logo

Magistrat przy placu Wolności w Łodzi

obiekty - urzędy

Opis

Rodzice tytułowej bohaterki powieści Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta", Anna i Leopold Kozłowscy, są urzędnikami w Magistracie znajdującym się przy placu Wolności 14 w Łodzi. Po wybuchu wojny Anna, jako znająca język niemiecki, pozostaje w urzędzie, a Leopold zostaje zwolniony. (Fot. z: Księga pamiątkowa dziesięciolecia samorządu miasta Łodzi : 1919-1929).


"Leopold, jako urzędnik w Magistracie, wiedział, ile pieniędzy jest przeznaczanych na wojsko, ale daleki był od panikowania".

"Choć Magistrat przy placu Wolności zamknięto, to przeprowadzono staranne rozpoznanie wśród dotychczasowego personelu. Każdy, kto znał język niemiecki, dostał ofertę nie do odrzucenia. Miał pracować na rzecz Rzeszy Niemieckiej, otrzymując nędzne wynagrodzenie, ale też ochronę i przeżycie. Leopold nie znał języka, więc musiał pozostać w domu".

"Anna kochała spokój i stateczne życie. Leopold nie należał do rozrywkowych mężczyzn, więc pod tym względem pasowali do siebie idealnie. Uwielbiali teatr, tam więc spędzali wiele wieczorów. To oczywiście wiązało się z pewnymi wydatkami, które początkowo Leopold ochoczo ponosił.. [...] Z czasem pensja urzędnika przestała wystarczać, co umiejętnie wykorzystała Anna, gdy przekonywała męża, by zgodził się na jej pracę w biurze. Leopold zbyt kochał żonę, by jej nie ulec. I tak od dziesięciu lat pracowali w Magistracie. Zatrudnieni byli w różnych wydziałach, ale czasem widywali się na korytarzu".