logo

Ulica Piotrkowska w Łodzi

struktura - ulice

Opis

Piotrkowska jest ulicą najczęściej wymienianą w powieści W. St. Reymonta "Ziemia obiecana". Tutaj pod numerem 75 znajdowało się mieszkanie Karola Borowieckiego, Maksa Bauma i Moryca Welta. Główna ulica miasta była świadkiem pogrzebu Hermana Bucholca. Przemierzając Piotrkowską Reymontowscy bohaterowie mieli czas, by zastanowić się nad fenomenem ekspansywnego miasta, jakim był polski Manchester. Spacer ulicą dawał możliwość dokładnego przyjrzenia się łódzkim kontrastom . Moryc Welt przechodząc Piotrkowską mijał potężne pałace i nędzne domki, niewyobrażalne bogactwo i nieopisaną nędzę (K. Kołodziej, "Obraz Łodzi w piśmiennictwie pozytywistyczno-młodopolskim", Łódź 2009, s. 136-137).


"Niżej, za Nowym Rynkiem, pełno było Żydów i robotników, dążących na Stare Miasto. Piotrkowska ulica w tym miejscu zmieniała po raz trzeci swój wygląd i charakter, bo od Gajerowskiego Rynku aż do Nawrot jest fabryczną; od Nawrot do Nowego Miasta - hndlową, a od Nowego w dół, do Starego Miasta - tandeciarsko-żydowską".

"Piotrkowska huczała zwykłym codziennym ruchem, olbrzymie platformy towarowe tak biły kołami w bruk, że w kantorze szczękały ustawicznie szklane ścianki przepierzenia, osłonięte mosiężną siatką i poprzecinane okienkami, do których cisnęli się interesanci. Przyglądał sie bezmyślnie olbrzymim rusztowaniom budującego się domu naprzeciwko, to gęstej masie ludzi zatłaczającej trotuary".