logo

Dzieła literackie - SZUKAJ

Szybki podgląd

Usta rzeźbiarki

"Usta rzeźbiarki" to powieść biograficzna z elementami fikcji autorstwa Magdy Knedler, przedstawiająca losy Aliny Szapocznikow, rzeźbiarki pochodzącej z Pabianic. Młoda Alina przemierza zakątki Pabianic, snuje refleksje o życiu, obserwuje rodzinę i świat, uczy się, zaprzyjaźnia. Po wybuchu wojny przeżywa koszmar gett w Pabianicach i Łodzi oraz obozów koncentracyjnych. Po wyzwoleniu studiuje, kocha, rzeźbi, dokonuje wyborów. Powieść mówi o wolności, tożsamości, talencie, przetrwaniu, sztuce, przyjaźni i miłości oraz o ciężkiej chorobie. Mimo trudów i dramatów Alina nie poddaje się i dojrzewa jako kobieta i artystka, przemieniając swoje cierpienie w sztukę.
Szybki podgląd

Kości, które nosisz w kieszeni

"Kości, które nosisz w kieszeni" Łukasza Barysa to współczesna opowieść o życiu 12-letniej dziewczynki z bardzo biednej pabianickiej rodziny. Ula opowiada barwnym i dosadnym językiem o historii i dniu dzisiejszym swojej rodziny. O umierającej na raka Babci. O ciężko pracujące w "Biedronce" Matce, która umila sobie czas sprowadzając coraz to nowych konkubentów. Teraźniejszość przeplata się z opowiadaniem o życiu historycznych postaci miasta, opisem jego zabytków i legend.
Szybki podgląd

Legendy województwa łódzkiego

Opowieści przedstawiające w formie legend, podań i gawęd historycznych miejscowości województwa łódzkiego: Białą Rawską, Bolimów, Burzenin, Czarnożyły, Poniatów, Głowno, Goszczanów, Tum, Górę Świętej Małgorzaty, Besiekiery, Wrzącą, Zakrzew, Ksawerów, Łęczycę, Łódź, Zgierz, Maków, Chotów, Nowe Ostrowy, Osjaków, Radoszewice, Radomsko, Lisowice, Ozorków, Pajęczno, Głowno, Bieniec, Dzietrzniki, Piątek, Kaleń, Słupię, Spałę, Czekaj, Strzelce, Strzelce Wielkie, Godzianów, Ktery i Godzianówek.
Szybki podgląd

Bez wyboru

"Bez wyboru" Agnieszki Płoszaj to współczesna powieść kryminalna z wątkami historycznymi. Zoja Sterlak, była policjantka i komisarz Mariusz Kardas prowadzą śledztwo w sprawie makabrycznego zabójstwa dziennikarki Wioletty Fabiś. Zwłoki znaleziono w jednej z instalacji podczas Festiwalu Światła. Wątek historyczny to gehenna żydowskiej rodziny Ritterów mieszkającej w łódzkim getcie.
Szybki podgląd

Przy okrągłym stole [wiersz]

Wiersz Juliana Tuwima "Przy okrągłym stole", pochodzący z tomu "Wiosny i jesienie", opisuje sytuację, w której podmiot liryczny proponuje swojej ukochanej podróż wspomnień do Tomaszowa Mazowieckiego. Na podstawie utworu powstała piosenka "A może byśmy tak najmilszy wpadli na dzień do Tomaszowa", śpiewana przez Ewę Demarczyk.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Deluks

Deluks" to kolejna powieść kryminalna Marcina Andrzejewskiego wydana w serii Kryminalna Łódź. Jej akcja toczy się w Łodzi zimą 1976 roku. Utwór nawiązuje do tematyki automobliowej i milicyjnej, z wątkiem historycznym, dobrze ilustrując klimat miasta z epoki PRL. W gronie pierwszoplanowych bohaterów znajdują się m.in.: Maciej Majer, mechanik samochodowy znany z wcześniejszej powieści M. Andrzejewskiego "Złoty peugeot", jego żona - lekarka Marlena, Wilhelm Schoppen - Niemiec przybywający do Łodzi w sprawach służbowych, szwedzka dziennikarka polskiego pochodzenia Hanka - znajoma Marleny oraz kapitan SB Sławek Moliwa. Nie wszyscy bohaterowie są tymi, za których się podają. Akcja zawiązuje się wokół warsztatu samochodowego Majera. Dawne tajemnice łączą się z bieżącym czasem akcji. Polityka przeplata się ze zbrodnią i codziennością bohaterów.
Szybki podgląd

Król kier znów na wylocie

"Król kier znów na wylocie" to powieść Hanny Krall opowiadająca opartą o fakty historię Żydówki Izoldy Regensberg i jej poruszającej walki o ocalenie męża Szajka. Znaczna część akcji toczy się w okresie okupacji hitlerowskiej. Izolda, która urodziła się bez wyraźnych semickich rysów, przyjmuje tożsamość Polki, Marii Pawlickiej, i po pobycie w getcie ukrywa się po aryjskiej stronie. Jej droga przeżycia nie jest łatwa, a los jest wynikiem zbiegu wielu okoliczności. Kobieta trafia na Pawiak i zostaje wywieziona na roboty, a po odkryciu żydowskiej tożsamości do Auschwitz i Guben, skąd ucieka, wciąż podążając w kierunku uwięzionego w obozie ukochanego męża. Temat wojennej miłości przeplata historia bólu, niezwykłej determinacji, odwagi, ale i rozczarowania. W utworze pojawiają się łódzkie wątki.
Szybki podgląd

O Króliczku Wędrowniczku : historia prawdziwa

Króliczek Wędrowniczek to bohater opowiadania dla dzieci G. Bąkiewicz "O Króliczku Wędrowniczku : historia prawdziwa". Króliczek mieszka w Łodzi i jest ukochaną przytulanką Zosi. Dziewczynka jest bardzo dumna ze swojego pluszowego przyjaciela. Pewnego piątku zabiera go ze sobą do szkoły. W piątki tata Zosi nie jeździ samochodem i korzysta z komunikacji miejskiej, więc i tego dnia odbiera córkę ze szkoły i wsiada z nią do autobusu nr "70". Króliczek siada na kolanach Zosi. Niestety, dziewczynka nie zauważa, że w pewnym momencie pluszak wpada w szparę obok siedzenia i wysiada z autobusu bez niego. Króliczka wyciąga mały Dyzio i sadza go na siedzeniu obok siebie. Króliczek przemierza Łódź "siedemdziesiątką" i jest świadkiem wielu ciekawych sytuacji, które dzieją się w autobusie. Wywołuje wiele pozytywnych emocji i wspomnień. Niektórzy współpasażerowie nawet uważają, że dzięki Króliczkowi wydarzyły się w ich życiu dobre rzeczy. Zosia po powrocie do domu orientuje się, że zgubiła swojego pluszowego przyjaciela. W wyniku szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej Króliczek się znajduje i otrzymuje przydomek "Wędrowniczek", a wiele zaangażowanych w pomoc osób zbliża się do siebie.
Szybki podgląd

Dom obok

"Dom obok" Sylwii Gillis to powieść kryminalna z fikcyjną historią, w której współczesność miesza się z wydarzeniami z 1985 roku. Doszło wówczas do zabójstwa dziewczynek. Głównym podejrzanym okazał się Andrzej Kołtun, nauczyciel jednej z zamordowanych. Szybko wydano wyrok i wykonano karę śmierci. Po ponad trzydziestu latach nastoletnia Julia, córka policjanta, dowiaduje się o historii nauczyciela i prowadzi własne śledztwo na potrzeby szkolnego projektu dziennikarskiego. Julia dzięki zaangażowaniu i wytrwałości rozwiązuje dawną zagadkę. Wątki kryminalne w powieści mieszają się z obyczajowymi i miłosnymi. Bohaterowie reprezentują wiele pokoleń - od wieku dziecięcego i nastoletniego do późnej starości. Akcja książki rozgrywa się w Łodzi.
Szybki podgląd

Zmowa cieni

"Zmowa cieni" to powieść kryminalna Remigiusza Piotrowskiego. Akcja utworu toczy się w Łodzi w latach 30-tych XX w. Skupiona jest wokół samobójczej śmierci lekarza psychiatry ze szpitala w Kochanówce - Józefa Ratajskiego. Dochodzenie prowadzi przybyły z Warszawy komisarz Jerzy Skalski, a pomaga mu łódzki przodownik Zaręba. Okazuje się, że sprawa Ratajskiego łączy się z nietypową śmiercią innych osób z Łodzi oraz z samobójstwem amerykańskiego psychiatry Josepha Smitha. Komisarz Skalski podczas śledztwa współpracuje z wysłaną przez amerykańskie służby czarującą Amy Wills oraz z królem bałuckiego półświatka Ślepym Maksem. Prowadzenie dochodzenia komplikuje konfilkt w łódzkiej policji między podinspektorem Noskiem a nadkomisarzem Weyerem. W sprawę zamieszany jest łodzianin niemieckiego pochodzenia - psychiatra Enke oraz tajemniczy osobnik z cienką blizną na twarzy, a trop wiedzie do Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Kochanówce. Okazuje się, że zbrodniczy łódzki wątek związany jest z szerszą działalnością szpiegowsko-polityczną.
Szybki podgląd

Pojedynek detektywów

Akcja powieści kryminalnej Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" toczy się na zamku w Oporowie i jego okolicach. Młody matematyk, Artur Burski, dostaje propozycję wzięcia udziału w pojedynku. Stawką jest 20 tysięcy euro. W okolicy odkryto trumnę ze szkieletem i miedzianą tabliczką z zaszyfrowaną informacją o ukrytym skarbie. W pojedynku bierze udział 7 detektywów. Każdy z nich przybrał pseudonim ulubionego detektywa. Wśród nich jest brat Artura - Marek.
Szybki podgląd

Turysta

Akcja powieść kryminalnej "Turysta" Adama Widerskiego toczy się w Ojcowskim Parku Narodowym w czerwcu i lipcu 2021 r. Głównym bohaterem jest Hektor Wist - patolog znany z powieści "Odwyk", "Proroctwo" i "Sznyta". W utworze pojawiają się też motywy łódzkie. To retrospekcje z lat 1980-1986 - wspomnienia z dzieciństwa Aleksa Pawlickiego adoptowanego przez małżeństwo Ciesielskich.
Szybki podgląd

Blaga

"Blaga" to szósta powieść kryminalna Kingi Wójcik z serii o komisarz Lenie Rudnickiej. Główna bohaterka, ekscentryczna policjantka, po czasie spędzonym na wiejskim komisariacie w Białobrzegach (Tomaszowie Mazowieckim-Białych Brzegach), mieszka w Łodzi i porządkuje swoje życie. Rozwodzi się z przemocowym mężem, prokuratorem Krzysztofem Nawrockim. Rodzi córkę, Basię. Po urlopie wychowawczym wraca do pracy. Zostaje poproszona przez Naczelnika Wydziału Komendy Wojewódzkiej o pomoc w śledztwie dotyczącym zaginionych dzieci. Komisarz Rudnicka podejmuje się rozwiązania tej sprawy. Okazuje się, że będzie współpracować z dawnym partnerem, Marcelem Wolskim, niewidzianym od czterech lat. Wolski, który zdecydował się zostać w Białobrzegach, jest w relacji z policjantką Darią. Udział w łódzkim śledztwie wykorzystuje, aby wyplątać się z toksycznego związku i wrócić do Leny. Okazuje się, że Lenę i Marcela łączy więcej, niż Wolski mógłby przypuszczać - córka. Miłość między bohaterami ożywa. Jednak na drodze do ich szczęścia staje zazdrosna Daria, wykorzystująca sytuację, aby zemścić się na Lenie.
Szybki podgląd

Tomek kontra Thomas

Akcja powieści dla młodzieży z wątkiem kryminalnym "Tomek kontra Thomas" Hanny Pułaczewskiej toczy się w Łodzi, a jej głównym bohaterem jest czternastoletni Tomek. Nastolatek krótko przed rozpoczęciem akcji przeprowadza się z mamą do Łodzi z Norymebregii, gdzie chodził do pierwszej klasy gimnazjum Albrechta Dürera. Po przeprowadzce jego życie zmienia się. Bohater pewnego dnia odkrywa w mieszkaniu, w pracowni swojej mamy, chłopca, który nie tylko wygląda jak on, lecz także podobnie myśli i się zachowuje. Tę sytuację wywołuje nadmiernie ambitny i chciwy niemiecki naukowiec, doktor Jürgen Falter, który w dawnej fabryce przy ul. Piotrkowskiej 295 w Łodzi ma urządzony tajny instytut, gdzie przeprowadza nielegalne eksperymenty. Tomek z pomocą przyjaciół - dociekliwego Remigiusza Trąbińskiego "Trąbona" oraz bystrej Roksany - próbuje, mimo trudności i niebezpieczeństw, rozkwikłać naukową zagadkę związaną z miejscem po dawnej łódzkiej fabryce. W powieści "grają" łódzkie plenery, przedstawiono także dzieje Ludwika Geyera, jego potomków i nieruchomości.
Szybki podgląd

Pałac pod Ptasimi Głowami

Akcja powieści przygodowo-kryminalnej Agnieszki Płoszaj "Pałac pod Ptasimi Głowami", inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami sprzed lat, rozgrywa się w Łodzi. Bohaterkami są siostry Brylskie - dziesięcioletnia Jagoda i dwunastoletnia Hania, żywiołowe i lubiące przygody. Pewnego poranka Jagoda słyszy w radiu, że do Łodzi przyjeżdżają z Anglii poszukwiacze skarbów. Anglicy mają zamiar odnaleźć ukryte przed wielu laty na terenie dawnego pałacu Reinhardta Bennicha złoto. Akcją poszukiwawczą po stronie polskiej dowodzi Karol Koralik. Historia bardzo intryguje siostry Brylskie, postanawiają się nią zainteresować. Towarzyszy im nowo poznany łobuziak Piotrek Szwendak z ulubionym kundelkiem Julkiem. Rola pieska jest istotna, gdyż to on przynosi dziewczynkom torbę z tajemniczym pamiętnikiem Majordomusa, od którego rozpoczyna się wielka przygoda z udziałem bandy złoczyńców pod wodzą Kapelusznika. Najważniejszym punktem powieści jest pałac Reinhardta Bennicha, później Jacka Atkina, przy ul. Gdańskiej 89, zwany "Pałacem pod Ptasimi Głowami", w którym według łódzkiej legendy schowano prawdziwy skarb. Współczesność bohaterek łączy się z dawnymi czasami poprzez odnaleziony pamiętnik i wspomnienia Dziadka Bronka. W poszukiwania skarbów wraz z dziewczynkami i Piotrkiem angażuje się także Mama Brylska i Dziadek Bronek oraz pracująca w ukryciu policja. Dzięki wspólnemu działaniu udaje się nie tylko odnaleźć skrytkę, ale i pozwala wrócić Dziadkowi do relacji z dzieciństwa.
Szybki podgląd

Sznyta

Akcja powieść kryminalnej "Sznyta" Adama Widerskiego toczy się w Łodzi od 4 do 17 grudnia 2020 r. r. W utworze pojawiają się retrospekcje z lat 1976-1993. Fabuła przedstawia śledztwo prowadzone przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji. Sprawa dotyczy bestialskiego mordu popełnionego na dwojgu dzieciach. Podkomisarz Adrian Perg wraz ze swoim zespołem musi w gąszczu mylnych tropów znaleźć ślad prowadzący do mordercy. Skomplikowane śledztwo prowadzi czytelnika do świata ludzi trudniących się przemytem i handlem narkotykami.
Szybki podgląd

Tomek kontra Thomas

Akcja powieści dla młodzieży z wątkiem kryminalnym "Tomek kontra Thomas" Hanny Pułaczewskiej toczy się w Łodzi, a jej głównym bohaterem jest czternastoletni Tomek. Nastolatek krótko przed rozpoczęciem akcji przeprowadza się z mamą do Łodzi z Norymebregii, gdzie chodził do pierwszej klasy gimnazjum Albrechta Dürera. Po przeprowadzce jego życie zmienia się. Bohater pewnego dnia odkrywa w mieszkaniu, w pracowni swojej mamy, chłopca, który nie tylko wygląda jak on, lecz także podobnie myśli i się zachowuje. Tę sytuację wywołuje nadmiernie ambitny i chciwy niemiecki naukowiec, doktor Jürgen Falter, który w dawnej fabryce przy ul. Piotrkowskiej 295 w Łodzi ma urządzony tajny instytut, gdzie przeprowadza nielegalne eksperymenty. Tomek z pomocą przyjaciół - dociekliwego Remigiusza Trąbińskiego "Trąbona" oraz bystrej Roksany - próbuje, mimo trudności i niebezpieczeństw, rozkwikłać naukową zagadkę związaną z miejscem po dawnej łódzkiej fabryce. W powieści "grają" łódzkie plenery, przedstawiono także dzieje Ludwika Geyera, jego potomków i nieruchomości.
Szybki podgląd

Złoty peugeot

"Złoty peugeot" to powieść kryminalna Marcina Andrzejewskiego, której akcja toczy się w Łodzi latem 1974 roku. Głównym bohaterem utworu jest mechanik samochodowy, Maciej Majer, prowadzący swój warsztat przy ul. Wschodniej, samotny ojciec wyrzuconej ze studiów za politykowanie Anki. Mechanik zostaje wplątany w sprawę tajemniczej zbrodni dobrego kolegi - Marka Latałły, zwanego Bajerantem, i w związku z nieudolnym działaniem milicji i niesłusznymi podejrzeniami rozpoczyna własne śledztwo, przemierzając łódzkie ścieżki i narażając się wpływowym osobom. Trafia nawet na przesłuchanie do głównej komendy milicji, mimo znajomości z kapitanem Żabikiem. Mechanik szuka także sposobów, jak pomóc córce wrócić na studia. Wyraźny motyw motoryzacyjny oraz zakulisowe przepychanki z władzą PRL ilustrują ducha ówczesnej rzeczywistości. Splątane wątki, samochodowe pościgi po łódzkich ulicach, tajemnice i relacje z pracownikami warsztatu, Lujdefinesem i Piotrkiem Kotem oraz damsko-męskie bardzo potęgują dynamikę akcji. Majerowi w śledztwie dzielnie pomaga wyrzucony z pracy dziennikarz, Henio Stawicki wraz z lekarką Marleną Wichan. Sprawa ociera się o najwyższe władze w państwie, jednak zabójcą okazuje się osoba z bliskiego otoczenia mechanika. Rozwiązanie sprawy decyzją Majera idzie na konto kapitana Żabika, który dzięki temu ma szansę na awans. Mechanik pogłębia uczuciową relację z Marleną, a jego córka Anka, dzięki wpływowym osobom zostaje przywrócona na studia.
Szybki podgląd

Złoty peugeot

"Złoty peugeot" to powieść kryminalna Marcina Andrzejewskiego, której akcja toczy się w Łodzi latem 1974 roku. Głównym bohaterem utworu jest mechanik samochodowy, Maciej Majer, prowadzący swój warsztat przy ul. Wschodniej, samotny ojciec wyrzuconej ze studiów za politykowanie Anki. Mechanik zostaje wplątany w sprawę tajemniczej zbrodni dobrego kolegi - Marka Latałły, zwanego Bajerantem, i w związku z nieudolnym działaniem milicji i niesłusznymi podejrzeniami rozpoczyna własne śledztwo, przemierzając łódzkie ścieżki i narażając się wpływowym osobom. Trafia nawet na przesłuchanie do głównej komendy milicji, mimo znajomości z kapitanem Żabikiem. Mechanik szuka także sposobów, jak pomóc córce wrócić na studia. Wyraźny motyw motoryzacyjny oraz zakulisowe przepychanki z władzą PRL ilustrują ducha ówczesnej rzeczywistości. Splątane wątki, samochodowe pościgi po łódzkich ulicach, tajemnice i relacje z pracownikami warsztatu, Lujdefinesem i Piotrkiem Kotem oraz damsko-męskie bardzo potęgują dynamikę akcji. Majerowi w śledztwie dzielnie pomaga wyrzucony z pracy dziennikarz, Henio Stawicki wraz z lekarką Marleną Wichan. Sprawa ociera się o najwyższe władze w państwie, jednak zabójcą okazuje się osoba z bliskiego otoczenia mechanika. Rozwiązanie sprawy decyzją Majera idzie na konto kapitana Żabika, który dzięki temu ma szansę na awans. Mechanik pogłębia uczuciową relację z Marleną, a jego córka Anka, dzięki wpływowym osobom zostaje przywrócona na studia.
Szybki podgląd

Czarodziejka osobliwa : opowieść o Marii Konopnickiej

Opowiadanie biograficzne Beaty Ostrowickiej "Czarodziejka osobliwa : opowieść o Marii Konopnickiej" przedstawia losy pisarki i poetki od jej dzieciństwa aż do chwili śmierci. Utwór skierowany jest do dzieci i napisany zrozumiałym dla nich językiem. Przygody małej Mani i różne doświadczenia dojrzałej pani Marii ukazują czytelnikom determinację bohaterki w dążeniu do spełniania marzeń. Akcja opowieści toczy się w różnych miejsowościach Polski, między innymi w Bronowie i Gusinie, gdzie bohaterka mieszkała wraz z mężem Jarosławem i dziećmi.
Szybki podgląd

Czarodziejka osobliwa : opowieść o Marii Konopnickiej

Opowiadanie biograficzne Beaty Ostrowickiej "Czarodziejka osobliwa : opowieść o Marii Konopnickiej" przedstawia losy pisarki i poetki od jej dzieciństwa aż do chwili śmierci. Utwór skierowany jest do dzieci i napisany zrozumiałym dla nich językiem. Przygody małej Mani i różne doświadczenia dojrzałej pani Marii ukazują czytelnikom determinację bohaterki w dążeniu do spełniania marzeń. Akcja opowieści toczy się w różnych miejsowościach Polski, między innymi w Bronowie i Gusinie, gdzie bohaterka mieszkała wraz z mężem Jarosławem i dziećmi.
Szybki podgląd

Osuwisko

"Osuwisko" to piąta powieść kryminalna Kingi Wójcik z serii o komisarz Lenie Rudnickiej. Jej akcja toczy się przede wszystkim w Białych Brzegach (Tomaszowie-Mazowieckim-Białobrzegach). Główna bohaterka "Osuwiska" to ekscentryczna policjantka, Lena Rudnicka, oddelegowana z Komendy Miejskiej w Łodzi do wiejskiego komisariatu w Białych Brzegach. Rudnicka bierze udział w trudnym śledztwie zabójstwa Bogusława Konopki, miejscowego dziwaka, znalezionego nad gliniastym stawem. Komisarz Rudnicka początkowo nie może ustalić motywu zbrodni, a śledztwo prowadzi w odległą przeszłość. Policjanci odkrywają mroczne sekrety mieszkańców Białych Brzegów. Dochodzi do kolejnego morderstwa. Lenie podczas pracy towarzyszy znany z czwartej części cyklu (Szreń) Dawid Sadowski oraz powracająca z urlopu macierzyńskiego Daria Sobczak, konkurująca z łódzką policjantką. Rudnickiej towarzyszy także Marcel Wolski, który decyduje się przenieść do Białych Brzegów, by być blisko ukochanej. Życie zawodowe Rudnickiej przeplata się jak w poprzednicj częściach z życiem osobistym, które coraz bardziej się komplikuje. Relacja komisarz z sierżantem Wolskim rozwija się, razem zamieszkują, jednak nie wszystko układa się dobrze. W powieści pojawia się także wątek przeszłości Rudnickiej i jej ojca, odbywającego karę więzienia za zabójstwo żony. Okazuje się, że to nie on był mordercą, a jego brat, Pułkownik. Rudnicka jednak nie chce pojednać się z ojcem. Mimo ciąży postanawia także przyjąć propozycję pracy w Komendzie Wojewódzkiej w Łodzi wbrew Marcelowi, który pragnie z Leną zostać w Białych Brzegach.
Szybki podgląd

Szreń

"Szreń" to czwarta powieść kryminalna Kingi Wójcik z serii o komisarz Lenie Rudnickiej. Jej akcja toczy się przede wszystkim w Białych Brzegach (Tomaszowie-Mazowieckim-Białobrzegach). Główna bohaterka "Szreni" to ekscentryczna policjantka, Lena Rudnicka, karnie przeniesiona z Komendy Miejskiej w Łodzi do wiejskiego komisariatu w Białych Brzegach. We wsi komisarz Rudnicka wynajmuje małą leśniczówkę. Początkowo niechętna nowej pracy, z czasem angażuje się w życie posterunku i uczestniczy w śledztwie dotyczącym brutalnego gwałtu ze skutkiem śmiertelnym na mieszkance Białych Brzegów, Karinie Cieślak. Sąsiedzi dziewczyny ukrywają fakty i nie współpracują z policją. Współpracownikiem Leny jest Dawid Sadowski, do którego jednak policjantka nie ma zaufania. Rudnicką odwiedza dawny przyjaciel Marcel Wolski, który po tragicznej śmierci ojca, komendanta miejskiego w Łodzi odsunął się od ludzi. O Lenie nie zapomina także mąż, prokurator Krzysztof Nawrocki, który walczy o odzyskanie względów żony.
Szybki podgląd

Ciemne plamy w Radomsku

Akcja powieści "Ciemne plamy w Radomsku" Marcina Wodo rozgrywa się współcześnie w Radomsku. Jej bohaterem jest Cywil, dziennikarz lubiący samotne, nocne spacery po rodzinnym mieście. Nagle okazuje się, że w miejscu, które odwiedził w nocy znaleziono zwłoki dziewczyny. Bohater zgłasza się na policję jako świadek, jednak nie jest traktowany poważnie. Wkrótce w Radomsku dochodzi do kolejnych zbrodni. Cywil odkrywa, że jest z nimi powiązany. Ma do wykonania tajną misję. Nie jest to klasyczny kryminał, raczej przypomina grę komputerową.
Szybki podgląd

Nauczycielka z getta : wciąż pod wiatr

Powieść Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta : wciąż pod wiatr" jest drugą częścią "Nauczycielki z getta". Opowiada dalsze losy Laury Kozłowskiej-Lewiatan, Polki, która zamieszkała w łódzkim getcie, by być z nowo poślubionym mężem, Dawidem Lewiatanem. Po wywiezieniu męża i teściowej do obozu Laura zostaje jedyną opiekunką małoletnich szwargów, Eliasza i Józefa. Boryka się z gettową codziennością. Jeden z okupujących Łódź oficerów niemieckich, Franc Wagner, mieszkający na terenie getta, interesuje się Laurą i kiedy dowiaduje się, że nie jest Żydówką, zatrudnia ją jako gosposię. Niemiec jest pod wrażeniem osobowości i urody Laury i chce ją zabrać de sobą poza getto. Laura odmawia. Traci pracę i dodatkowe pożywienie. Sytuacja w getcie nabrzmiewa. W sierpniu 1944 roku następuje likwidacja getta i wywózka do Auschwitz. Laura wraz z przyjaciółmi jest wyznaczona do transportu. W ostatniej chwili z wagonu kobietę wyciąga Franc Wagner, Lena wysiada, ale nie chce isć z Niemcem, postrzelona upada na tory.
Szybki podgląd

Nauczycielka z getta

Powieść Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta" opowiada historię miłości Laury Kozłowskiej, łódzkiej nauczycielki i Dawida Lewiatana. Akcja powieści rozpoczyna w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej. Młodzi bohaterowie planują wkrótce ślub i marzą o wspólnej przyszłości. Wybuch wojny całkowicie zmienia sytuację Laury i Dawida oraz ich rodzin. Mimo niesprzyjających okoliczności narzeczeni pobierają się i zamieszkują z rodzicami panny młodej. W wyniku niemieckiego zarządzenia wszyscy Żydzi mają udać się do getta, jednak Dawid, mimo żydowskiego pochodzenia, zostaje u Kozłowskich. Uważa się za katolika, bo przed ślubem dokonał konwersji. Okupant jednak twierdzi inaczej i po Dawida zgłaszają się gestapowcy. Chłopak zostaje zabrany do getta, a rodzice Laury jako ukrywający Żyda ponoszą śmierć. Laura postanawia zamieszkać z mężem w dzielnicy zamkniętej i udając Żydówkę przedostaje się do getta, gdzie wraz z mężem i jego rodziną doświadcza biedy, głodu i poniżenia. Podejmuje pracę nauczycielki i stara się wspierać najmłodszych. Dawid Lewiatan zostaje aresztowany za udział w tajnej organizacji i wywieziony do Chełmna nad Nerem, natomiast jego matkę, Abigail Lewiatan, zabrano podczas Wielkiej Szpery. Laura zostaje sama z młodocianymi braćmi męża, Eliaszem i Józefem. Kobieta postanawia zrobić wszystko, by uratować ich od śmierci.
Szybki podgląd

Proroctwo

Akcja powieść kryminalnej "Prorctwo" Adama Widerskiego toczy się m. in. w Łodzi w listopadzie 2010 r. Fabuła jest kontynuacją losów policjantów z IV Komisariatu Policji - Piotra Krzyskiego i Łukasza Majskiego bohaterów powieści "Odwyk". W utworze pojawiają się retrospekcje z lat 1972-1986 - teksty w notatniku Uriana Barkasa.
Szybki podgląd

Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek

Książka Moniki Koszewskiej "Niepokonana niezłomna Krystyna Skarbek" to fabularyzowana opowieść o słynnej polskiej wywiadowczyni Secret Intelligence Service (SIS) o pseudonimie Christine Granville, ulubionej agentce Winstona Churchilla i pierwowzorze postaci ukochanej Jamesa Bonda - Vesper Lynd. Bohaterka powieści pochodząca z Trzepnicy (powiat piotrkowski) opowiada o swoim życiu od momentu usunięcia z żeńskiego gimnazjum. Relacjonuje także to co wydarzyło się po jej śmierci - pogrzeb, wydanie przez Iana Fleminga powieści "Casino Royale" i markę zegarków Christine Granville.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Tramwaj Tanfaniego

"Tramwaj Tanfaniego" to powieść kryminalna Marcina Andrzejewskiego, której akcja toczy się w Łodzi w roku 1905, kilka miesięcy po Rewolucji Czerwcowej. Choć powieść jest fikcją literacką, w fabułę wpleciono wątki historyczne, przedstawiono sytuację społeczno-polityczną i zilustrowano prawdziwy charakter miasta tamtych czasów - tygiel kultur i narodowości. Czytelnik może poczuć klimat łódzkich ulic, zerknąć do fabryk, pałaców i kamienic, spędzić noc w Grand Hotelu, czy obejrzeć przedstawienie w Teatrze Wielkim Sellina. Obok fikcyjnych bohaterów w książce występują również postacie znane z dziejów Łodzi, m. in. Kunitzer, Tanfani, Poznański, Sellin. Głównymi bohaterami są detektywi Michał Paczkiewicz i Maurycy Belfer, którzy na zlecenie barona Giuseppe Tanfaniego próbują odnaleźć sprawcę okaleczenia dyrektora Widzewskiej Manufaktury, Karla Friedricha i zabójcę właściciela fabryki - Juliusza Kunitzera. Podczas śledztwa detektywi przemierzają łódzkie ulice, wchodzą tylnymi klatkami schodowymi, prowadzą pościg po fabrycznych dachach. Rozwiązana zagadka ma jednak gorzki smak i nie przynosi detektywom satysfakcji.
Szybki podgląd

Całe złoto Löwenstadt

"Całe złoto Löwenstadt" to debiutancka powieść Ewy Anny Michalskiej (dalsze losy bohaterów w zapowiadanej "Czarnej drodze"). Akcja powieści rozgrywa się w Brzezinach i Łodzi. Opowiada dzieje ewangelickiej rodziny Stetzów oraz ich brzezińskich sąsiadów od ok. 1920 r. do końca II wojny światowej. W Łodzi śledzimy losy Elżbiety Strzechowskiej kochanki bogatego Niemca, później urzędnika w łódzkim getcie. Centralną postacią powieści jest Bolesław Bajor - mąż Celiny i Amelii Stetz oraz kochanek Elżbiety.
Szybki podgląd

Jabłoń

"Jabłoń" to autobiograficzna saga rodzinna napisana przez niemieckiego aktora Christiana Berkela, to opowieść o trzech pokoleniach rodziny autora. Główny wątek dotyczy historii miłosnej berlińskiej Żydówki polskiego pochodzenia,Sali i Ottona z rodziny niemieckich robotników - ich dzieciństwa, młodości i dojrzałości. Wątki, przeplatane wydarzeniami historycznymi, prowadzą także do Łodzi, skąd pochodzą przodkowie Sali od strony matki Izy - Prussakowie. Autor pojawia się w Łodzi i szuka śladów swojej rodziny. Pomaga mu w tym łódzka przewodniczka, Milena Wicepolska i reżyser Emanuel Rotstein.
Szybki podgląd

Osadzony

"Osadzony" to trzecia powieść kryminalna Kingi Wójcik z serii o komisarz Lenie Rudnickiej. Jej akcja toczy się w łódzkich plenerach. Główną bohaterką "Spektaklu" jest Lena Rudnicka, ekscentryczna policjantka w stopniu komisarza z Komendy Miejskiej w Łodzi. Policjantka otrzymuje tajemniczy telefon z zaproszeniem na spotkanie od Antoniego Dunaja, odbywającego od trzynastu lat karę dożywocia za trzynaście morderstw. Lena decyduje się spotkać z Dunajem, a on wyznaje, że musiał przyznać się do morderstw, choć ich nie popełnił i ostrzega przed zbrodniami, które niebawem mają nastąpić. Wkrótce zostaje odnalezione ciało zamordowanej kobiety z bukietem trzynastu róż. Okazuje się nią Angelika Krantz, uznana za zaginioną trzynaście lat wcześniej. Śledztwo Lena Rudnicka prowadzi ze swoim współpracownikiem, sierżantem sztabowym Marcelem Wolskim. Okazuje się, że zapowiedź Dunaja się spełnia, a morderstwo jest pierwszym z serii zabójstw. W powieści przewija się liczba trzynaście: ofiar, róż w bukiecie, lat. Policja podejrzewa, że mordercą jest naśladowca Trzynaście, czyli Dunaja. Prawda okazuje się inna.
Szybki podgląd

Miłość i wojna

"Miłość i wojna" to powieść - romans Maxa Czornyja z wątkami sensacyjnymi. Głównymi bohaterami są Ewa - tajemnicza kobieta znikąd, która przyjeżdża do Łodzi w 1938 r. i Franz Brilke, którego życie owa Ewa wywraca "do góry nogami". Franz wraz z ojcem i siostrą Marią prowadzą małą galerię sztuki wraz ze sklepem z antykami. Ważną postacią jest również Stefan Namysłowski najlepszy przyjaciel Franza, narzeczony Marii. Spokojny świat wielokulturowej Łodzi wali się we wrześniu 1939 r. Losy bohaterów coraz bardziej się komplikują gdy dokonują oni kontrowersyjnych wyborów. Czy miłość Franza i Ewy przetrwa, czy przetrwa przyjaźń Franza i Stefana, kim jest tajemniczy Litzmann i staruszka, która w 2001 r. otrzymała plik wiadomości.
Szybki podgląd

Duszka Migawki niezwykłe podróże do Łodzi Fabrycznej

W utworze dla dzieci "Duszka Migawki niezwykłe podróże do Łodzi Fabrycznej" autorstwa Dariusza Staniszewskiego tytułowy bohater opowiada mieszkańcom Łodzi historię dworca kolejowego Łódź-Fabryczna.
Szybki podgląd

Miasteczko

Powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej "Miasteczko" to opowieść o Monice Romanowskiej - nauczycielce języka polskiego. Bohaterka po kilku latach spędzonych w Warszawie przenosi się do rodzinnego Doruchowa. Ma nadzieję odnaleźć utracony spokój. Podejmuje pracę w tamtejszym liceum i wplątuje się w romans ze swoim uczniem. W tym samym czasie miasteczkiem wstrząsa śmierć Szymona Górskiego - licealisty. Gdy zakazany romans ucznia i nauczycielki wychodzi na jaw, Monika przenosi się do Łodzi.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Nasze własne piekło

Powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej "Głód miłości" to historia miłości złodzieja luksusowych samochodów Artura Krymskiego i Niny Wolskiej - skrzypaczki pracującej w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Para poznaje się w nietypowych okolicznościach. Wbrew zdrowemu rozsądkowi dwoje tak różnych ludzi zaczyna łączyć coraz silniejsza więź. Czy poradzą sobie z przeciwnościami? Czy Nina odważy się przeciwstawić najbliższym i zawalczyć o swoje uczucie? Czy Artur zdoła odciąć się od przeszłości? Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi.
Szybki podgląd

Spektakl

"Spektakl" to druga powieść kryminalna Kingi Wójcik z serii o komisarz Lenie Rudnickiej. Jej akcja toczy się w łódzkich plenerach. Główna bohaterka "Spektaklu" to ekscentryczna policjantka, Lena Rudnicka, która wraz z kolegą z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, sierżantem sztabowym Marcelem Wolskim, prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego samobójstwa szesnastoletniej Diany Pulido. Dziewczyna podczas nieobecności rodziców wiesza się w swoim pokoju, transmitując to w internecie. Wkrótce okazuje się, że samobójstwo popełnia kolejna dziewczyna, Natalia Sztompke. Policjanci próbują odpowiedzieć na pytanie, czy ofiary same postanowiły odebrać sobie życie, czy zostały do tego zmuszone. Szukają ciała Diany. Wyzwaniom zawodowym komisarz Leny Rudnickiej towarzyszą trudne relacje z mężem, prokuratorem Krzysztofem Nawrockim, który próbuje pojednać się z żoną na zaplanowanym wspólnym urlopie. Lena jednak rezygnuje z wyjazdu, tłumacząc decyzję brakami kadrowymi w pracy. W czasie śledztwa policjanci odnajdują powiązania miedzy obiema samobójczyniami. W dramatycznych okolicznościach Lena Rudnicka rozwiązuje sprawę.
Szybki podgląd

Zachowaj to dla siebie

Powieść Moniki Dworak "Zachowaj to dla siebie" to historia trzydziestolatki Ewy Dębskiej, która wiedzie z pozoru zwyczajne życie. U swego boku nie ma partnera, a niemal całą energię pożytkuje na prowadzenie własnego biznesu. Jest nim świetnie prosperujące studio projektowania wnętrz, które pozwala kobiecie rozwijać swoją pasję i czerpać z tego tytułu zadowalające zyski. Najważniejszą osobą w życiu Ewy jest jej brat bliźniak, Adam. Są sobie bardzo bliscy. Nie tylko ze względu na więzy krwi, ale i z uwagi na sekret z przeszłości, którego oboje strzegą. Do ich życia nieoczekiwanie wdziera się chaos, gdy Adam odczytuje niepokojącą, elektroniczną wiadomość od anonimowego nadawcy. Napędzany strachem, na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Co odkryje? (Portal Tania Książka.pl).
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Wielki Kuglarz

"Wielki Kuglarz" Tadeusza Kijańskiego to historia gadającej lalki skonstruowanej przez "księcia niemieckich matematyków", Carla Friedricha Gaussa. Marionetka potrafi posługiwać się słowami, nieskromnymi gestami i cyrkowymi sztuczkami. Lalkę na strychu starego domu dawnego właściciela, grafa Ottona von Berlichingena, znalazł Siwy, bohater opowieści. Hexenmeister - czarodziej-gadająca lalka, zawładnął wyobraźnią małego chłopca, młodzieńca i mężczyzny. Wielki Kuglarz to także tragikomiczna opowieść o życiu pięciu chłopaków, potem młodzieńców i mężczyzn, opowiedziana przez jednego z nich. Opowieść o przyjaźni na śmierć i życie rozpoczynająca się w miasteczku na Ziemiach Odzyskanych nad rzeką nazywaną przez jednych Gniewną, przez innych Wasserbose. O radości huncwotów, wykpiszy i elegantów. Ich smutkach, miłościach, dobroci i słabościach. O pięknie życia i nieustannym poszukiwaniu legendarnej krainy szczęścia. A także o ludziach nazywanych sukinsynami i kreaturami, którzy objawili się naszemu bohaterowi w snach i rzeczywistości.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Maria Fiodorowna : pamiętnik carycy

"Maria Fiodorowna : pamiętnik carycy" to książka autorstwa C.W. Gortnera opowiadająca o drodze od świetności do upadku. Matka ostatniego cara Rasji, Maria Fiodorowna, powszechnie szanowana i światła władczyni była świadkiem wydarzeń, które wstrząsnęły światem i na zawsze zmieniły bieg historii. Dziewiętnastoletnia Maria Zofia Fryderyka Dagmara, duńska księżniczka, została wydana za rosyjskiego następcę tronu, późniejszego Aleksandra III. Po śmierci męża nie mogła pogodzić się ze statusem odsuniętej od władzy wdowy. Uważała, że syn, Mikołaj II, nie dość energicznie dąży do reform, które przekształciłyby Rosję w nowoczesne państwo. Była w wiecznym konflikcie z synową Aleksandrą, która znalazła się pod całkowitym wpływem demonicznego Rasputina. Barwna, porywająca opowieść o imperium, które drży w posadach. Portret arystokracji i pałacowych intryg, ale też opis pól bitewnych i kraju pogrążonego w krwawej bratobójczej walce. Historia widziana oczami kobiety, która pokochała Rosję i musiała bezradnie patrzeć na tragiczny koniec starego świata.
Szybki podgląd

Poryw

"Poryw" to pierwsza powieść kryminalna Kingi Wójcik z serii o komisarz Lenie Rudnickiej. Jej akcja toczy się w łódzkich plenerach. Główna bohaterka "Porywu" to ekscentryczna policjantka, Lena Rudnicka, która wraz z nowym pracownikiem komendy, sierżantem sztabowym Marcelem Wolskim, prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa sumiennego księgowego, Klemensa Chmielnego. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że Chmielny wiódł podwójne życie, a grono podejrzanych powiększa się, obejmując współpracowników Klemensa, tajemniczą kobietę z pewnej fotografii, przyjaciela, a nawet żonę. Pojawia się również kolejna ofiara - Michalina Kowalska, kochanka zamordowanego Klemensa. Znajomość komisarz Rudnickiej i sierżanta sztabowego Wolskiego nabiera aspektu nie tylko zawodowego. Rozwój relacji między nimi utrudnia jednak prokurator Krzysztof Nawrocki, który okazuje się stosującym przemoc mężem komisarz Rudnickiej. Zagadka śmierci Chmielnego i jego kochanki zostaje wyjaśniona dzięki determinacji i intuicji policjantki.
Szybki podgląd

Dwanaście batów

"Dwanaście batów" to odważna i kontrowersyjna powieść erotyczna napisana przez Pawła Kucharskiego, na podstawie prawdziwych wydarzeń. Główną bohaterką jest Adriana - dziewczyna, która po studiach przyjeżdża z małej miejscowości do Łodzi w poszukiwaniu lepszego życia. Wkrótce zostaje barmanką w klubie nocnym, a obiektem jej zainteresowania staje się tajemniczy Robert - jej szef. Mężczyzna od pierwszej chwili wywołuje w Adzie mieszane uczucia, od ekscytacji po lęk. Jego tajemniczość i dominacja wyzwalają w niej pożądanie i fascynację karami cielesnymi. Jak podaje sam autor "wszelkie podobieństwo do osób istniejących w rzeczywistości, nie jest przypadkowe".
Szybki podgląd

Skok w króliczą norę

"Skok w króliczą norę" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc to trzeci tom historii o czterech łodziankach: Monice, Amelii, Izie oraz Pauli. Znane z poprzednich części ("Dziewczyny chcą się zabawić" i "Nie takie całkiem dorosłe") bohaterki są już dojrzałymi kobietami. Główna akcja powieści toczy się w Łodzi od lutego 2013 do lata 2014, a wątki poboczne także w latach wcześniejszych. Bohaterki podsumowują swoje życie, pełne trudów i porażek. Amelia bankrutuje, Monika opiekuje się matką po wylewie, Iza cierpi z powodu zdrad męża, a Paulina po wielu nieudanych związkach zakotwicza się w Irlandii. Mimo różnych okoliczności życia, statusu materialnego i odległości, bohaterki nadal pozostają przyjaciółkami. Wspierają się w trudnych momentach i cieszą z dobrych chwil. Ważnym w utworze wątkiem są relacje (lub ich brak) Amelii, Izy i Moniki z mężczyznami, a także historia miłości Ireny Pielgrzym do oficera bezpieczeństwa, Adama Morawskiego oraz wpływ tej relacji na życie kobiety i jej rodziny. Mimo wielu przeciwności, sytuacja życiowa Amelii, Izy i Moniki się stabilizuje. Amelia wyjeżdża z dawnym ukochanym, Robertem Nowakowskim, do Norwegii. Iza przeprowadza korzystny dla siebie rozwód. Monika sprzedaje willę po rodzicach i zaprzyjaźnia się z kolegą z pracy, Rafałem.
Szybki podgląd

Każdy w Łodzi skwerek zna Staś-wróbelek. T. 2

W 2. tomie opowiadania dla dzieci autorstwa K.M. Ptaszka "Każdy w Łodzi skwerek zna Staś - wróbelek" poznajemy kolejne przygody Stasia-wróbelka, którego rodzina od przeszło 600 lat mieszka w Łodzi. Zwierzęcy bohater przedstawia nam historię wujka Tadeusza, który zmarznięty przelatywał nad Parkiem Śledzia i nieopatrznie wleciał w stertę śledzi. Opowiada o praciotce Pelagii, która wysiadywała jaja w gnieździe na gzymsie kamienicy przy ul. Wschodniej 50. Staś - wróbelek zapoznaje nas z historią pierwszych latarni, które pojawiły się na ul. Piotrkowskiej, pierwszym łódzkim kinem, przedstawia najsłynniejszych gości i mieszkańców Hotelu Grand oraz Domu Literatów. Prowadzi nas szlakiem najpiękniejszych łódzkich kamienic.
Szybki podgląd

Requiem dla analogowego świata

"Requiem dla analogowego świata" to powieść obyczajowa Rafała Cichowskiego. Przedstawia życie czterech trzynastoletnich przyjaciół z kutnowskiego osiedla: Chudego, Kukiego, Wojtali i Berlina oraz ich znajomych bliższych i dalszych. Akcja toczy się podczas wakacji 1997 r. W powieści z dużą dokładnością opisana została codzienność nastolatków z perspektywy jednego z nich - Chudego. Chłopcy są pasjonatami piłki nożnej, muzyki i przygód. Borykają się z trudną rzeczywistością rodzinną i społeczną, zakochują się, szukają swojej tożsamości. W powieści bardzo dobrze zilustrowane zostało miasto - jego ulice, osiedla, sklepy, miejsca wypoczynku, szkoły itp. Tworzy to wyraźne tło dla wydarzeń rozgrywających się między bohaterami.
Szybki podgląd

Szadź

Powieść kryminalna Igora Brejdyganta "Szadź" opowiada historię seryjnego mordercy Sławomira Wolskiego. Pokazuje w jaki sposób osacza on swoje ofiary i dlaczego to robi. Równolegle autor obrazuje żmudne śledztwo komisarz Agnieszki Polkowskiej, która "po nitce do kłębka" tropi kolejne, także wcześniejsze ofiary psychopaty. Czy zdąży uratować następną dziewczynę Ewę, która wpadła w sieć Sławomira? Jakie sekrety wiążą komisarz i mordercę? Czy uratuje porwaną córkę Jolę? Akcję gmatwają jeszcze związki Wolskiego z rosyjską mafią i wywiadem. Akcja powieści rozgrywa się także w Rawie Mazowieckiej. Książka została zaadaptowana na serial stacji TVN, w którym główne role grają: Aleksandra Popławska i Maciej Stuhr.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Requiem dla analogowego świata

"Requiem dla analogowego świata" to powieść obyczajowa Rafała Cichowskiego. Przedstawia życie czterech trzynastoletnich przyjaciół z kutnowskiego osiedla: Chudego, Kukiego, Wojtali i Berlina oraz ich znajomych bliższych i dalszych. Akcja toczy się podczas wakacji 1997 r. W powieści z dużą dokładnością opisana została codzienność nastolatków z perspektywy jednego z nich - Chudego. Chłopcy są pasjonatami piłki nożnej, muzyki i przygód. Borykają się z trudną rzeczywistością rodzinną i społeczną, zakochują się, szukają swojej tożsamości. W powieści bardzo dobrze zilustrowane zostało miasto - jego ulice, osiedla, sklepy, miejsca wypoczynku, szkoły itp. Tworzy to wyraźne tło dla wydarzeń rozgrywających się między bohaterami.
Szybki podgląd

Cyrk Krasnoludka Podbródka

"Cyrk Krasnoludka Podbródka" to trzecia książeczka dla dzieci z cyklu "Łódzkie przygody Duszka Migawki" autorstwa Dariusza Staniszewskiego. W tej części sympatyczny Duszek zabiera Rodzinę do tytułowego Cyrku Krasnoludka Podbródka. Przed rozpoczęciem przedstawienia wszyscy zgromadzeni na widowni mogli wysłuchać opowieści o tym, jak powstał cyrk i jak Podbródek znalazł artystów, którzy zaraz wystąpią przed publicznością. Czy okoliczności założenia cyrku były ciekawe i czy sam występ zaparł dech w piersiach - tego dzieci dowiedzą się z kolejnych stron książeczki. Autor w swoim utworze umiejętnie zapoznaje małych czytelników z topografią Łodzi. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w książce jest wykorzystanie, jako ilustracji, rysunków wykonanych przez dzieci.
Szybki podgląd

Ballada o tkaczu i tkaczce [wiersz]

Wiersz pt. "Ballada o tkaczu i tkaczce" autorstwa Jana Brzechwy ukazał się w tomiku poezji poety pt. "Cięte bańki". Wiersz opowiada o nieszczęśliwym losie tkacza z Łodzi.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Łódź fabryczna [wiersz]

Wiersz pt. "Łódź fabryczna" autorstwa Mieczysława Brauna ukazał się w tomiku poezji poety pt. "Przemysły".
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Niebieskie Źródła [wiersz]

Wiersz pt. "Niebieskie Źródła" autorstwa Krystyny Wieczorek ukazał się w tomiku poezji poetki pt. "Wspomnienia...".
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Biblioteka [wiersz]

"Biblioteka" - to wiersz, który jest debiutem literackim Andrzeja Brychta. Ukazał się na łamach czasopisma "Kultura Łodzi" w 1954 r., a jest poświęcony pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ludwika Waryńskiego w Łodzi(obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Jubileusz naszej biblioteki [wiersz]

"Jubileusz naszej biblioteki" - wiersz Niny Pawlaczyk, który ukazał się w tomiku poezji pt. "Poza tym normalnie" opisuje dokonania Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Archikolegiata Łęczycka w Tumie [wiersz]

"Archikolegiata Łęczycka w Tumie" - wiersz ks. Andrzeja Szymaniaka, który ukazał się w tomiku poezji pt. "Wiersze wybrane" współautorstwa A. Szymaniak i Mirosława Pisarkiewicza.
Szybki podgląd

O Kutno! [wiersz]

Kutno jako tło rozterek miłosnych w utworze Jeremiego Przybory pt. "O Kutno!". (Fot. z Wikipedii).
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

O Szlomie Żelichowskim

"O Szlomie Żelichowskim" to poemat Icchaka Kacenelsona, w którym ukazane jest życie i śmierć chasyda Szlomy Żelichowskiego pochodzącego ze Zduńskiej Woli. Utwór ukazał się w książce pt. "Utwory literackie z getta warszawskiego" w opracowaniu Agnieszki Żółkiewskiej i Marka Tuszewickiego.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Kuferek Reymonta (Piotrkowska 137) [wiersz]

W książce pt."Ludzki język łódzki" pod redakcją Pauliny Dzwonkowskiej i Anny Łagodzińskiej zawarty jest wiersz dla dzieci Eugeniusza Dolata pt. "Kuferek Reymonta (Piotrkowska 137)".
Szybki podgląd

Ławeczka Tuwima (Piotrkowska 104) [wiersz]

W książce pt."Ludzki język łódzki" pod redakcją Pauliny Dzwonkowskiej i Anny Łagodzińskiej zawarty jest wiersz dla dzieci Eugeniusza Dolata pt. "Ławeczka Tuwima (Piotrkowska 104)".
Szybki podgląd

Jacek Bierezin [wiersz]

"Jacek Bierezin" Adama Szypera to wiersz o łódzkim poecie zawarty w tomiku poezji pt. "Wygnanie".
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Festiwal Światła we wrześniu [wiersz]

"Festiwal Światła we wrześniu" Jerzego Jarniewicza to wiersz o kultowym Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła - Light Move Festival odbywającym się w Łodzi, który ukazał się w tomiku poezji pt. "Puste noce".
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Rower [wiersz]

W książce pt."Tuwimowo" według pomysłu Kaliny Jerzykowej zawarty jest wiersz dla dzieci "Rower" Marcina Brykczyńskiego inspirowany twórczością Juliana Tuwima.
Wiersz
Poziom 3 (dla dzieci 10-14 lat)
Szybki podgląd

Historia Lutomierska dla dziecka wierszem pisana

"Historia Lutomierska dla dziecka wierszem spisana" Doroty Lisieckiej-Gary opisuje historię Lutomierska, najciekawsze zabytki, rzekę Ner przepływającą przez miasto, a także wyjaśnia pochodzenie nazwy miejscowości.
Szybki podgląd

Spóźniona łabędzica [wiersz]

W książce pt."Ludzki język łódzki" pod redakcją Pauliny Dzwonkowskiej i Anny Łagodzińskiej zawarty jest wiersz dla dzieci Kingi Michalskiej pt. "Spóźniona łabędzica" opowiadający historię łąbędzi pływających po Stawach Jana w Łodzi.
Szybki podgląd

Jak niesforny Mundek został świętym bohaterem : św. Maksymilian Kolbe (1894-1941)

"Jak niesforny Mundek został świętym bohaterem : św. Maksymilian Kolbe (1894-1941)" Ewy Skarżyńskiej to wierszowana opowieść dla dzieci o św. Maksymilianie Kolbe, który urodził się w Zduńskiej Woli, a w 1897 roku wraz z rodzicami przeniósł się do Pabianic.
Wiersz
Poziom 2 (dla dzieci 6-9 lat)
Szybki podgląd

Co wyrabia rzeczka Grabia [wiersz]

W książce pt."Łaskie bajki" Ryszarda Wróbla zawarty jest wiersz dla dzieci "Co wyrabia rzeczka Grabia" opisujący piękno Grabi - rzeki przepływającej przez Łask.
Wiersz
Poziom 3 (dla dzieci 10-14 lat)
Szybki podgląd

O kozie [wiersz]

W książce pt." Zwierzaki Wojtka Skrobaki" Natalii Zwierz znajduje się wiersz dla dzieci "O kozie" opowiadający o przygodach kozy z Gaszyny.
Szybki podgląd

Pojechała krowa do Ozorkowa [wiersz]

W książce pt."Ktoś i Łoś" Aleksandry Muchy znajduje się wiersz dla dzieci "Pojechała krowa do Ozorkowa".
Wiersz
Poziom 2 (dla dzieci 6-9 lat)
Szybki podgląd

Nie takie całkiem dorosłe

"Nie takie całkiem dorosłe" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc to drugi tom historii o czterech łodziankach: Monice, Amelii, Izie oraz Pauli. Znane z pierwszej części powieści pt. "Dziewczyny chcą się zabawić" bohaterki są już dwudziestokilkulatkami. Główna akcja powieści toczy się w 1999, choć wątki poboczne sięgają czasów wcześniejszych. W książce przypomniane są historie dziewczyn jako dzieci i nastolatek. Opisano również historię rodzinną Pauli Sarneckiej - jej rodziców, ciotki Teresy i brata Grzegorza. W powieści "Nie takie całkiem dorosłe" główne bohaterki dorastają i podejmują pierwsze życiowe decyzje. Niektóre z nich wyjeżdżają lub planują wyjazd z Łodzi. Inne wracają. Szukają swojego miejsca w życiu. Podejmują trudne wybory, przeżywają rozczarowania i porażki, ale też doświadczają, jak cenna jest ich wzajemna przyjaźń. Ważnym w utworze wątkiem są miłosne relacje dziewczyn z ukochanymi oraz wpływ tych relacji na życiowe decyzje.
Szybki podgląd

Perkalowy dybuk : powieść kryminalna retro

"Perkalowy dybuk" to czwarty tom powieści kryminalnej Konrada T. Lewandowskiego z cyklu o nadkomisarzu Drwęckim. Akcja utworu toczy się w Łodzi w okresie międzywojennym. Główny bohater Jerzy Drwęcki usiłuje pogodzić obowiązki młodego ojca z obowiązkami zawodowymi. Ale na przeszkodzie stają przebudzone wojenne demony. Podwładni odmawiają mu posłuszeństwa, a surowe decyzje personalne tylko pogarszają sytuację. Wreszcie ofiarą makabrycznego morderstwa pada bliski współpracownik - Księżyk. Wykrycie zabójcy policjanta staje się kwestią honoru. Trop prowadzi do Łodzi. Okazuje się, że sprawa wyglądająca początkowo na mord rytualny ma kolejne, coraz mroczniejsze pokłady. Śledztwo komplikują lokalne powiązania polityczno-gangstersko-kabalistyczne. Nadkomisarzowi przychodzą z pomocą poeta Julian Tuwim, rezolutna żydowska nastolatka Bajle, która chciałaby zostać rabinem, herszt łódzkiego półświatka Ślepy Maks oraz absolutnie niezawodna w sytuacjach wymagających kobiecej intuicji babcia Irena. Zbrodniczy łódzki wątek związany jest z działalnością stowarzyszenia nieślubnych potomków fabrykantów, zajmujących się uwodzeniem kobiet lub niszczeniem życia tych, które im się oparły. Życie nadkomisarza Drwęckiego zostaje zagrożone, gdy przyjeżdża do Łodzi rozwiązać sprawę śmierci swego podwładnego, Artura Księżyka.
Szybki podgląd

Tłumacząc Hannah

"Tłumacząc Hannah" to powieść społeczno-obyczajowa napisana przez Ronalda Wrobla. Akcja powieści rozpoczyna się w 1936 roku, kiedy to świat nieuchronnie zmierza ku II wojnie światowej. W Brazylii nowy dyktatorski rząd, podejrzewając komunistyczny spisek z "semickimi wpływami" i poszukując szpiegów oraz sabotażystów, usiłuje kontrolować wszelką komunikację. Jeden z licznych przybyszów z Polski - Max Kutner, zostaje zmuszony do pracy w cenzurze korespondencji. Tłumaczy z jidysz na portugalski listy żydowskich imigrantów, by wytropić w nich zaszyfrowane informacje. Zmagając się z wyrzutami sumienia, samotny szewc stara się wykonywać swoje zadania na chłodno i z dystansem, lecz sprawy wymykają mu się spod kontroli, kiedy wpada w zachwyt nad listami pisanymi do siostry przez Hannah. Max zakochuje się w niej i rozpoczyna jej poszukiwania. Jest to powieść o miłości i tożsamości. Obfituje w zaskakujące zwroty akcji i w ciekawy sposób przedstawia mało znaną historię żydowskich imigrantów w Ameryce Południowej. Główny tok fabuły przeplatany jest retrospektywnymi migawkami z życia żydowskich imigrantów w Polsce, m.in. obrazkiem z Łowicza pod koniec XIX w.
Szybki podgląd

Odwyk

Akcja powieść kryminalnej "Odwyk" Adama Widerskiego toczy się w Łodzi na przełomie lipca i sierpnia 2010 r. W utworze pojawiają się retrospekcje z lat 1978-1986. Fabuła kręci się wokół śledztwa prowadzonego przez policjantów z IV Komisariatu Policji. W renomowanej klinice leczenia uzależnień ofiarą zabójcy pada jeden z pacjentów - Marcin Karkowski. Nie jest to jego jedyna ofiara, można powiedzieć "trup ściele się gęsto". Prowadzacy śledztwo Piotr Krzycki musi w gąszczu mylnych tropów znaleźć ślad prowadzący do mordercy, który porwał też jego ukochaną Martę Butkowską. Skomplikowane śledztwo prowadzi czytelnika do świata ludzi uzależnionych od alkoholu i narkotyków, mnożą się sekrety i korupcyjne układy. Coraz więcej komplikacji pojawia się w życiu P. Krzyckiego, który pojmuje, że morderca wie o jego trudnym dzieciństwie.
Szybki podgląd

Ulica Abramowskiego [wiersz]

Wiersz "Ulica Abramowskiego" z tomiku "Mieszkanie" Lecha J. Majewskiego, przedstawia ulicę Abramowskiego oraz jej mieszkańców.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Dziewczyny chcą się zabawić

Głównymi bohaterkami powieści Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc "Dziewczyny chcą się zabawić" są cztery nastoletnie przyjaciółki: Monika, Amelia, Iza i Paulina, które wchodzą w dorosłość w Łodzi przełomu lat 80./90. XX wieku. Tak jak bohaterki uczą się życia, tak ich rodziny starają się przetrwać czas wielkich przemian. Łódzkie kobiety - włókniarki, farbiarki, tkaczki, urzędniczki, nauczycielki i pracownice naukowe szukają tego, co w życiu jest najważniejsze. Chcą kochać i być kochane. Chcą szczęścia swoich rodzin, codziennego obiadu dla swoich dzieci i przyszłości, której nie trzeba się bać. Książka jest opowieścią o dramatycznych wyborach końca lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy Polska rodziła się na nowo, a wraz z nią dorastało pokolenie, niegotowe na nadchodzące zmiany. To historia upadających fabryk i bezrobocia, wielkich możliwości i gwałtownych zmian politycznych. To także historia marzeń i rozczarowań. Szalonej namiętności i ponurej rzeczywistości. To opowieść o prawdziwym życiu, które przytrafiło się młodym łodziankom, ich rodzinom i znajomym. Jednym z wątków powieści jest historia Róży z Litzmannstadt Getto zilustrowana listami bohaterki do ukochanego Kazimierza.
Szybki podgląd

Pozorność

Debiutancka powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej "Pozorność" to historia dwojga młodych ludzi, którzy po krótkiej znajomości postanawiają się pobrać. Anna i Piotr Sokołowscy mieszkają na jednym z łódzkich osiedli. Wkrótce po ślubie Piotr zaczyna być agresywny. Swoją żonę obwinia o to, że poroniła ciążę. Anna przechdzi załamanie nerwowe.
Szybki podgląd

Głód miłości

Powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej "Głód miłości" to historia adwokata Dawida Paliszewskiego oraz Marty Śliwińskiej. Para poznaje się w nietypowych okolicznościach. Między dwojgiem młodych ludzi wybucha uczucie. Na przeszkodzie ich miłości staje choroba psychiczna Marty. Powieść rozgrywa się w Łodzi.
Szybki podgląd

Pozorność

Debiutancka powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej "Pozorność" to historia dwojga młodych ludzi, którzy po krótkiej znajomości postanawiają się pobrać. Anna i Piotr Sokołowscy mieszkają na jednym z łódzkich osiedli. Wkrótce po ślubie Piotr zaczyna być agresywny. Swoją żonę obwinia o to, że poroniła ciążę. Anna przechdzi załamanie nerwowe.
Szybki podgląd

Pionki

Kryminał Natalii Nowak-Lewandowskiej "Pionki" ukazał się jako druga część cyklu "Teoria gier". Głównymi bohaterami powieści jest rodzeństwo: Julianna i Jakub Różańscy. Jakub jest policjantem, Julianna pracuje jako dziennikarka w lokalnej gazecie. Wraz z córką Jakuba - Majką mieszkają w Łodzi. Pewnego dnia dziewczyna znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a ślad prowadzi do handlarzy żywym towarem. Rodzeństwo Różańskich oraz komisarz Norbert Lenkow za wszelką cenę pragną uratować bliską im osobę.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Wybór M.

Powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej "Wybór M." to historia młodego małżeństwa: Michaliny i Igora Domańskich. Para prowadzi ustabilizowane i szczęśliwe życie do pewnego tragicznego wieczoru. Michalina wracając po pracy, zostaje napadnięta i brutalnie zgwałcona. Bohaterce udaje się przeżyć, jednak rany psychiczne pozostają. Igor nie potrafi odnaleźć się w tej sytuacji, co rodzi poważne konsekwencje. Powieść rozgrywa się w Łodzi.
Szybki podgląd

Instytut Piękności

Powieść "Instytut Piękności" Marii Paszyńskiej to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o potędze kobiecej przyjaźni. Główny trzon akcji toczy się w okupowanej przez Niemców Warszawie. Główna bohaterka - doktor Mada Walter wpada na brawurowy pomysł. Na ulicy Marszałkowskiej zakłada Instytut Piękności, by ratować skazane na zagładę Żydówki. W tym niezwykłym gabinecie kosmetycznym, oprócz zabiegów upiększających i kamuflujących semickie rysy, kobiety wyprowadzone z getta przystosowują się do życia po aryjskiej stronie. Mada Walter pokazuje im, jak wykonać makijaż i fryzurę, żeby nie wyróżniać się na ulicy. Przygotowuje je do egzaminów przeprowadzanych przez gestapo, ucząc pacierza, zwyczajów wielkanocnych, przepisów na niekoszerne dania. Jedną z uratowanych jest łódzka kosmetyczka Róża Szwajcerowa (nazwisko okupacyjne Rozalia Grzędowska). Szwajcerowa po zakończeniu wojny wykorzystuje swoją dobrodziejkę i przywłaszcza jej salon kosmetyczny.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

444

Utwór Macieja Siembiedy "444" to powieść sensacyjna z wątkami historycznymi. Jej głównym motywem jest tzw. "proroctwo abry" - sekretna przepowiednia znana tylko chrześcijańskim papieżom i przywódcom islamu, mówiąca o pojednaniu obu religii. Akcja rozgrywa się między rokiem 1000 a 2332 i ukazuje poszukiwania czterech wybrańców, którzy mogą przynieść światu wieczny pokój, jeśli świat przyjmie ich misję. W spełnieniu przepowiedni przeszkadzają islamskie bractwo Bokira oraz historyczne sploty zdarzeń. Jednym z wątków powieści są dzieje najbardziej tajemniczego obrazu Jana Matejki "Chrzest Warneńczyka". Bohaterami utworu są m. in. prokuratorzy Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich i Instytutu Pamięci Narodowej jako łącznicy między prawdą historyczną a fikcją literacką. Wśród nich znajduje się Kazimierz Karewicz, dziadek jednej z głównych bohaterek. Wątkiem związanym z pracą prokuratorów jest historia jednego z oddziałów Gwardii Ludowej walczącego z hitlerowcami w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Kociokwik i... Dziki Zachód nad Księżym Młynem

"Kociokwik i... Dziki Zachód nad Księżym Młynem" to druga książeczka z cyklu "Łódzkie przygody Duszka Migawki" autorstwa Dariusza Staniszewskiego. W drugim utworze z serii wraz z Migawką mali czytelnicy poznają rodzinę Kotów z Kocurkowa, która wybrała się na "Filmowy Poranek" do kina Kinematograf. Po seansie pełnym wrażeń Duszek zabiera swoich nowych przyjaciół do Baśniowej Kawiarenki, w której przed rozpoczęciem spektaklu czyta zebranym opowieść o tym, jak nad Księżym Młynem stał się Dziki Zachód... I tym razem Dariusz Staniszewski w ciekawej formie zapoznaje czytelników z topografią i historią miasta, umiejętnie łącząc współczesność z przeszłością.
Szybki podgląd

Czeremcha pachnie gorzko

"Czeremcha pachnie gorzko" to powieść społeczno-obyczajowa Marii Szuleckiej. Przedstawia życie mieszkańców wsi Łyszew (prawdopodobnie Byszew pod Kutnem) oraz Wronów (prawdopodobnie Gawrony), będących członkami spółdzielni rolniczej, jak rodzina Konopków oraz posiadających samodzielne gospodarstwa rolne, jak Szyszkowscy. Głównymi bohaterami powieści są Bronisław Konopka - oborowy we wronowskiej spółdzielni rolniczej, mieszkający w dawnych czworakach, jego utykająca, pełna kompleksów z tego powodu, córka Helena oraz zbuntowany Stasiek Szyszkowski, który po wojsku wrócił na ojcowiznę w Łyszewie i zamieszkał u brata, powodując liczne konflikty w rodzinie. O Staśka zabiega jego była kochanka - dużo starsza sklepowa panna Miecia. On jednak wybiera Helę Konopkównę i zaczyna z nią romans. Nie mając pieniędzy i będąc zależnym od brata, Stasiek namawia Helkę, aby zmusiła ojca do odłączenia się od spółdzielni rolniczej i odebrania ziemi. Pod tym warunkiem obiecuje dziewczynie małżeństwo. Zawiązany między młodymi romans kończy się tragicznie. Stasiek żeni się z panną Miecią, a Bronek Konopka umiera w szpitalu. Akcja powieści toczy się głównie we Wronowie (Gawrony), Łyszewie (Byszew) oraz Kutnie i Łodzi w l. 60-tych XX wieku.
Szybki podgląd

Trzeci zamach

„Trzeci zamach" to trzecia powieść Piotra Głuchowskiego, dziennikarza i reportażysty. Głównym bohaterem utworu, podobnie jak poprzednich powieści pisarza, jest dziennikarz Robert Pruski. Historia rozpoczyna się od zdjęcia opublikowanego przez „Fakt", na którym magnat katolickich mediów, ksiądz Franciszek Kosma Drozd, pojawia się w towarzystwie pornocelebrytki na Fuerteventurze. Media ekscytują się "romansem", a Pruski, któremu wydawnictwo zleciło napisanie biografii obojga, postanawia dociec, co ksiądz tak naprawdę robił na Wyspach Kanaryjskich. Dziennikarskie śledztwo prowadzi go coraz głębiej w przeszłość, aż do kulis pewnego zamachu. Powieść jest jednocześnie kryminałem i thrillerem politycznym, ujawniającym wątki z niechlubnej przeszłości wysoko postawionych osób. Prywatne dylematy i zajęcia Pruskiego (przede wszystkim jego skomplikowane stosunki z kobietami) oraz innych pojawiających się w książce postaci stanowią tylko przerywnik w trudnej historii o grze wywiadów. Główne miejsca akcji powieści to Warszawa i okolice oraz Toruń, w jednym z wątków fabuła przenosi się także do Krośniewic.
Szybki podgląd

Dwa koguty [wiersz]

Wiersz "Dwa koguty" z tomu "Bajki" J. Brzechwy opowiada o przygodach niesfornych kogutów z Lututowa, które są postrachem mieszkańców.
Wiersz
Poziom 2 (dla dzieci 6-9 lat)
Szybki podgląd

Murzyn [wiersz]

Wiersz "Murzyn" z tomu "Wiersze" J. Brzechwy opowiada o Murzynie stojącym na Rynku w Głownie. Pojawienie się przybysza wywołuje wśród mieszkańców miasteczka ogromne zaciekawienie. Wszyscy chcą wiedzieć skąd wziął się nieznajomy.
Wiersz
Poziom 2 (dla dzieci 6-9 lat)
Szybki podgląd

Poznajemy Duszka Migawkę

"Poznajemy Duszka Migawkę" to pierwsza książeczka dla dzieci z cyklu "Łódzkie przygody Duszka Migawki" autorstwa Dariusza Staniszewskiego. Jak wskazuje sam tytuł - w pierwszym utworze z serii mały czytelnik poznaje głównego bohatera - sympatycznego Duszka Migawkę. Migawka uważa, że jest mało straszny i nikomu niepotrzebny. Fruwa po całej Łodzi w poszukiwaniu okazji do wykazania się w tej trudnej sztuce. Z jakim rezultatem - tego dzieci dowiedzą się na kolejnych kartach opowieści. Autor w swoim utworze umiejętnie zapoznaje małych czytelników z topografią miasta, a także z charakterystycznym łódzkim słownictwem. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w książce jest wykorzystanie, jako ilustracji obrazujących przygody Migawki, prac dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 36 w Łodzi.
Szybki podgląd

Laseczka i tajemnica

Akcję w powieści kryminalnej Zbigniewa Nienackiego pt. "Laseczka i tajemnica" otwiera dokonany przez dziennikarza Henryka przypadkowy zakup oryginalnej laseczki palisandrowej w Desie. Odtąd spokojne życie główngo bohatera zmienia się całkowicie. Dziennikarz próbuje wyjaśnić przeszłość swojego nabytku, a także jego kolejnych właścicieli. Henryk zaczyna prowadzić własne śledztwo. Główny bohater oraz tajemnicza Rosanna wpadają na trop zagadkowego zbrodniarza, kolekcjonera dzieł sztuki. Nienacki akcję powieści umieścił w latach 60-tych XX w. w Łodzi.
Szybki podgląd

Niebezpieczna gra

Akcja powieść kryminalnej "Niebezpieczna gra" Joanny Opiat-Bojarskiej toczy się w Łodzi w 1995 r. i współcześnie. W utworze splatają się dwa wątki. Jeden z nich to śledztwo prowadzone przez policjantkę Urszulę Zimińską w sprawie morderstwa na tle rabunkowym aktorki Renaty Tomaszewskiej w sierpniu 1995 r. Wątek drugi to przyjazd do Łodzi, na prośbę znajomego lekarza, psycholożki Aleksandry Wilk (znanej z powieści Joanny Opiat-Bojarskiej "Gra pozorów"). Pacjent cierpiący po pobiciu na amnezję powtarza ciągle imię Aleksandry. W pewnym momencie oba wątki się łączą. Ważną rolę w wyjaśnieniu prawdy odgrywa cenna broszka w kształcie ważki skradziona zamordowanej aktorce i wspomnienia z pobytu w Łodzi Aleksandry jako nastolatki na gigancie. Obie panie prowadzą wspólnie śledztwo. Akcja toczy się w wielu miejscach Łodzi - na ulicach, we wnętrzach kamienic i nowoczesnych apartamentowców, hoteli i kawiarni, szpitali i komisariatu policji. Autorka opisuje zarówno piękno miasta, jak i tzw. "brudną Łódź". Jak sama mówi "a ja z tych brudów wybrałam najbardziej interesujące i dodałam do tego zachwyt, jaki wzbudzili we mnie łodzianie". Dalsze losy Urszuli i Aleksandry zostały opisane w powieści "Gra o wszystko".
Szybki podgląd

Pigularz

Powieść Wacława Gąsiorowskiego "Pigularz" jest jedną z najwcześniejszych powieści pisarza i utworem częściowo autobiograficznym. Pierwsze wydanie ukazało się w 1900 r. Opowiada o życiu Władysława Turkowskiego stawiającego pierwsze kroki w zawodzie aptekarza. Część akcji powieści toczy się w aptece Wielickiego w Rawie Mazowieckiej, gdzie Władysław uczy się zawodu jako puer (uczeń aptekarski), zawiera również przyjaźnie i poznaje małomiasteczkowe stosunki.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Powieść kryminalna Stiega Larssona pt. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" jest pierwszą częścią kultowej serii "Millenium". Główny bohater to Mikael Blomkvist - dziennikarz i wydawca czasopisma "Millennium", który został skazany za zniesławienie znanego finansisty Hansa-Erika Wennerströma, gdy oskarżył go o wykorzystanie do handlu bronią państwowych środków, przeznaczonych na inwestycje przemysłowe w Polsce. Blomkvist rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Dostaje propozycję spisania dziejów jednej z najbardziej znanych w kraju rodzin - rodu Vangerów. Jednak prawdziwym zadaniem Blomkvista, jest próba odkrycia prawdy o tajemniczym zniknięciu w 1966 roku Harriet Vanger - siostrzenicy Henrika Vangera. W pierwszym rozdziale książki w trakcie rozmowy z przyjacielem z czasów licealnych - Robertem Lindbergiem, Mikael Blomkvist dowiaduje się o zakładzie "Minos" w Łodzi - zagranicznej inwestycji Hansa-Erika Wennerströma.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Daleko od szosy

Powieść Henryka Czarneckiego "Daleko od szosy", inspirowana wypracowaniem jednego z uczniów polonisty. Na kanwie utworu powstał scenariusz do serialu o tym samym tytule. Powieść podejmuje temat migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego z lat 60./70. XX w. Bohaterem jest pochodzący ze wsi (prawdopodobnie wieś Brzezie k/Bełchatowa) Leszek Górecki, który na wsi czuje się niespełniony. Zamierza wyrwać się stamtąd i rozpocząć samodzielne życie. Pasjonuje go mechanika samochodowa. Przenosi się na Górny Śląsk, gdzie zdobywa zawód kierowcy. Ważnym motywem książki są relacje uczuciowe Leszka - najpierw z mieszkanką pobliskiej wsi - Bronką, później ze studentką z Łodzi Anią. Miłość do Ani pobudza Leszka do samorozwoju. Po wielu perturbacjach udaje mu się dostać do drugiej klasy Technikum Samochodowego. Akcja powieści przenosi się do Łodzi, gdzie ulokowane są dalsze losy Leszka i Ani (para pobiera się).
Szybki podgląd

Rilla ze Złotego Brzegu

Powieść Lucy Maud Montgomery "Rilla ze Złotego Brzegu" jest ósmym tomem serii przygód Ani Shirley (Ani z Zielonego Wzgórza). Pierwsze wydanie ukazało się w 1921 roku. Akcja powieści obejmuje lata 1914-1918. Główną bohaterką jest 15-letnia początkowo Berta Marilla, zwana Rillą, najmłodsze dziecko Ani i Gilberta Blythe'ów, mieszkająca wraz z rodziną w posiadłości "Złoty Brzeg" w Glen St. Mary na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie. Powieść opisuje codzienność i marzenia, pierwszą miłość oraz tragiczne wydarzenia w życiu nastolatki. Jednym z wątków książki jest I wojna światowa, w której biorą udział bracia i znajomi Rilli. W tym kontekście pojawia się Łódź jako terytorium działań wojennych.
Powieść
Poziom 3 (dla dzieci 10-14 lat)
Szybki podgląd

Ziemia obiecana

"Ziemia obiecana" należy do najlepszych utworów W. St. Reymonta. Obok "Chłopów" jest najbardziej znaną powieścią noblisty. Akcja tej powieści toczy się w latach osiemdziesiątych XIX w. w wielokulturowej Łodzi i ukazuje z wielkim realizmem powstawanie miasta przemysłowego. Bohaterami powieści jest troje przyjaciół: Polak - Karol Borowiecki, Niemiec - Maks Baum oraz Żyd - Moryc Welt. Razem zakładają fabrykę, łączy ich wspólny interes oraz wspólne poczucie przynależności do grupy Lodzermenschów. W dziejach ich spółki ukazane zostało przede wszystkim życie zbiorowości ludzkiej: bogaci kapitaliści oraz wyzyskiwani przez nich robotnicy, którzy walczą o przetrwanie. Tytuł powieści jest tytułem ironicznym, gdyż ukazuje ona krainę nie błogosławioną, lecz przeklętą, daje apokaliptyczną wizję miasta-potwora, które miażdży ludzi i jest areną bezwzględnej wali o byt. Ważnym wydarzeniem w historii recepcji "Ziemi obiecanej" jest film A. Wajdy z 1975 r. Jest to przykład znakomitej adaptacji utworu literackiego a zarazem ciekawej interpretacji epopei Reymonta.
Szybki podgląd

Chłopi

Utwór "Chłopi" to najpełniejszy, najwszechstronniejszy, panoramiczny obraz życia wsi w literaturze polskiej. Akcja powieści toczy się we wsi Lipce, obecnie nazywanej Lipcami Reymontowskimi i obejmuje 10 miesięcy - rozpoczyna się pod koniec września podczas wykopków, a kończy następnego roku po żniwach. Dokładny rok nie jest znany. Najważniejsze wydarzenia utworu skupione są wokół członków dwóch rodów: Borynów i Paczesiów. Głową pierwszego jest Maciej Boryna, ojciec m. in. Antka. Na czele drugiego stoi Dominikowa, matka m. in. Jagny, która wychodzi za mąż za M. Borynę, a później zdradza go z Antkiem. Powieść podzielona jest na cztery pory roku, w każdej z części znajdują się opisy świąt liturgicznych, zwyczajów i prac gospodarskich charakterystycznych dla danego okresu.
Szybki podgląd

Pewnego dnia...

Opowiadanie W. St. Reymonta "Pewnego dnia..." ukazuje sylwetkę mieszkającego w Łodzi pana Pliszki, robotnika z drewnianą nogą jednej z żydowskich fabryk. Pan Pliszka mieszka w jednym z pokoi "małego domku, przywartego do ziemi pokrzywionymi ścianami". Wraz z nim mieszka kilka innych osób. Pan Pliszka rozpoczyna dzień pacierzem. W pracy zajmuje się od 20 lat obsługą fabrycznej windy. Jest najstarszym pracownikiem. Swoje dotychczasowe życie całkowicie związał z pracą, zapomniając o własnym życiu. Bohatera poznajemy w momencie nieoczekiwanych zmian w jego życiu - budzi się wcześniej niż zwykle, traci apetyt na codzienną kawę, rozmyśla o swoim szlacheckim pochodzeniu i wsi, z której pochodzi (Szlachecka Wola), o młodzieńczych latach. Czuje się bardzo samotny, co wzbudza w nim złość i gorycz. Rozmyślania spowodowane są zbliżającymi się Zielonymi Świątkami i wyjazdami do rodzin jego znajomych. Ma żal, że inni wyjeżdżają, a on nie. Samotny pan Pliszka - inaczej niż zazwyczaj - nie koncentruje się na pracy, wciąż się myli - aż dostaje karę "za nieporządki i opóźnienia" od właściciela zakładu, pana Dehmela. Pliszka, aby nie czuć samotności odwiedza "swojego kapitana", magazyniera jednej z fabryk, mieszkającego za rynkiem Geyera, a później wędruje przez miasto, odwiedza opustoszałą fabrykę. Znajomi namawiają pana Pliszkę do powrotu na wieś i zakup ziemi, bo "komornik na wsi to większy pan na co dzień, niźli człowiek fabryczny w niedzielę". Wiele dni ta myśl męczy bohatera, nie śpi w nocy, boi się zmian, spaceruje za miastem. Podejmuje decyzję o powrocie na wieś i - już odchodzi z miasta - jednak syrena fabryczna przyzywa go i pan Pliszka ulega jej, wracając na swoje stanowisko przy windzie.
Opowiadanie
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Rutka

Powieść J. Fabickiej "Rutka" ukazuje przyjaźń Zosi Sardynki oraz Rutki. Zosia Sardynka mieszka przy ul. Rybnej 13 i tam podczas wakacji spędzanych w domu poznaje Rutkę - wyimaginowaną postać związaną z wojenną przeszłością Bałut. Rutka przenosi się z Zosią w czasie i razem wędrują ulicami getta - Zgierską, Zachodnią, Lutomierską, jedzą mleczne śledzie na Placu Piastowskim, bawią się na Marysinie. Odwiedzają także stację Radegast, gdzie Rutka wypatruje powrotu swoich rodziców. Zosia zaś prowadzi Rutkę do sklepu Biedronka skąd zabierają kurczaka bez głowy. Odtąd staje się przyjacielem dziewczynek. Pod koniec wakacji Rutka znika.
Szybki podgląd

Głowa Niobe

Akcja kryminalnej powieści M. Guzowskiej "Głowa Niobe" toczy się w zabytkowym pałacu w Nieborowie. W muzeum z kolekcją rzeźb antycznych trwa międzynarodowa konferencja naukowa. Pierwszej nocy zostaje zamordowana artystka fotografująca zabytkowe dzieła sztuki - ktoś odciął jej głowę i przymocował do popiersia jednej z rzeźb. Zabójcą jest któryś z naukowców. Główny bohater - Mario Ybl próbuje stawić czoło sytuacji - z powodu wielkiej śnieżycy policja nie dotrze na miejsce zbrodni...
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Przygody jeża spod miasta Zgierza

Główny bohater wiersza W. Chotomskiej "Przygody jeża spod miasta Zgierza" podróżuje do Zgierza, poszukując krewnych, bo czuje się samotny. Chce udać się do urzędu meldunkowego. Przemierza ulice miasta, ogląda witryny sklepów. Wydaje mu się, iż w sklepie ze szczotkami spostrzega ciotki. Po wielu przygodach odnajduje w Zgierzu kuzyna. klepu Biedronka skąd zabierają kurczaka bez głowy. Odtąd staje się przyjacielem dziewczynek. Pod koniec wakacji Rutka znika.
Wiersz
Poziom 2 (dla dzieci 6-9 lat)
Szybki podgląd

Dziedzictwo von Becków

Powieść J. Jax "Dziedzictwo von Becków" opowiada historię miłości Niemca - Wernera von Becka i Polki - Marii Tarnowskiej na przestrzeni dziesięcioleci (od okresu międzywojennego do lat 90-tych XX w.). Fabuła toczy się m. in. w Łodzi, skąd pochodzi rodzina Rosenbergów, mieszkająca przy ul. Lipowej oraz w sierocińcu sióstr zakonnych na Marysinie, gdzie córka Rosenbergów - Anastazja - uratowana przed śmiercią przez Wernera von Becka, przebywała w okresie okupacji (od 1941 r.).
Szybki podgląd

Botanik [wiersz]

Wiersz "Botanik" z tomiku "Przez nasze serca płynie Łódź" I. Bugno, przedstawia Ogród Botaniczny jako niezwykłe i tajemnicze miejsce. Bohater liryczny zaprasza do spaceru alejkami Botanika Julię. (Fot. z Wikipedii).
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Koluszki [wiersz]

Wiersz "Koluszki" z tomiku "Nieprawdy prawdziwe" H. Pawlaka przywołuje z pamięci autora ulice Brzezińską i 3 Maja, ich otwarte okna i jezdnie.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Bal przy Ogrodowej [wiersz]

Wiersz "Bal przy Ogrodowej" z tomiku "Nieprawdy prawdziwe" H. Pawlaka przedstawia jako tło wydarzeń pałac Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Poetycko opisane są szczegóły wystroju (dywan, obraz, kryształy, boazerie, kredens).
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Każdy w Łodzi skwerek zna Staś-wróbelek

Staś-wróbelek to bohater opowiadania dla dzieci K. M. Ptaszka "Każdy w Łodzi skwerek zna Staś-wróbelek". Wróbelek Staś mieszka w Łodzi i opowiada rodzinne historie, które wiążą się z historią i zabytkami miasta. Główny bohater opowiada o miłości pradziadka Stasia i prababci Celiny, którzy mieszkali w kamienicy pod Gutenbergiem, prowadzi czytelników na Plac Wolności, opowiada jak podczas wojny Niemcy zburzyli pomnik T. Kościuszki, pokazuje gdzie jest Dętka, której się nie pompuje. Śledzimy także losy praciotki Ireny, która postanowiła zamieszkać w pałacu I. Poznańskiego przy ul. Ogrodowej. Wróbelek Staś opowiada o łódzich fabrykantach, oprowadza po Galerii Wielkich Łodzian, a także zapoznaje z przygodami wujka Jerzego w Parku Źródliska. Razem z wróblem Błyskawicą zwiedza Księży Młyn, przedstawia historię prawuja Kamila, który wpadł do komina Białej Fabryki, w końcu zaprasza wszystkich do swojego domu - willi Otto Haesslera przy ul. Siedleckiej.