logo

Trzeci zamach

Opis

„Trzeci zamach" to trzecia powieść Piotra Głuchowskiego, dziennikarza i reportażysty. Głównym bohaterem utworu, podobnie jak poprzednich powieści pisarza, jest dziennikarz Robert Pruski. Historia rozpoczyna się od zdjęcia opublikowanego przez „Fakt", na którym magnat katolickich mediów, ksiądz Franciszek Kosma Drozd, pojawia się w towarzystwie pornocelebrytki na Fuerteventurze. Media ekscytują się "romansem", a Pruski, któremu wydawnictwo zleciło napisanie biografii obojga, postanawia dociec, co ksiądz tak naprawdę robił na Wyspach Kanaryjskich. Dziennikarskie śledztwo prowadzi go coraz głębiej w przeszłość, aż do kulis pewnego zamachu. Powieść jest jednocześnie kryminałem i thrillerem politycznym, ujawniającym wątki z niechlubnej przeszłości wysoko postawionych osób. Prywatne dylematy i zajęcia Pruskiego (przede wszystkim jego skomplikowane stosunki z kobietami) oraz innych pojawiających się w książce postaci stanowią tylko przerywnik w trudnej historii o grze wywiadów. Główne miejsca akcji powieści to Warszawa i okolice oraz Toruń, w jednym z wątków fabuła przenosi się także do Krośniewic.


Powiązane punkty

Ulica Łęczycka w Krośniewicach

Ulica Łęczycka w Krośniewicach
Robert Pruski - główny bohater powieści Piotra Głuchowskiego "Trzeci zamach", pisząc zleconą publikację i prowadząc w tym celu śledztwo dziennikarskie, trafia do Krośniewic, aby spotkać się z Marcelim Abdugarowiczem, pochodzącym z Turczyna, który wojenną tułaczkę zakończył w Krośniewicach. Zamieszkał na rogu ul. Łęczyckiej i Taniej (ul. Tania nie występuje na rzeczywistej mapie miasta, być może jest to ul. Targowa). Abdugarowicz wyjawia Pruskiemu przeszłość dawnego kompana, przemytnika i przestępcy, obecnie południowoamerykańskiego przedsiębiorcy - Ferdynanda Topaza.
struktura - ulice
Szlak społeczno-obyczajowy Szlak historyczny Szlak występku i zbrodni

Plac Wolności w Krośniewicach

Plac Wolności w Krośniewicach
W pobliżu domu, w którym mieszkał Marceli Abdugarowicz, jednen z pobocznych bohaterów "Trzeciego zamachu" Piotra Głuchowskiego (Krośniewice, ul. Łęczycka) znajdował się sklep "Metal, Przemysł, Łączniki, Śruby". Być może pierwowzorem jest sklep metalowy przy pl. Wolności 12 (w pobliżu Łęczyckiej/Targowej). (Fot. S. Arczyński - ze zbiorów WBP).
struktura - place
Szlak społeczno-obyczajowy Szlak historyczny Szlak występku i zbrodni