logo

Instytut Piękności

Opis

Powieść "Instytut Piękności" Marii Paszyńskiej to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o potędze kobiecej przyjaźni. Główny trzon akcji toczy się w okupowanej przez Niemców Warszawie. Główna bohaterka - doktor Mada Walter wpada na brawurowy pomysł. Na ulicy Marszałkowskiej zakłada Instytut Piękności, by ratować skazane na zagładę Żydówki. W tym niezwykłym gabinecie kosmetycznym, oprócz zabiegów upiększających i kamuflujących semickie rysy, kobiety wyprowadzone z getta przystosowują się do życia po aryjskiej stronie. Mada Walter pokazuje im, jak wykonać makijaż i fryzurę, żeby nie wyróżniać się na ulicy. Przygotowuje je do egzaminów przeprowadzanych przez gestapo, ucząc pacierza, zwyczajów wielkanocnych, przepisów na niekoszerne dania. Jedną z uratowanych jest łódzka kosmetyczka Róża Szwajcerowa (nazwisko okupacyjne Rozalia Grzędowska). Szwajcerowa po zakończeniu wojny wykorzystuje swoją dobrodziejkę i przywłaszcza jej salon kosmetyczny.


Powiązane punkty

Salon kosmetyczny Róży Szwajcerowej przy ul. Narutowicza 24 w Łodzi

Salon kosmetyczny Róży Szwajcerowej przy ul. Narutowicza 24 w Łodzi
Jedna z bohaterek powieści "Instytut Piękności" Marii Paszyńskiej - Róża Szwajcerowa, nosząca okupacyjne nazwisko Rozalia Grzędowska, przed wojną otworzyła w Łodzi swój pierwszy salon kosmetyczny przy ul. Narutowicza 24.
obiekty - handel i usługi
Szlak wojny 1939-1945 r. Szlak kobiety

Salon kosmetyczny Róży Szwajcerowej przy ul. Piotrkowskiej 106 w Łodzi

Salon kosmetyczny Róży Szwajcerowej przy ul. Piotrkowskiej 106 w Łodzi
Jedna z bohaterek powieści "Instytut Piękności" Marii Paszyńskiej - Róża Szwajcerowa, nosząca okupacyjne nazwisko Rozalia Grzędowska przeniosła swój pierwszy salon kosmetyczny z ul. Narutowicza 24 na Piorkowską 106 i ogłosiła się z tą zmianą w "Ilustrowanej Republice". (Fot. z Wikipedii).
obiekty - handel i usługi
Szlak kobiety Szlak wojny 1939-1945 r.