logo

444

Opis

Utwór Macieja Siembiedy "444" to powieść sensacyjna z wątkami historycznymi. Jej głównym motywem jest tzw. "proroctwo abry" - sekretna przepowiednia znana tylko chrześcijańskim papieżom i przywódcom islamu, mówiąca o pojednaniu obu religii. Akcja rozgrywa się między rokiem 1000 a 2332 i ukazuje poszukiwania czterech wybrańców, którzy mogą przynieść światu wieczny pokój, jeśli świat przyjmie ich misję. W spełnieniu przepowiedni przeszkadzają islamskie bractwo Bokira oraz historyczne sploty zdarzeń. Jednym z wątków powieści są dzieje najbardziej tajemniczego obrazu Jana Matejki "Chrzest Warneńczyka". Bohaterami utworu są m. in. prokuratorzy Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich i Instytutu Pamięci Narodowej jako łącznicy między prawdą historyczną a fikcją literacką. Wśród nich znajduje się Kazimierz Karewicz, dziadek jednej z głównych bohaterek. Wątkiem związanym z pracą prokuratorów jest historia jednego z oddziałów Gwardii Ludowej walczącego z hitlerowcami w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.


Powiązane punkty

Lasy Piotrkowskie

Lasy Piotrkowskie
Kazimierz Karewicz - jeden z bohaterów powieści sensacyjnej Macieja Siembiedy "444", prokurator pionu śledczego Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, wracając ze Śląska do Warszawy tzw. "gierkówką", wspomina odkrytą przez siebie prawdę o walczącym pod dowództwem Franciszka Zubrzyckiego "Małego Franka" oddziale Gwardii Ludowej, który według komunistycznej ideologii toczył boje z Niemcami w 1942 r. w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, a tak naprawdę wsławił się jedynie napadem na leśniczówkę. (Pomnik w lesie w Polichnie upamiętniający starcie oddziału "Małego Franka" - fot. z Wikipedii).
przyroda - lasy
Szlak historyczny

Muzeum Czynu Partyzanckiego w Polichnie

Muzeum Czynu Partyzanckiego w Polichnie
Kazimierz Karewicz - jeden z bohaterów powieści sensacyjnej Macieja Siembiedy "444", prokurator pionu śledczego Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, wracając ze Śląska do Warszawy tzw. "gierkówką", wspomina odkrytą przez siebie prawdę o oddziale Gwardii Ludowej dowodzonym przez Franciszka Zubrzyckiego "Małego Franka". Na cześć dowódcy wzniesiono w Polichnie obelisk, Muzeum Czynu Partyzanckiego oraz skansen. (Portret F. Zubrzyckiego autorstwa S. Justa).
kultura i sztuka - muzeum
Szlak historyczny

Dworzec kolejowy w Tomaszowie Mazowieckim

Dworzec kolejowy w Tomaszowie Mazowieckim
Kazimierz Karewicz - jeden z bohaterów powieści sensacyjnej Macieja Siembiedy "444", prokurator pionu śledczego Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, wracając ze Śląska do Warszawy tzw. "gierkówką", wspomina odkrytą przez siebie prawdę o oddziale Gwardii Ludowej dowodzonym przez Franciszka Zubrzyckiego "Małego Franka" oraz jego śmierć na dworcu PKP w Tomaszowie Mazowieckim. (Fot. z Wikipedii).
obiekty - transport
Szlak historyczny