzi mieszkał na Teofilowie.
Szybki podgląd

Andrzejów

Migawka - główny bohater utworu "Poznajemy Duszka Migawkę" autorstwa Dariusza Staniszewskiego, trafił do osiedla Łodzi - Andrzejowa, po tym jak rozstał się w Centralu z Tekstylnym, Nabiałem i Radioduchem oraz Johnem i Matyldą. Zmęczony wspólną zabawą opadł na hałdę piasku w żwirowni w Andrzejowie i usnął. (Fot. D. Staniszewski).
Szybki podgląd

Widzew

Trwają poszukiwania wielokrotnego zabójcy z powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - Fartownego Joska. Poeta Julian Tuwim typuje miejsca w Łodzi, w których mógłby się ukryć przestępca. Wymienia Widzew i Retkinię. Wspomina o Księżym Młynie, wykluczając go jednak z poszukiwań ze względu na gęstą zabudowę. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Komenda Wojewódzka MO przy ul. Kilińskiego w Łodzi

Siedzibą łódzkiego Urzędu Śledczego w powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego był budynek przy ul. Kilińskiego 152. Szefował tam nadkomisarz Aleksander Weyer. Do jego dyspozycji wysłano zdegradowanego w Warszawie policjanta Artura Księżyka. Gdy go zamordowano, do łódzkiego urzędu przyjechał warszawski nadkomisarz Jerzy Drwęcki. Weyer traktował kolegę nieprzyjaźnie, nielojalnie i oschle.
Szybki podgląd

IV Komisariat Policji przy ul. Kopernika w Łodzi

Ślepy Maks - bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego za zabójstwo Srula Balbermana przebywał w areszcie przy ul. Kopernika 29/31 w Łodzi. Tam oczekiwał na proces. Przestępca mający ogromną wiedzę o sytuacji w łódzkim półświatku, rządzący nim, został poproszony przez nadkomisarza Drwęckiego o udzielenie informacji w toczącej się sprawie o zabójstwa w Łodzi. Drwęcki odwiedził Maksa w areszcie.
Szybki podgląd

Kamienica Chaima i Gersza Auerbachów przy ul. Narutowicza w Łodzi

Olga Brzozowska i Aleksandra Wilk, bohaterki powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", odnajdują dom, w którym prawdopodobnie mieszka Piotr Wróblewski - "człowiek z amnezją", z powodu którego obie znalazły się w Łodzi. Tym domem jest kamienica braci Auerbachów przy ul. Narutowicza 32 w Łodzi, nazwana przez bohaterki kamienicą z wampirami z powodu maszkaronów, czyli stworów przypominających nietoperze z ludzkimi głowami. Tu skojarzono je z Drakulą. Przyjaciółki idą tam w nocy i znajdują w mieszkaniu numer siedem zapamiętaną przez mężczyznę niebieską teczkę. Kilka dni później Piotra odwiedza jego znajomy Janusz Faber, właściciel Domu Aukcyjnego Faber. Panowie współpracują ze sobą, handlując biżuterią. Rozmawiają o broszce w kształcie ważki.
Szybki podgląd

Pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego policjant Froim Breslauer wspomina rodzinę łódzkich fabrykantów - Poznańskich, właścicieli pałacu i fabryki przy ul. Ogrodowej. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Kamienica przy ul. Targowej 24 w Łodzi

W kamienicy przy ul. Targowej 24 w Łodzi bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - zdegradowany policjant Artur Księżyk dostał mieszkanie służbowe po karnym przeniesieniu go z Warszawy do Łodzi. Po zamordowaniu Księżyka mieszkanie zostało przeszukane przez nadkomisarza Drwęckiego z ekipą. Zostali wówczas zaatakowani przez trzech napastników z bronią.
Szybki podgląd

Restauracja "Polonia" przy Starym Rynku w Łowiczu

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego nadkomisarz Drwęcki i jego podwładny policjant Maciewicz jadąc do Łodzi, by poprowadzić sprawę o zabójstwo Artura Księżyka, wstąpili po drodze do łowickiej restauracji "Polonia", znajdującej się przy Starym Rynku 4. (Fot. J. Kantyka).
Szybki podgląd

Bazylika katedralna przy Starym Rynku w Łowiczu

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego nadkomisarz Drwęcki i jego podwładny policjant Maciewicz podczas postoju w Łowiczu obserwowali przez okno restauracji, jedząc obiad, rynek i znajdującą się tam bazylikę katedralną, do której zmierzały bose kobiety z butami w rękach. Świątynia znajduje się przy ul. Stary Rynek 24/30. (Fot. J. Kantyka).
Szybki podgląd

Ulica Inflancka w Łodzi

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - nadkomisarz Drwęcki i jego podwładny Maciewicz udają się do Łodzi, by poprowadzić śledztwo w związku z zabójstwem. Wybierając z Warszawy trasę przez Łowicz, wjechali do Łodzi od strony północnej i zgubili się wśród łódzkich ulic - Inflanckiej, Brackiej, Mazowieckiej i Chłodnej.
Szybki podgląd

Piwiarnia "Kokolobolo" na rogu ul. Pomorskiej i Wschodniej w Łodzi

Bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego Ślepy Maks - król łódzkiego półświatka, często odwiedza piwiarnię Kokolobolo znajdującą się na rogu ul. Pomorskiej i Wschodniej, należącą do Icka Leipcigera. W piwiarni odbywają się spotkania dintojry. Przed lokalem Ślepy Maks zastrzelił konkurenta - Srula Balbermana.
Szybki podgląd

Ulica Kilińskiego w Łodzi

Bohaterowie powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego - nadkomisarz Drwęcki i jego podwładny Maciewicz oczekując na posterunkowego Breslauera, obserwują wzmożony ruch na ul. Kilińskiego w Łodzi.
Szybki podgląd

Szpital dla Psychicznie i Nerwowo Chorych "Kochanówka" przy ul. Aleksandrowskiej w Łodzi

Bohaterka powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego Bajle, córka posterunkowego Breslauera, jest zainteresowana żydowskimi księgami. Nauk udziela jej rabi Herszel. Breslauer jest zaniepokojony zainteresowaniami córki, obawia się kłopotów dla niej. Chciano Bajlę wysłać do zakładu dla obłąkanych, znajdującego się w łódzkiej Kochanówce przy ul. Aleksandrowskiej 159.
Szybki podgląd

Budynek przy ul. Zacisze 3 w Łodzi

W budynku przy ul. Zacisze 3 w Łodzi odbyła się akcja policji z powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego. W mieszkaniu znaleziono zwłoki Leona Gasperskiego alias Geyera, krewnego Roberta Geyera.
Szybki podgląd

Ulica Piotrkowska w Łodzi

W powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego ul. Piotrkowska w Łodzi została przedstawiona jako miejsce pełne chaosu, tłoku i niekończącego się remontu podkładów tramwajowych. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Rzeka Bałutka w Łodzi

Bohater powieści "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, Fartowny Josek Moskiewskier, mieszkał nad rzeką Bałutką w okolicy ul. Hipotecznej. Rzekę przedstawiono w negatywnym świetle. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Ulica Kilińskiego w Łodzi

Krystian Kamiński i Aleksandra Wilk - bohaterowie powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra", po wyjściu z kamienicy przy ul. Narutowicza 32 w Łodzi rozglądają się po okolicach skrzyżowania ulic Kilińskiego i Narutowicza. (Fot. J. Kantyka).
Szybki podgląd

Herbaciarnia "Niebieskie Migdały" przy pl. Wolności w Łodzi

Aleksandra Wilk bohaterka powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra" spotyka się w umiejscowionej przy pl. Wolności w Łodzi herbaciarni "Niebieskie Migdały" z Sebastianem Adamczykiem.
Szybki podgląd

Budynek dawnej Drukarni przy ul. Rewolucji 1905 roku w Łodzi

W budynku dawnej Drukarni Dziełowej przy ul. Rewolucji 1905 Roku 45 w Łodzi spotykają się Aleksandra Wilk i Urszula Zimińska - bohaterki powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra". Aleksandra zostaje w niecodzienny sposób przywieziona na miejsce przez kolegę Urszuli, policjanta.
Szybki podgląd

Restauracja "Arkadia" przy ul. Jakuba w Łodzi

W restauracji "Arkadia" mieszczącej się w Łodzi przy ul. Jakuba odbyło się małe przyjęcie weselne Ani i Leszka Góreckich - bohaterów powieści Henryka Czarneckiego "Daleko od szosy". (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Teatr Wielki przy pl. Dąbrowskiego w Łodzi

Zwiedzając Łódź z ukochaną Anią, Leszek Górecki, główny bohater "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego - oglądał ważne dla miasta miejsca - m. in. Teatr Wielki na placu Dąbrowskiego. (Fot. A. Pisarski - ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Uniwersytet Łódzki przy ul. Narutowicza w Łodzi

Bohaterka powieści "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego, Ania Górecka, studiowała biologię na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa razy w tygodniu miała zajęcia w budynku przy ul. Narutowicza 68. Leszek często przychodził po ukochaną. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Technikum Samochodowe przy ul. Prożka w Łodzi

Leszek Górecki z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego rozpoczął naukę w Technikum Samochodowym w Łodzi przy ul. Prożka 3/5 od drugiej klasy. Pierwszą klasę zaliczył na podstawie egzaminu, na który zgodę wyraziło ministerstwo. Leszek szkołę ukończył.
Szybki podgląd

Dworzec Fabryczny w Łodzi

Bohaterowie "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego, Ania i Leszek, nie mając dla siebie miejsca, spotkali się na Dworcu Fabrycznym w Łodzi, aby móc pocałować się i przytulić. (Fot. ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Dworzec Kaliski w Łodzi

Na Dworcu Kaliskim w Łodzi bohaterowie "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego, Leszek i Ania, spotykają się. Tu przyjeżdżał Leszek na przepustkę z wojska, stąd Ania odjeżdżała na wczasy w Jugosławii.
Szybki podgląd

Kuratorium Oświaty przy ul. Zachodniej w Łodzi

W łódzkim Kuratorium Oświaty znajdującym się w budynku Wojewódzkiej Rady Narodowej przy ul. Zachodniej 47 (dawny pałac Poznańskiego) Leszek Górecki z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego próbował uzyskać zgodę na promocję do drugiej klasy Technikum Samochodowego, mimo że nie chodził do klasy pierwszej.
Szybki podgląd

Łagiewniki

Leszek Górecki, bohater "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego, jako kierowca autobusu łódzkiego MPK lubił jeździć trasą do Łagiewnik.
Szybki podgląd

Park Staszica w Łodzi

Obok budynku uniwersytetu przy ul. Nartutowicza w Łodzi, w którym bohaterka "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego - Ania studiowała, znajduje się park Staszica - miejsce, gdzie często jej chłopak, Leszek, na nią czekał. (Fot. Zorro2212 - Wikimedia Commons).
Szybki podgląd

Zajezdnia tramwajowa Helenówek w Łodzi

Bohater "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego - Leszek Górecki był kierowcą w łódzkim MPK. Miejscem jego zatrudnienia, z którego zawsze wyruszał była zajezdnia na Helenówku. (Fot. ze zbiorów MKM MPK-Łódź).
Szybki podgląd

Zajezdnia autobusowa na placu Barlickiego w Łodzi

Bohaterka "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego - Ania poszukuje swego chłopaka, Leszka, nie znając jego nowego zgierskiego adresu. Przepytuje kolegów ukochanego, kierowców na placu Barlickiego w Łodzi.
Szybki podgląd

Klub Studencki "Pod Siódemkami" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Leszek z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego został zaproszony przez Anię na sylwestra do Klubu Studenckiego "Pod Siódemkami" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Bohater spotkał się tam z kolegami ukochanej - studentami. Początkowo czuł się nieswojo, został nawet zaatakowany przez byłego chłopaka Ani - Krzysztofa. Jednak z czasem zyskał aprobatę nowych znajomych.
Szybki podgląd

Apteka Wielickiego na Rynku w Rawie Mazowieckiej

Rawa Mazowiecka w powieści "Pigularz" Wacława Gąsiorowskiego jest jednym z miejsc, gdzie młody Władysław Turkowski uczy się zawodu aptekarza w jednej z dwóch konkurujących ze sobą aptek na Rynku (obecnie pl. Piłsudskiego). Jednocześnie poznaje kulisy życia w małym miasteczku. Zaprzyjaźnia się z pracownikiem drugiej apteki Stanisławem Posnerem. Niestety umizgi ukochanej przyjaciela Willi von Rein, małżeńskie niesnaski pryncypała i inne niemiłe sytuacje powodują, że Władysław rezygnuje z pracy i wraca do Warszawy.
Szybki podgląd

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Leszek Górecki z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego, nie chcąc odpoczywać przed zabawą sylwestrową u koleżanki Ani - Wieśki, informuje ukochaną, że chce przejść się główną ulicą Łodzi - Piotrkowską. Jest to jednak zasłona dymna, gdyż naprawdę zamierza odpocząć w dworcowej poczekalni. (Fot. S. Arczyński - ze zbiorów WBP).
Szybki podgląd

Elektrownia Bełchatów w Rogowcu

Zdesperowany ciągłymi kłopotami lokalowymi i częstymi chorobami syna Przemka, Leszek Górecki z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego postanawia przeprowadzić się do Bełchatowa (Rogowca) i zatrudnić w powstającej elektrowni. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Dom Włodka w Ksawerowie

Bohater "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego - Leszek Górecki nie mogąc się zameldować w Łodzi, postanowił prosić o tę przysługę kolegę z wojska - Włodka z Ksawerowa. W tym celu odwiedza go. Sprawę udaje się załatwić bez wiedzy matki Włodka.
Szybki podgląd

Stacja Pogotownia Ratunkowego przy ul. Kościuszki w Pabianicach

W pabianickim pogotowiu przy ul. Kościuszki 25 pracował kolega z wojska Leszka Góreckiego z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego - Włodek, którego bohater odwiedza w miejscu pracy.
Szybki podgląd

Sklep z motorami w Lipnie

W miejscowości Lipno w gm. Brzeźnio Leszek Górecki kupił wymarzony motor, na który zarobił na Śląsku. Bohater "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego chce pochwalić się swoim zakupem pierwszej dziewczynie - Bronce.
Szybki podgląd

Zakłady "Boruta" przy ul. Struga w Zgierzu

Leszek Górecki z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego wynajmował pokój w zgierskim mieszkaniu. Córka właścicieli - Jadzia - pracowała w księgowości w zakładach "Boruta" w Zgierzu. Rodzice dziewczyny chcieli ją zeswatać z młodym lokatorem, nie wiedząc, że ma on narzeczoną Anię. Gdy sprawa się wydała, Leszkowi wymówiono mieszkanie.
Szybki podgląd

Łódź

Łódź pojawia się w powieści Stiega Larssona pt. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" podczas rozmowy gównego bohatera Mikaela Blomkvista - dziennikarza i wydawcy czasopisma "Millennium" z Robertem Lindbergiem - kolegą Blomkvista z czasów licealnych. Lindberg chce zainteresować dziennikarza sprawą finansisty Hansa-Erika Wennerströma, którego podejrzewa o wykorzystanie do handlu bronią państwowych środków, przeznaczonych na inwestycje przemysłowe w Polsce. Jako przykład podejrzanych praktyk podaje zagraniczną inwestycję bankiera - zakład kartonowych opakowań "Minos" w Łodzi.
Szybki podgląd

Łódź

Łódź pojawia się w powieści "Rilla ze Złotego Brzegu" Lucy Maud Montgomery w kontekście I wojny światowej, w której uczestniczą (lub giną) bohaterowie książki. Wojna jest dalekim tłem wydarzeń. Temat Łodzi podejmuje nauczycielka tytułowej bohaterki - Gertruda Oliver, która na bieżąco śledzi wydarzenia na froncie.
Szybki podgląd

Przyłęk Duży

W "Chłopach" W. St. Reymonta przedstawiono obchody Bożego Narodzenia w lipeckim kościele, do którego przybywali ludzie z bliższej i dalszej okolicy, m. in. mieszkańcy wsi Przyłęk. Autor opisuje przyłęczan jako śmiałych, wysokich, pięknie ubranych w barwne stroje ludzi.
Szybki podgląd

Dąbrowa nad Czarną

Epizodyczny bohater "Chłopów" W. St. Reymonta Rocho snuje opowieści religijne. W jednej z nich grzesznik Jastrząb zamienia się w figurę, którą można oglądać w Dąbrowie nad Czarną.
Szybki podgląd

Modlica

W "Chłopach" W. St. Reymonta przedstawiono obchody Bożego Narodzenia w lipeckim kościele, do którego przybywali ludzie z bliższej i dalszej okolicy, m. in. mieszkańcy wsi Modlica. Autor scharakteryzował ich jako biedaków, a samą wieś jako miejsce na nizinie, błotniste.
Szybki podgląd

Rzepki

W "Chłopach" W. St. Reymonta przedstawiono obchody Bożego Narodzenia w lipeckim kościele, do którego przybywali ludzie z bliższej i dalszej okolicy, m. in. mieszkańcy wsi Rzepki. Wieś i jej mieszkańcy wymieniana jest w powieści wielokrotnie. "Rzepczaki" próbowali wyrąbywać lipecki las na zlecenie dziedzica.
Szybki podgląd

Ogród Botaniczny w Łodzi

Ogród Botaniczny w wierszu "Botanik" z tomiku "Przez nasze serca płynie Łódź" I. Bugno, jawi się jako niezwykłe i tajemnicze miejsce. Bohater liryczny do spaceru alejkami Botanika zaprasza Julię.
Szybki podgląd

Plac Reymonta w Łodzi

Rynek Geyera w Łodzi (pl. Reymonta) w opowiadaniu W. St. Reymonta "Pewnego dnia...", za którym mieszka znajomy gł. bohatera - pana Pliszki - kapitan.
Szybki podgląd

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Ul. Piotrkowska w Łodzi w opowiadaniu W. St. Reymonta "Pewnego dnia...", którą spacerował gł. bohater - pan Pliszka.
Szybki podgląd

Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Cukiernia Aleksandra Roszkowskiego przy ul. Piotrkowskiej 76 (lokal ob. nie istnieje), która na kartach powieści W. St. Reymonta "Ziemia obiecana" występuje najczęściej spośród łódzkich cukierni. Tu przychodzi Moryc Welt, Borowiecki kupuje cukierki dla Kamy i zmęczony pracą przyjeżdża, by odpocząć w towarzystwie znajomych (K. Kołodziej, "Obraz Łodzi w piśmiennictwie pozytywistyczno-młodopolskim", Łódź 2009, s. 138).
Szybki podgląd

Grand Hotel przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Grand Hotel przy ul. Piotrkowskiej 72 kilkakrotnie pojawia się w powieści W. St. Reymonta "Ziemia obiecana". Tutaj zatrzymuje się przyjeżdżający do Łodzi Kurowski, w hotelu odwiedza go Karol Borowiecki.
Szybki podgląd

Ulica Drewnowska w Łodzi

Ulica Drewnowska w powieści W. St. Reymonta pojawia się dwukrotnie i opisywana jest przez noblistę jako ulica nędzy i ubóstwa.
Szybki podgląd

Stare Miasto w Łodzi

Stare Miasto w powieści W. St. Reymonta jawi się jako miejsce,gdzie kwitnie handel, można tu kupić wszystko: świeże mięso sprzedawane prosto z wozów, alkohol, odzież, produkty spożywcze itd. Jednak nawet duży ruch i obfitość towarów nie potrafią zamaskować posępnego oblicza Starego Miasta, gdzie gęste błoto miesza się z rzucanymi odpadkami żywności (K. Kołodziej, "Obraz Łodzi w piśmiennictwie pozytywistyczno-młodopolskim", Łódź 2009, s. 141).
Szybki podgląd

Leśniczówka Milscha w Łodzi

Lasek i leśniczówka Milscha były popularnym miejscem wypoczynku łodzian, ulokowanym w okolicach dzisiejszego skrzyżowania al. Włókniarzy i Kopernika. W ogrodze znajdowała się restauracja i grała orkiestra. W 1900 r. ogród przecięła linia tramwajowa w kierunku dworca Łódż Kaliska. Bohaterki "Ziemi obiecanej" W. St. Reymonta - Anka i Nina Trawińska zostały zaproszone przez Kurowskiego na wycieczkę do lasku Milscha, gdzie zamierzano spędzić wolny czas na świeżym powietrzu. Paniom nie spodobało się owe miejsce ze względu na kurz i brzydotę. Towarzystwo poszło do lasu szukać świeższego powietrza. Las jednak paniom również nie przypadł do gustu.
Szybki podgląd

Dworzec kolejowy w Skierniewicach

Dworzec kolejowy w Skierniewicach, na którym bohater "Ziemi obiecanej" W. St. Reymonta - Karol Borowiecki, wracając pociągiem z Berlina do Łodzi, otrzymał trzecią depeszę o palącej się jego fabryce.
Szybki podgląd

Dworzec kolejowy w Koluszkach

Dworzec kolejowy w Koluszkach, na którym był bohater "Ziemi obiecanej" W. St. Reymonta - Karol Borowiecki, wracając pociągiem z Berlina do Łodzi, gdy paliła się jego fabryka. Czekał na kolejną depeszę o sytuacji.
Szybki podgląd

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Piotrkowska jest ulicą najczęściej wymienianą w powieści W. St. Reymonta "Ziemia obiecana". Tutaj pod numerem 75 znajdowało się mieszkanie Karola Borowieckiego, Maksa Bauma i Moryca Welta. Główna ulica miasta była świadkiem pogrzebu Hermana Bucholca. Przemierzając Piotrkowską Reymontowscy bohaterowie mieli czas, by zastanowić się nad fenomenem ekspansywnego miasta, jakim był polski Manchester. Spacer ulicą dawał możliwość dokładnego przyjrzenia się łódzkim kontrastom . Moryc Welt przechodząc Piotrkowską mijał potężne pałace i nędzne domki, niewyobrażalne bogactwo i nieopisaną nędzę (K. Kołodziej, "Obraz Łodzi w piśmiennictwie pozytywistyczno-młodopolskim", Łódź 2009, s. 136-137).
Szybki podgląd

Park Helenowski w Łodzi

Park Helenów był popularnym miejscem spotkań łodzian. Tam na schadzki umawiał się bohater "Ziemi obiecanej" W. St. Reymonta - Karol Borowiecki z kochanką Lucy Zukerową, a także Kama z Hornem.
Szybki podgląd

Stoki

Stoki - dzisiejsza część Łodzi, niegdyś osada. Miał w niej swoją siedzibę bohater "Ziemi obiecanej" W. St. Reymonta - młody fabrykant Robert Kessler, znany z wykorzystywania swoich robotnic. W pałacu na Stokach odbywały się zabawy z udziałem przemysłowców i zmuszanych pracownic Kesslera. Zamieszkała tam również kochanka Kesslera - Zośka Malinowska po wyrzuceniu przez matkę z domu.
Szybki podgląd

Ulica Narutowicza w Łodzi

Dawna ul. Dzielna (ob. Narutowicza) prowadzi od ul. Piotrkowskiej w stronę dworca Łódź Fabryczna. Drogą tą szedł bohater "Ziemi obiecanej" W. St. Reymonta - Stach Wilczek po spotkaniu z Morycem Weltem.
Szybki podgląd

Rokiciny

Maciej Boryna, bohater "Chłopów" W. St. Reymonta uczestniczy w sprawie sądowej. W tym samym czasie odbywają się inne rozprawy - m. in. oskarżeni są chłopi z Rokicin.
Szybki podgląd

Lipce Reymontowskie

Tłem większości wydarzeń "Chłopów" W. St. Reymonta jest wieś Lipce, nazwana obecne Reymontowskimi. Akcja toczy się na polu, cmentarzu, klepisku, w wiejskich chałupach, kościele. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Krosnowa

Jambroży, jeden z epizodycznych bohaterów "Chłopów" W. St. Reymonta, kościelny z Lipiec, jeździł z księdzem do chorego do pobliskiej wsi Krosnowa.
Szybki podgląd

Biedronka, sklep przy ul. Berlińskiego w Łodzi

Sklep Biedronka u zbiegu ul. Zgierskiej i Berlińskiego, skąd bohaterki powieści dla dzieci J. Fabiańskiej "Rutka" zabierają kurczaka bez głowy. Nazywają go Tuptusiem. Biedronka skąd zabierają kurczaka bez głowy.
Szybki podgląd

Ulica Rybna w Łodzi

Ulica Rybna 13, gdzie mieszka Zosia Sardynka - bohaterka powieści dla dzieci J. Fabickiej "Rutka".
Szybki podgląd

Litzmannstadt Getto

Litzmannstadt Getto, gdzie toczy się akcja powieści dla dzieci J. Fabickiej "Rutka". Zosia Sardynka i Rutka przenoszą się w czasie i odwiedzają plac Piastowski, gdzie jedzą mleczne śledzie, biegną ulicami: Zgierska, Zachodnia, Lutomierska. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Stacja Radegast

Stacja Radegast, gdzie Rutka - bohaterka powieści dla dzieci "Rutka" - wypatruje swoich rodziców. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Plac Piastowski w Łodzi

Plac Piastowski w powieści dla dzieci J. Fabickiej "Rutka", gdzie bohaterki przenoszą się w czasie do Litzmannstadt Getto.
Szybki podgląd

Ulica Brzezińska w Koluszkach

Ulica Brzezińska w Koluszkach ukazana w wierszu "Koluszki" z tomiku "Nieprawdy prawdziwe" H. Pawlaka.
Szybki podgląd

Ulica 3 Maja w Koluszkach

Ulica 3 Maja w Koluszkach ukazana w wierszu "Koluszki" z tomiku "Nieprawdy prawdziwe" H. Pawlaka. Autor przywołuje z pamięci ulicę, jej otwarte okna i jezdnie.
Szybki podgląd

Marysin

Marysin, miejsce gdzie m. in. toczy się fabuła powieści J. Jax "Dziedzictwo von Becków". W sierocińcu sióstr zakonnych na Marysinie - Anastazja - córka Rosenbergów, uratowana przed śmiercią przez Wernera von Becka, przebywała w okresie okupacji (od 1941 r.).
Szybki podgląd

Ulica Lipowa w Łodzi

Dom przy ulica Lipowej, gdzie m. in. toczy się fabuła powieści J. Jax "Dziedzictwo von Becków". Zamieszkiwali tam Annabel z domu Meyer i Joachim Rosenbergowie z córką Anastazją do chwili śmierci w 1941 r.
Szybki podgląd

Marysin

Marysin - miejsce zabaw Zosi i Rutki - bohaterek powieści dla dzieci J. Fabickiej "Rutka".
Szybki podgląd

Zgierz

Zgierz to miejsce, do którego wędruje główny bohater wiersza W. Chotomskiej "Przygody jeża spod miasta Zgierza". Jeż podróżuje do Zgierza, poszukując krewnych, bo czuje się samotny. Udaje się do urzędu meldunkowego. Przemierza ulice miasta, ogląda witryny sklepów. Wydaje mu się, iż w sklepie ze szczotkami spostrzega ciotki. Po wielu przygodach odnajduje w Zgierzu kuzyna.
Szybki podgląd

Pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej został przedstawiony w wierszu "Bal przy Ogrodowej" z tomiku "Nieprawdy prawdziwe" H. Pawlaka. Poetycko opisane są szczegóły wystroju zabytku (dywan, obraz, kryształy, boazerie, kredens).
Szybki podgląd

Pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej w Łodzi

Pałac I. Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, w którym zapragnęła zamieszkać praciotka Irena - krewna głównego bohatera opowiadania dla dzieci K. M. Ptaszka "Każdy w Łodzi skwerek zna Staś-wróbelek".
Szybki podgląd

Biała Fabryka przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Komin fabryki L. Geyera, czyli Białej Fabryki, w który wleciał prawuj Kamil - krewny głównego bohatera opowiadania dla dzieci K. M. Ptaszka "Każdy w Łodzi skwerek zna Staś-wróbelek".
Szybki podgląd

Park Źródliska w Łodzi

Park Źródliska, w krórym mieszkał wróbel Jerzy - krewny głównego bohatera opowiadania dla dzieci K. M. Ptaszka "Każdy w Łodzi skwerek zna Staś-wróbelek".
Szybki podgląd

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Pałac w Nieborowie, gdzie toczy się akcja kryminalnej powieści M. Guzowskiej "Głowa Niobe". W muzeum z kolekcją rzeźb antycznych trwa międzynarodowa konferencja naukowa. Pierwszej nocy zostaje zamordowana artystka fotografująca zabytkowe dzieła sztuki - ktoś odciął jej głowę i przymocował do popiersia jednej z rzeźb. Zabójcą jest któryś z naukowców. Główny bohater - Mario Ybl próbuje stawić czoło sytuacji - z powodu wielkiej śnieżycy policja nie dotrze na miejsce zbrodni...
Szybki podgląd

Kamienica Jana Petersilgego przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Kamienica Jana Petersilgego (kamienica pod Gutenbergiem) przy ul. Piotrkowskiej 86, gdzie mieszkali Stanisław i Celina - pradziadkowie głównego bohatera opowiadania dla dzieci K. M. Ptaszka "Każdy w Łodzi skwerek zna Staś-wróbelek".