logo

Kamienica przy ul. Jaracza 4 w Łodzi

obiekty - budynek

Opis

Bohater powieści Marcina Andrzejewskiego "Tramwaj Tanfaniego", Michał Paczkiewicz jest wywiadowcą gospodarczym i zajmuje lokal w kamienicy przy ul. Cegielnianej 36 w Łodzi (ob. Jaracza 4). (Fot. z Łódzki fotospacerownik w czasie i przestrzeni. - Łódź, 2009).


"Skarcił się w duchu za brak skupienia. Przywołał z literatury z powrotem do rzeczywistości. Do Łodzi i swojego biura, Cegielniana 36, na ostatnim piętrze, godzina wpół do jedenastej wieczorem. [...] Zatem on, Michał Paczkiewicz, wywiadowca gospodarczy, ulica Cegielniana 36, ostatnie piętro, ma odkryć kto z przeszłości czyha na Tanfaniego, przy czym ma to odkryć sam".

"Biuro wywiadu gospodarczego i kredytowego Michał Paczkiewicz i spółka, ulica Cegielniana 36, ostatnie piętro, nie było może najbardziej reprezentacyjnym lokalem w mieście, ale miało jedną niewiatpliwą zaletę - znajdowało się wysoko, z widokiem nieomalże na dachy kamienic, przynajmniej tych nieco niższych. No i było tu jasno, nawet w pochmurny dzień. Z małego balkoniku rozciągał się daleki widok na Cegielnianą, która prostą linią przecinała kwartały budynków w stronę Wierzbowej i Zagajnikowej, a z drugiej strony otwierała perspektywę na pobliskie skrzyżowanie z Piotrkowską, przejeżdżające tramwaje i wielką, mającą zaświadczać o bogactwie właściciela narożną kamienicę".

"Sąsiad pożegnał się i poszedł na górę. Paczkiewicz zszedł kilka kroków na podest, usiadł na parapecie wielkiego okna i oparł się plecami o jego wnękę. Na dnie podwórkowej czeluści dozorca rozmawiał z jakimś człowiekiem, podekscytowane głosy dochodziły stłumionym brzęczeniem zza szyb. Witraż ciemniał na tle wieczornego nieba. Przedstawiał boginię Florę, podtrzymującą jedną dłonią pełen dzban, a drugą trzymającą kłosy zboża, symbole dostatku i dobrobytu, mające opromieniać dom przy Cegielnianej".