logo

Punkty - SZUKAJ

Szybki podgląd

Towarzystwo Akcyjne Osińskiej Walcowni Miedzi, Mosiądzu i Drutu w Głownie

Legenda "O czym szumią dęby w Głownie" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" przedstawia okoliczności wizyty młodego absolwenta paryskiej politechniki, André Citroëna, w walcowni w Głownie-Osinach. Francuski inżynier, zachwycony nowatorskim zastosowaniem przekładni daszkowych, postanawia odkupić na nie patent. Umieszcza także w logotypie swojej firmy pochodzący z głowieńskiej fabryki wzór jodełki. (Fot. archiwum Muzeum Regionalnego w Głownie w: Wędrownik 2007, nr 2).
Szybki podgląd

Ulica Wieluńska w Osjakowie

Legenda "Żywe kamienie z Osjakowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" przedstawia opowieść o bitwie powstańców styczniowych z Rosjanami pod wodzą majora Pisanki i cudownym ocaleniu powstańców pędzących przez Osjaków wybrukowaną kocimi łbami ulicą Wieluńską. (Fot. w: Monografia gminy Osjaków).
Szybki podgląd

Warta, rzeka w Osjakowie

Legenda "Żywe kamienie z Osjakowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" przedstawia opowieść, której akcja dzieje się w Osjakowie, leżącym nad Wartą. (Fot. J. Książek w: Monografia gminy Osjaków).
Szybki podgląd

Kompleks dworski w Radoszewicach

Legenda "Żywe kamienie z Osjakowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" to opowieść o bitwach powstańczych z 1863 roku w okolicach Osjakowa. Powstańców wspomaga dziedzic leżących nieopodal Radoszewic - Ludwik Niemojowski, goszcząc ich w swoim dworze i folwarku. (Okł. Radoszewice : dzieje wsi, oprac. M. Dudek).
Szybki podgląd

Radomsko

Legenda "Żywe kamienie z Osjakowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" to opowieść o bitwach powstańczych z 1863 roku oddziału pułkownika Teodora Cieszkowskiego. Powstańcy przejmują konie i rządowe pieniądze w Radomsku, palą mosty w Lisowicach i Działoszynie i uciekają przed Rosjanami. (Fot. T. Skuza w: Łódź i województwo łódzkie - najpiękniejsze miejsca).
Szybki podgląd

Most na Warcie w Lisowicach

Legenda "Żywe kamienie z Osjakowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" to opowieść o bitwach powstańczych z 1863 roku oddziału pułkownika Teodora Cieszkowskiego. Powstańcy przejmują konie i rządowe pieniądze w Radomsku, palą mosty w Lisowicach i Działoszynie i uciekają przed Rosjanami. (Fot. K. Gara).
Szybki podgląd

Most na Warcie w Działoszynie

Legenda "Żywe kamienie z Osjakowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" to opowieść o bitwach powstańczych z 1863 roku oddziału pułkownika Teodora Cieszkowskiego. Powstańcy przejmują konie i rządowe pieniądze w Radomsku, palą mosty w Lisowicach i Działoszynie i uciekają przed Rosjanami. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Towarzystwo Akcyjne Osińskiej Walcowni Miedzi, Mosiądzu i Drutu w Głownie

Legenda "O czym szumią dęby w Głownie" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" przedstawia okoliczności wizyty młodego absolwenta paryskiej politechniki, André Citroëna, w walcowni w Głownie-Osinach. Francuski inżynier, zachwycony nowatorskim zastosowaniem przekładni daszkowych, postanawia odkupić na nie patent. Umieszcza także w logotypie swojej firmy pochodzący z głowieńskiej fabryki wzór jodełki. (Fot. archiwum Muzeum Regionalnego w Głownie w: Wędrownik 2007, nr 2).
Szybki podgląd

Wąwóz Królowej Bony w Bieńcu

Legenda "Wąwóz Królowej Bony" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" to opowieść o podróży królowej Bony z Krakowa do Poznania traktem św. Rocha. Gdy powóz władczyni przejeżdża przez leśny parów pod Bieńcem, konie nagle się zatrzymują. Kareta przewraca się, a bagaże wysypują. Służba w pośpiechu pakuje wszystko od nowa, jednak mała szkatułka pozostaje niezauważona. Po latach Bona powraca do wąwozu i spostrzega, że porosły go gęste bluszcze. Domyśla się, że wyrosły z nasion z zaginionej podczas wypadku szkatułki. Okoliczna ludność nadaje miejscu nazwę Wąwóz Królowej Bony. (Fot. w: Bieniec dawny i obecny).
Szybki podgląd

Towarzystwo Akcyjne Osińskiej Walcowni Miedzi, Mosiądzu i Drutu w Głownie

Legenda "O czym szumią dęby w Głownie" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" przedstawia okoliczności wizyty młodego absolwenta paryskiej politechniki, André Citroëna, w walcowni w Głownie-Osinach. Francuski inżynier, zachwycony nowatorskim zastosowaniem przekładni daszkowych, postanawia odkupić na nie patent. Umieszcza także w logotypie swojej firmy pochodzący z głowieńskiej fabryki wzór jodełki.
Szybki podgląd

Poniatów

Legenda "O Turyczynkach z Goszczanowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" przedstawia historię porwanego w jasyr Stasia Poniatowskiego, syna dziedzica Poniatowa i Goszczanowa, Adama. Mieszkańcy Poniatowa niepokoją się o losy młodzieńca i czekają na wieści o nim. Jednak, gdy chłopak ucieka z niewoli i pojawia się we wsi, obca kobieta wypędza go. (Il. w: Legendy województwa łódzkiego).
Szybki podgląd

Kościół św. Marcina i św. Stanisława przy ul. Tureckiej w Goszczanowie

Legenda "O Turyczynkach z Goszczanowa" Joanny Kiszkis z tomu "Legendy województwa łódzkiego" przedstawia historię porwanego w jasyr Stasia Poniatowskiego, syna dziedzica Poniatowa i Goszczanowa, Adama. Zrozpaczony dziedzic postanawia w intencji syna wybudować w Goszczanowie kościół pod wezwaniem św. Marcina i św. Stanisława. (Fot. Urząd Gminy w Goszczanowie w: Na Sieradzkich Szlakach 2016, nr 2).
Szybki podgląd

Muzeum - Zamek w Oporowie

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" na prośbę szefa agencji CIOS wyjeżdża do Oporowa, by wziąć udział w swoistym turnieju historyczno-detektywistycznym. Zamieszkuje na terenie zamku w Domku Gotyckim. Poznaje swoich przeciwników. Kustosz Ewa Strasny zapoznaje uczestników z regulaminem. Detektywi rozlokowują się w swoich pokojach i nawiązują znajomości. (il. W. Kondek w: Oporów - zamek).
Szybki podgląd

Klasztor Paulinów w Oporowie

Kustosz Ewa Strasny - bohaterka powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" opowiada detektywom o prymasie Władysławie Oporowskim, w którego trumnie znaleziono tajemniczą tabliczkę z szyfrem. Wg legendy ma ona doprowadzić do ukrytych skarbów zakonu paulinów. Skarby te ukrył przeor Gabriel w czasie najazdu szwedzkiego. Detektywi poznają też inne legendy związane z klasztorem. (Fot. D. Gładysz w: Oporów - muzeum, zamek i klasztor ojców Paulinów).
Szybki podgląd

Stodoła rolnika Wojciecha Matusiaka w Drzewoszkach

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" odwiedza wraz z Larą Croft miejscowość Drzewoszki. Tu miejscowy rolnik Wojciech Matusiak, robiąc wykop za stodołą, znalazł trumnę ze zwłokami prymasa Władysława Oporowskiego. (Il. w: Oporów - muzeum, zamek i klasztor ojców Paulinów).
Szybki podgląd

Domek Ogrodnika - Biblioteka

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" odwiedza miejscową bibliotekę. Tu poznaje bibliotekarkę Krystynę Ratajczyk, która pomaga mu w wyszukaniu książek nt. historii Oporowa. Artur zaprasza dziewczynę wieczorem na ognisko. (Fot. zenon s).
Szybki podgląd

Skrzyżowanie dróg na Święchów i Jastrzębie w Oporowie

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" postanawia sprawdzić, kto przyjdzie na spotkani za skrzyżowaniem na Święchów. Informację o spotkaniu znalazł na kartce w starym zegarze. Niestety potkął sie o garnek i spłoszył tajemniczego gościa ukrytego w starej szopie.
Szybki podgląd

Kościół św. Marcina w Oporowie

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" wraz z Jolą postanawiają w niedzielę przespacerować się do kościoła św. Marcina w Oporowie. Po drodze spotykają Krzyśka i Miss Marple. Miss Marple tajemniczo wypytuje księdza Ignacego o XVII-wieczne księgi metrykalne. Zwiedzają kościół. (Fot. A. Majewska-Rau w: Oporów - muzeum, zamek i klasztor ojców Paulinów).
Szybki podgląd

Cmentarz parafialny w Oporowie

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" wraz z Jolą i Hanussenem ponownie jadą do gospodarstwa Wojciecha Matusiaka. Niestety zdenerwowany wypytywaniem rolnik wyrzuca ich ze swojej ziemi. Wracają do Oporowa. Tu Artur z Jolą spacerują po cmentarzu. Jola zarzuca Arturowi, że zamiast rozwiązywać zagadkę tabliczki uprawiają turystykę. (Fot. A. Majewska-Rau w: Oporów - muzeum, zamek i klasztor ojców Paulinów).
Szybki podgląd

Plebania kościoła św. Marcina w Oporowie

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" wraz z Jolą wracają do oporowskiego kościoła i tam na plebanii przeglądają księgę metrykalną, o którą niedawno pytała księdza Ignacego Miss Marple. Artur znajduje wpis podobny do tego na tabliczce, ale uznaje, że jest coś nie tak z literami. Prosi proboszcza o kopię strony księgi. (Fot. A. Majewska-Rau w: Oporów - muzeum, zamek i klasztor ojców Paulinów).
Szybki podgląd

Kościół św. Joachima w Mnichu

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" wraz z Jolą, Miss Marple i Harrym Potterem tropem tajemniczej tabliczki pojechali do Mnicha. Tam obejrzeli kościół św. Joachima i dowiedzieli się od robotników, że niedawno było tam włamanie. Do Mnicha przyjeżdżają też Porucznik Columbo z bibliotekarką Krystyną. Opowiada im ona o historii tej miejscowości. Zwiedzają kościół. Tymczasem Columbo odkrywa w kruchcie trumnę oznaczoną trzema krzyżami. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Gospodarstwo Witolda Skiłądzia w Wólce-Lizigódź

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" po uwolnieniu z gospodarstwa Matusiaka, gdzie był więziony z Demiurgiem i Harrym Potterem przez Larę Croft, wraca do Oporowa. Tu Jola opowiada mu, że razem z Agatą i Krzyśkiem pojechali do gospodrstwa Witolda Szkiłądzia w miejscowości Wólka-Lizigódź. Wg kolegi Krzyśka to dobre miejsce na wagary. Opowieść Joli uzmysławia Arturowi, że tam może być ukryty skarb paulinów. Jadą do Wólki. (Fot. Wikipedia).
Szybki podgląd

Archiwum Państwowe w Kutnie

Artur Burski - bohater powieści Arkadiusza Niemirskiego pt. "Pojedynek detektywów" wraz z Jolą zapoznają się z księgami metrykalnymi w Mnichu. Niestety interesująca ich strona jest wydarta. Proboszcz informuje, że jest to XIX -wieczna kopia. Oryginalne księgi znajdują się w Archiwum w Kutnie. Jadą tam. W oryginalnej księdze znajdują sensacyjne informacje. (Fot. H. Fałek w: Archiwum Państwowe M.St. Warszawy - informator o archiwum i zasobie).
Szybki podgląd

Ulica Tadeusza Kościuszki w Radomsku

Cywil bohater powieści Marcina Wodo "Ciemne plamy w Radomsku" w drodze na pocztę po odbiór paczki rozmyśla nad historią ulicy Kościuszki. (Radomsko : plan miasta, mapa powiatu).
Szybki podgląd

Dworzec Kolejowy przy ulicy Władysława Reymonta w Radomsku

Cywil bohater powieści Marcina Wodo "Ciemne plamy w Radomsku" znów spaceruje wieczorem po mieście. Ulicą św. Rozalii dochodzi do dworca kolejowego. Wspomina podróże, które tu rozpoczynał. Wyobraża sobie jak wyglądał dworzec w czasie II wojny światowej. (Fot. z: Radomsko znane i nieznane).
Szybki podgląd

Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. św. Anny 34 w Brzezinach

Bolesław Bajor - bohater powieści "Całe złoto Löwenstadt" Anny Ewy Michalskiej kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej wraca do Brzezin. Samochód którym jedzie zatrzymuje się na ulicy św. Anny pod numerem 34. To siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Bolesław będzie tam pracował.
Szybki podgląd

Grand Hotel przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Franz Brilke jeden z bohaterów powieści Maxa Czornyja "Miłość i wojna" opowiada Marii, swojej siostrze, dlaczego zdewastowano sklep jednego z łódzkich kupców. Brał on udział w uroczystym przyjęciu delegacji Trzeciej Rzeszy w Grand Hotelu. Był jednym z prelegentów. (Fot. B. Wilkoszewski).
Szybki podgląd

Hotel Stare Kino Cinema Residence przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi

Franz Brilke jeden z bohaterów powieści Maxa Czornyja "Miłość i wojna" wracającz z ZOO ulicą Piotrkowską z Ewą - tajemniczą kobietą, pokazuje jej kamienicę pod numerem 120, w której mieścił się pierwszy w Polsce kinematograf Teatr Żywych Fotografii (obecnie Hotel Stare Kino Cinema Residence) i zaprasza do kina. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Pałacyk myśliwski w Spale

Pałacyk myśliwski w Spale to miejsce, do którego w 1912 roku przybywa Maria Fiodorowna Romanowa - główna bohaterka powieści C.W. Gortnera "Maria Fiodorowna : pamiętnik carycy". Przyjazd carycy-wdowy jest spowodowany chorobą jej wnuczka - carewicza Aleksego. Chłopiec chory na hemofilię doznał urazu podczas wakacyjnej podróży i jego stan pogorszył się właśnie podczas pobytu w Spale. Cała carska rodzina czuwa przy łóżku przyszłego następcy tronu, którego stan jest bardzo poważny. Dopiero modlitwa i błogosławieństwo Rasputina przywracają carewicza do zdrowia, co zakrawa na cud. Podczas czuwania przy chorym wnuku Maria Fiodorowna wspomina także poprzednie wizyty w rezydencji, jeszcze ze swoim mężem carem Aleksandrem III. (Fot. z Album pamiątkowe z pobytu Ich Cesarskich Mości w Królestwie Polskim, 1897 ; Sekrety Tomaszowa i Spały).
Szybki podgląd

Lutomiersk

Historia Lutomierska została opisana w książce "Historia Lutomierska dla dziecka wierszem spisana" Doroty Lisieckiej-Gary. (Il. Adaś Łopatecki).
Szybki podgląd

Synagoga w Lutomiersku

Autorka książki "Historia Lutomierska dla dziecka wierszem spisana" - Dorota Lisiecka-Gara opisuje historię Żydów, którzy mieszkali, uczyli się i pracowali w Lutomiersku. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Lasy Piotrkowskie

Kazimierz Karewicz - jeden z bohaterów powieści sensacyjnej Macieja Siembiedy "444", prokurator pionu śledczego Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, wracając ze Śląska do Warszawy tzw. "gierkówką", wspomina odkrytą przez siebie prawdę o walczącym pod dowództwem Franciszka Zubrzyckiego "Małego Franka" oddziale Gwardii Ludowej, który według komunistycznej ideologii toczył boje z Niemcami w 1942 r. w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, a tak naprawdę wsławił się jedynie napadem na leśniczówkę. (Pomnik w lesie w Polichnie upamiętniający starcie oddziału "Małego Franka" - fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Muzeum Czynu Partyzanckiego w Polichnie

Kazimierz Karewicz - jeden z bohaterów powieści sensacyjnej Macieja Siembiedy "444", prokurator pionu śledczego Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, wracając ze Śląska do Warszawy tzw. "gierkówką", wspomina odkrytą przez siebie prawdę o oddziale Gwardii Ludowej dowodzonym przez Franciszka Zubrzyckiego "Małego Franka". Na cześć dowódcy wzniesiono w Polichnie obelisk, Muzeum Czynu Partyzanckiego oraz skansen. (Portret F. Zubrzyckiego autorstwa S. Justa).
Szybki podgląd

Dworzec kolejowy w Tomaszowie Mazowieckim

Kazimierz Karewicz - jeden z bohaterów powieści sensacyjnej Macieja Siembiedy "444", prokurator pionu śledczego Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Hitlerowskich, wracając ze Śląska do Warszawy tzw. "gierkówką", wspomina odkrytą przez siebie prawdę o oddziale Gwardii Ludowej dowodzonym przez Franciszka Zubrzyckiego "Małego Franka" oraz jego śmierć na dworcu PKP w Tomaszowie Mazowieckim. (Fot. z Wikipedii).
Szybki podgląd

Ulica Łęczycka w Krośniewicach

Robert Pruski - główny bohater powieści Piotra Głuchowskiego "Trzeci zamach", pisząc zleconą publikację i prowadząc w tym celu śledztwo dziennikarskie, trafia do Krośniewic, aby spotkać się z Marcelim Abdugarowiczem, pochodzącym z Turczyna, który wojenną tułaczkę zakończył w Krośniewicach. Zamieszkał na rogu ul. Łęczyckiej i Taniej (ul. Tania nie występuje na rzeczywistej mapie miasta, być może jest to ul. Targowa). Abdugarowicz wyjawia Pruskiemu przeszłość dawnego kompana, przemytnika i przestępcy, obecnie południowoamerykańskiego przedsiębiorcy - Ferdynanda Topaza.
Szybki podgląd

Plac Wolności w Krośniewicach

W pobliżu domu, w którym mieszkał Marceli Abdugarowicz, jednen z pobocznych bohaterów "Trzeciego zamachu" Piotra Głuchowskiego (Krośniewice, ul. Łęczycka) znajdował się sklep "Metal, Przemysł, Łączniki, Śruby". Być może pierwowzorem jest sklep metalowy przy pl. Wolności 12 (w pobliżu Łęczyckiej/Targowej). (Fot. S. Arczyński - ze zbiorów WBP).