logo

Wielki Kuglarz

Opis

"Wielki Kuglarz" Tadeusza Kijańskiego to historia gadającej lalki skonstruowanej przez "księcia niemieckich matematyków", Carla Friedricha Gaussa. Marionetka potrafi posługiwać się słowami, nieskromnymi gestami i cyrkowymi sztuczkami. Lalkę na strychu starego domu dawnego właściciela, grafa Ottona von Berlichingena, znalazł Siwy, bohater opowieści. Hexenmeister - czarodziej-gadająca lalka, zawładnął wyobraźnią małego chłopca, młodzieńca i mężczyzny. Wielki Kuglarz to także tragikomiczna opowieść o życiu pięciu chłopaków, potem młodzieńców i mężczyzn, opowiedziana przez jednego z nich. Opowieść o przyjaźni na śmierć i życie rozpoczynająca się w miasteczku na Ziemiach Odzyskanych nad rzeką nazywaną przez jednych Gniewną, przez innych Wasserbose. O radości huncwotów, wykpiszy i elegantów. Ich smutkach, miłościach, dobroci i słabościach. O pięknie życia i nieustannym poszukiwaniu legendarnej krainy szczęścia. A także o ludziach nazywanych sukinsynami i kreaturami, którzy objawili się naszemu bohaterowi w snach i rzeczywistości.


Powiązane punkty

Szkoła Filmowa przy ul. Targowej w Łodzi

Szkoła Filmowa przy ul. Targowej w Łodzi
Główny botaher powieści "Wielki Kuglarz" Tadeusza Kijańskiego - Siwy - składa papiery na Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi przy ul. Targowej. Po procesie rekrutacyjnym udaje mu się dostać do znanej na całym świecie uczelni. (Fot. Z. Żyburtowicz).
obiekty - szkolnictwo
Szlak społeczno-obyczajowy

Klub Studencki "Pod Siódemkami" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Klub Studencki "Pod Siódemkami" przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi
Główny botaher powieści "Wielki Kuglarz" Tadeusza Kijańskiego - Siwy - wybiera się z dawnym przyjacielem Cincilinem do klubu Pod Siódemkami przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Mężczyźni do towarzystwa zapraszają utalentowanego wokalnie studenta Szkoły Filmowej, Dawida Ajzena, zwanego Farinellim. W klubie Farinelli zaczyna spontanicznie występ. Śpiew studenta przeszkadza wysokiemu mężczyźnie, który wyzywa Farinellego od "parchów". Farinelli w odpowiedzi nazywa go żartobliwie "Srulkiem", jednak żart nie zostaje dobrze przyjęty. Wywiązuje się bójka. (Fot. z: Piotrkowska 77 / Krzysztof Stefański. - Łódź, 2005, fot. T. Lekler).
obiekty - kultura i sztuka
Szlak społeczno-obyczajowy