Klasztor Paulinów w Oporowie

Opis
Kustosz Ewa Strasny - bohaterka powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" opowiada detektywom o prymasie Władysławie Oporowskim, w którego trumnie znaleziono tajemniczą tabliczkę z szyfrem. Wg legendy ma ona doprowadzić do ukrytych skarbów zakonu paulinów. Skarby te ukrył przeor Gabriel w czasie najazdu szwedzkiego. Detektywi poznają też inne legendy związane z klasztorem. (Fot. D. Gładysz w: Oporów - muzeum, zamek i klasztor ojców Paulinów).
"Cofnijmy się może jednak do 1453 roku. Wtedy zmarł fundator klasztoru oporowskiego. Akt fundacyjny sporządził na cztery dni przed śmiercią, zmieniając kościół parafialny na konwentualny i zakonny".
"Ciekawostką jest to, że po śmierci, prymasa chciano sprowadzić do katedry. Na wydanie zwłok nie zgodziła się jednak rodzina, bo taka była ponoć wola zmarłego. Aż do czasu najazdu szwedzkiego doczesne szczątki fundatora zamku i kościoła spoczywały w spokoju, strzeżone przez miejscowych paulinów".
"Na wiadomość o zbliżaniu się Szwedów do Oporowa w 1657 roku przeor konwentu, ojciec Gabriel, w obawie przed grabieżą postanowił przenieść w bezpieczne miejsce trumnę arcybiskupa oraz skarbiec klasztorny zawierający wiele kosztowności".