logo

Rzepki

struktura - dzielnice i osiedla

Opis

W "Chłopach" W. St. Reymonta przedstawiono obchody Bożego Narodzenia w lipeckim kościele, do którego przybywali ludzie z bliższej i dalszej okolicy, m. in. mieszkańcy wsi Rzepki. Wieś i jej mieszkańcy wymieniana jest w powieści wielokrotnie. "Rzepczaki" próbowali wyrąbywać lipecki las na zlecenie dziedzica.


"Nadciągała i szlachta rzepecka, co to wedle gadki "worek ino a płachta", albo że się ich piąciu krowiego ogona trzyma, a we trzech jedną czapkę mają - ci szli kupą, milczkiem, spode łba patrzący i z góry, a kobiety swoje, jakoby dwórki jakie wystrojone i wielce urodne, białe na gębie, świergotliwe, wiedli w pośrodku i mocno uważali".

"Temu się najbarzej zdumieją nasze chłopy, co ludzie z Rzepek zjechali Lipcom pomagać! - rzekł cicho. - Nie o swoją sprawę pobilim się w lesie, to nikt z nas zawziętości nie żywi - odpowiedział starszy. - Bo zawdy bywa, że kiej się dwóch za łby bierze, trzeci korzysta! - Prawda, Rochu, ale niech no dwóch się zgodnie zmówi w przyjacielstwo, to ten trzeci może niezgorzej oberwać po łbie - co? - Mądrze mówicie, panie Rzepecki, mądrze… - A co dzisiaj Lipcom dolega, jutro może przyjść na Rzepki. - I na każdą wieś, panie Rzepecki, jeśli miasto za sobą obstawać i pospólnie się bronić, kłyźnią się, dzielą i przez złoście wydają wrogowi. Mądre i przyjacielskie sąsiady to jak te płoty a ściany bronne: świnia się bez nie nie przeciśnie i zagona nie spyska…".

"Niejedne kobiece oczy się tam niesły wypatrując tęskliwie swoich… ale na darmo: były tam chłopy z Dębicy, z Woli, z Rzepek, z całej parafii, jeno lipeckich nie dojrzał, jeno tych najpierwszych dzisiaj nie stało. Zatrzepotały się też dusze kobiece kiej ptaki spłoszone, że niejedna głowa z płaczem do ziemi przywarła, niejeden jęk żałosny rwał się z gęstwy, a bolesne przypominki sieroctwa żywym ogniem zapiekły".

"- A kajże to Michał? - Poszedł z organiściakiem do Rzepek, po spisie. - Gęsią orze, piaskiem sieje i niezgorzej im się dzieje! - westchnął Jambroży. - Jeszcze by, już najmniej jak za każdą duszę zapisaną jajko dostają…".