logo

Dzieła literackie - SZUKAJ

Szybki podgląd

Sznyta

Akcja powieść kryminalnej "Sznyta" Adama Widerskiego toczy się w Łodzi od 4 do 17 grudnia 2020 r. r. W utworze pojawiają się retrospekcje z lat 1976-1993. Fabuła przedstawia śledztwo prowadzone przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji. Sprawa dotyczy bestialskiego mordu popełnionego na dwojgu dzieciach. Podkomisarz Adrian Perg wraz ze swoim zespołem musi w gąszczu mylnych tropów znaleźć ślad prowadzący do mordercy. Skomplikowane śledztwo prowadzi czytelnika do świata ludzi trudniących się przemytem i handlem narkotykami.
Szybki podgląd

Ciemne plamy w Radomsku

Akcja powieści "Ciemne plamy w Radomsku" Marcina Wodo rozgrywa się współcześnie w Radomsku. Jej bohaterem jest Cywil, dziennikarz lubiący samotne, nocne spacery po rodzinnym mieście. Nagle okazuje się, że w miejscu, które odwiedził w nocy znaleziono zwłoki dziewczyny. Bohater zgłasza się na policję jako świadek, jednak nie jest traktowany poważnie. Wkrótce w Radomsku dochodzi do kolejnych zbrodni. Cywil odkrywa, że jest z nimi powiązany. Ma do wykonania tajną misję. Nie jest to klasyczny kryminał, raczej przypomina grę komputerową.
Szybki podgląd

Nauczycielka z getta

Powieść Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta" opowiada historię miłości Laury Kozłowskiej, łódzkiej nauczycielki i Dawida Lewiatana. Akcja powieści rozpoczyna w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej. Młodzi bohaterowie planują wkrótce ślub i marzą o wspólnej przyszłości. Wybuch wojny całkowicie zmienia sytuację Laury i Dawida oraz ich rodzin. Mimo niesprzyjających okoliczności narzeczeni pobierają się i zamieszkują z rodzicami panny młodej. W wyniku niemieckiego zarządzenia wszyscy Żydzi mają udać się do getta, jednak Dawid, mimo żydowskiego pochodzenia, zostaje u Kozłowskich. Uważa się za katolika, bo przed ślubem dokonał konwersji. Okupant jednak twierdzi inaczej i po Dawida zgłaszają się gestapowcy. Chłopak zostaje zabrany do getta, a rodzice Laury jako ukrywający Żyda ponoszą śmierć. Laura postanawia zamieszkać z mężem w dzielnicy zamkniętej i udając Żydówkę przedostaje się do getta, gdzie wraz z mężem i jego rodziną doświadcza biedy, głodu i poniżenia. Podejmuje pracę nauczycielki i stara się wspierać najmłodszych. Dawid Lewiatan zostaje aresztowany za udział w tajnej organizacji i wywieziony do Chełmna nad Nerem, natomiast jego matkę, Abigail Lewiatan, zabrano podczas Wielkiej Szpery. Laura zostaje sama z młodocianymi braćmi męża, Eliaszem i Józefem. Kobieta postanawia zrobić wszystko, by uratować ich od śmierci.
Szybki podgląd

Proroctwo

Akcja powieść kryminalnej "Prorctwo" Adama Widerskiego toczy się m. in. w Łodzi w listopadzie 2010 r. Fabuła jest kontynuacją losów policjantów z IV Komisariatu Policji - Piotra Krzyskiego i Łukasza Majskiego bohaterów powieści "Odwyk". W utworze pojawiają się retrospekcje z lat 1972-1986 - teksty w notatniku Uriana Barkasa.
Szybki podgląd

Tramwaj Tanfaniego

"Tramwaj Tanfaniego" to powieść kryminalna Marcina Andrzejewskiego, której akcja toczy się w Łodzi w roku 1905, kilka miesięcy po Rewolucji Czerwcowej. Choć powieść jest fikcją literacką, w fabułę wpleciono wątki historyczne, przedstawiono sytuację społeczno-polityczną i zilustrowano prawdziwy charakter miasta tamtych czasów - tygiel kultur i narodowości. Czytelnik może poczuć klimat łódzkich ulic, zerknąć do fabryk, pałaców i kamienic, spędzić noc w Grand Hotelu, czy obejrzeć przedstawienie w Teatrze Wielkim Sellina. Obok fikcyjnych bohaterów w książce występują również postacie znane z dziejów Łodzi, m. in. Kunitzer, Tanfani, Poznański, Sellin. Głównymi bohaterami są detektywi Michał Paczkiewicz i Maurycy Belfer, którzy na zlecenie barona Giuseppe Tanfaniego próbują odnaleźć sprawcę okaleczenia dyrektora Widzewskiej Manufaktury, Karla Friedricha i zabójcę właściciela fabryki - Juliusza Kunitzera. Podczas śledztwa detektywi przemierzają łódzkie ulice, wchodzą tylnymi klatkami schodowymi, prowadzą pościg po fabrycznych dachach. Rozwiązana zagadka ma jednak gorzki smak i nie przynosi detektywom satysfakcji.
Szybki podgląd

Całe złoto Löwenstadt

"Całe złoto Löwenstadt" to debiutancka powieść Ewy Anny Michalskiej (dalsze losy bohaterów w zapowiadanej "Czarnej drodze"). Akcja powieści rozgrywa się w Brzezinach i Łodzi. Opowiada dzieje ewangelickiej rodziny Stetzów oraz ich brzezińskich sąsiadów od ok. 1920 r. do końca II wojny światowej. W Łodzi śledzimy losy Elżbiety Strzechowskiej kochanki bogatego Niemca, później urzędnika w łódzkim getcie. Centralną postacią powieści jest Bolesław Bajor - mąż Celiny i Amelii Stetz oraz kochanek Elżbiety.
Szybki podgląd

Miłość i wojna

"Miłość i wojna" to powieść - romans Maxa Czornyja z wątkami sensacyjnymi. Głównymi bohaterami są Ewa - tajemnicza kobieta znikąd, która przyjeżdża do Łodzi w 1938 r. i Franz Brilke, którego życie owa Ewa wywraca "do góry nogami". Franz wraz z ojcem i siostrą Marią prowadzą małą galerię sztuki wraz ze sklepem z antykami. Ważną postacią jest również Stefan Namysłowski najlepszy przyjaciel Franza, narzeczony Marii. Spokojny świat wielokulturowej Łodzi wali się we wrześniu 1939 r. Losy bohaterów coraz bardziej się komplikują gdy dokonują oni kontrowersyjnych wyborów. Czy miłość Franza i Ewy przetrwa, czy przetrwa przyjaźń Franza i Stefana, kim jest tajemniczy Litzmann i staruszka, która w 2001 r. otrzymała plik wiadomości.
Szybki podgląd

Zachowaj to dla siebie

Powieść Moniki Dworak "Zachowaj to dla siebie" to historia trzydziestolatki Ewy Dębskiej, która wiedzie z pozoru zwyczajne życie. U swego boku nie ma partnera, a niemal całą energię pożytkuje na prowadzenie własnego biznesu. Jest nim świetnie prosperujące studio projektowania wnętrz, które pozwala kobiecie rozwijać swoją pasję i czerpać z tego tytułu zadowalające zyski. Najważniejszą osobą w życiu Ewy jest jej brat bliźniak, Adam. Są sobie bardzo bliscy. Nie tylko ze względu na więzy krwi, ale i z uwagi na sekret z przeszłości, którego oboje strzegą. Do ich życia nieoczekiwanie wdziera się chaos, gdy Adam odczytuje niepokojącą, elektroniczną wiadomość od anonimowego nadawcy. Napędzany strachem, na własną rękę rozpoczyna śledztwo. Co odkryje? (Portal Tania Książka.pl).
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Wielki Kuglarz

"Wielki Kuglarz" Tadeusza Kijańskiego to historia gadającej lalki skonstruowanej przez "księcia niemieckich matematyków", Carla Friedricha Gaussa. Marionetka potrafi posługiwać się słowami, nieskromnymi gestami i cyrkowymi sztuczkami. Lalkę na strychu starego domu dawnego właściciela, grafa Ottona von Berlichingena, znalazł Siwy, bohater opowieści. Hexenmeister - czarodziej-gadająca lalka, zawładnął wyobraźnią małego chłopca, młodzieńca i mężczyzny. Wielki Kuglarz to także tragikomiczna opowieść o życiu pięciu chłopaków, potem młodzieńców i mężczyzn, opowiedziana przez jednego z nich. Opowieść o przyjaźni na śmierć i życie rozpoczynająca się w miasteczku na Ziemiach Odzyskanych nad rzeką nazywaną przez jednych Gniewną, przez innych Wasserbose. O radości huncwotów, wykpiszy i elegantów. Ich smutkach, miłościach, dobroci i słabościach. O pięknie życia i nieustannym poszukiwaniu legendarnej krainy szczęścia. A także o ludziach nazywanych sukinsynami i kreaturami, którzy objawili się naszemu bohaterowi w snach i rzeczywistości.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Poryw

"Poryw" to pierwsza powieść kryminalna Kingi Wójcik z serii o komisarz Lenie Rudnickiej. Jej akcja toczy się w łódzkich plenerach. Główna bohaterka "Porywu" to ekscentryczna policjantka, Lena Rudnicka, która wraz z nowym pracownikiem komendy, sierżantem sztabowym Marcelem Wolskim, prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa sumiennego księgowego, Klemensa Chmielnego. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że Chmielny wiódł podwójne życie, a grono podejrzanych powiększa się, obejmując współpracowników Klemensa, tajemniczą kobietę z pewnej fotografii, przyjaciela, a nawet żonę. Pojawia się również kolejna ofiara - Michalina Kowalska, kochanka zamordowanego Klemensa. Znajomość komisarz Rudnickiej i sierżanta sztabowego Wolskiego nabiera aspektu nie tylko zawodowego. Rozwój relacji między nimi utrudnia jednak prokurator Krzysztof Nawrocki, który okazuje się stosującym przemoc mężem komisarz Rudnickiej. Zagadka śmierci Chmielnego i jego kochanki zostaje wyjaśniona dzięki determinacji i intuicji policjantki.
Szybki podgląd

Skok w króliczą norę

"Skok w króliczą norę" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc to trzeci tom historii o czterech łodziankach: Monice, Amelii, Izie oraz Pauli. Znane z poprzednich części ("Dziewczyny chcą się zabawić" i "Nie takie całkiem dorosłe") bohaterki są już dojrzałymi kobietami. Główna akcja powieści toczy się w Łodzi od lutego 2013 do lata 2014, a wątki poboczne także w latach wcześniejszych. Bohaterki podsumowują swoje życie, pełne trudów i porażek. Amelia bankrutuje, Monika opiekuje się matką po wylewie, Iza cierpi z powodu zdrad męża, a Paulina po wielu nieudanych związkach zakotwicza się w Irlandii. Mimo różnych okoliczności życia, statusu materialnego i odległości, bohaterki nadal pozostają przyjaciółkami. Wspierają się w trudnych momentach i cieszą z dobrych chwil. Ważnym w utworze wątkiem są relacje (lub ich brak) Amelii, Izy i Moniki z mężczyznami, a także historia miłości Ireny Pielgrzym do oficera bezpieczeństwa, Adama Morawskiego oraz wpływ tej relacji na życie kobiety i jej rodziny. Mimo wielu przeciwności, sytuacja życiowa Amelii, Izy i Moniki się stabilizuje. Amelia wyjeżdża z dawnym ukochanym, Robertem Nowakowskim, do Norwegii. Iza przeprowadza korzystny dla siebie rozwód. Monika sprzedaje willę po rodzicach i zaprzyjaźnia się z kolegą z pracy, Rafałem.
Szybki podgląd

Requiem dla analogowego świata

"Requiem dla analogowego świata" to powieść obyczajowa Rafała Cichowskiego. Przedstawia życie czterech trzynastoletnich przyjaciół z kutnowskiego osiedla: Chudego, Kukiego, Wojtali i Berlina oraz ich znajomych bliższych i dalszych. Akcja toczy się podczas wakacji 1997 r. W powieści z dużą dokładnością opisana została codzienność nastolatków z perspektywy jednego z nich - Chudego. Chłopcy są pasjonatami piłki nożnej, muzyki i przygód. Borykają się z trudną rzeczywistością rodzinną i społeczną, zakochują się, szukają swojej tożsamości. W powieści bardzo dobrze zilustrowane zostało miasto - jego ulice, osiedla, sklepy, miejsca wypoczynku, szkoły itp. Tworzy to wyraźne tło dla wydarzeń rozgrywających się między bohaterami.
Szybki podgląd

Requiem dla analogowego świata

"Requiem dla analogowego świata" to powieść obyczajowa Rafała Cichowskiego. Przedstawia życie czterech trzynastoletnich przyjaciół z kutnowskiego osiedla: Chudego, Kukiego, Wojtali i Berlina oraz ich znajomych bliższych i dalszych. Akcja toczy się podczas wakacji 1997 r. W powieści z dużą dokładnością opisana została codzienność nastolatków z perspektywy jednego z nich - Chudego. Chłopcy są pasjonatami piłki nożnej, muzyki i przygód. Borykają się z trudną rzeczywistością rodzinną i społeczną, zakochują się, szukają swojej tożsamości. W powieści bardzo dobrze zilustrowane zostało miasto - jego ulice, osiedla, sklepy, miejsca wypoczynku, szkoły itp. Tworzy to wyraźne tło dla wydarzeń rozgrywających się między bohaterami.
Szybki podgląd

Biblioteka [wiersz]

"Biblioteka" - to wiersz, który jest debiutem literackim Andrzeja Brychta. Ukazał się na łamach czasopisma "Kultura Łodzi" w 1954 r., a jest poświęcony pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ludwika Waryńskiego w Łodzi(obecnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego).
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Jubileusz naszej biblioteki [wiersz]

"Jubileusz naszej biblioteki" - wiersz Niny Pawlaczyk, który ukazał się w tomiku poezji pt. "Poza tym normalnie" opisuje dokonania Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Nie takie całkiem dorosłe

"Nie takie całkiem dorosłe" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc to drugi tom historii o czterech łodziankach: Monice, Amelii, Izie oraz Pauli. Znane z pierwszej części powieści pt. "Dziewczyny chcą się zabawić" bohaterki są już dwudziestokilkulatkami. Główna akcja powieści toczy się w 1999, choć wątki poboczne sięgają czasów wcześniejszych. W książce przypomniane są historie dziewczyn jako dzieci i nastolatek. Opisano również historię rodzinną Pauli Sarneckiej - jej rodziców, ciotki Teresy i brata Grzegorza. W powieści "Nie takie całkiem dorosłe" główne bohaterki dorastają i podejmują pierwsze życiowe decyzje. Niektóre z nich wyjeżdżają lub planują wyjazd z Łodzi. Inne wracają. Szukają swojego miejsca w życiu. Podejmują trudne wybory, przeżywają rozczarowania i porażki, ale też doświadczają, jak cenna jest ich wzajemna przyjaźń. Ważnym w utworze wątkiem są miłosne relacje dziewczyn z ukochanymi oraz wpływ tych relacji na życiowe decyzje.
Szybki podgląd

Odwyk

Akcja powieść kryminalnej "Odwyk" Adama Widerskiego toczy się w Łodzi na przełomie lipca i sierpnia 2010 r. W utworze pojawiają się retrospekcje z lat 1978-1986. Fabuła kręci się wokół śledztwa prowadzonego przez policjantów z IV Komisariatu Policji. W renomowanej klinice leczenia uzależnień ofiarą zabójcy pada jeden z pacjentów - Marcin Karkowski. Nie jest to jego jedyna ofiara, można powiedzieć "trup ściele się gęsto". Prowadzacy śledztwo Piotr Krzycki musi w gąszczu mylnych tropów znaleźć ślad prowadzący do mordercy, który porwał też jego ukochaną Martę Butkowską. Skomplikowane śledztwo prowadzi czytelnika do świata ludzi uzależnionych od alkoholu i narkotyków, mnożą się sekrety i korupcyjne układy. Coraz więcej komplikacji pojawia się w życiu P. Krzyckiego, który pojmuje, że morderca wie o jego trudnym dzieciństwie.
Szybki podgląd

Ulica Abramowskiego [wiersz]

Wiersz "Ulica Abramowskiego" z tomiku "Mieszkanie" Lecha J. Majewskiego, przedstawia ulicę Abramowskiego oraz jej mieszkańców.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Dziewczyny chcą się zabawić

Głównymi bohaterkami powieści Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc "Dziewczyny chcą się zabawić" są cztery nastoletnie przyjaciółki: Monika, Amelia, Iza i Paulina, które wchodzą w dorosłość w Łodzi przełomu lat 80./90. XX wieku. Tak jak bohaterki uczą się życia, tak ich rodziny starają się przetrwać czas wielkich przemian. Łódzkie kobiety - włókniarki, farbiarki, tkaczki, urzędniczki, nauczycielki i pracownice naukowe szukają tego, co w życiu jest najważniejsze. Chcą kochać i być kochane. Chcą szczęścia swoich rodzin, codziennego obiadu dla swoich dzieci i przyszłości, której nie trzeba się bać. Książka jest opowieścią o dramatycznych wyborach końca lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy Polska rodziła się na nowo, a wraz z nią dorastało pokolenie, niegotowe na nadchodzące zmiany. To historia upadających fabryk i bezrobocia, wielkich możliwości i gwałtownych zmian politycznych. To także historia marzeń i rozczarowań. Szalonej namiętności i ponurej rzeczywistości. To opowieść o prawdziwym życiu, które przytrafiło się młodym łodziankom, ich rodzinom i znajomym. Jednym z wątków powieści jest historia Róży z Litzmannstadt Getto zilustrowana listami bohaterki do ukochanego Kazimierza.
Szybki podgląd

Głód miłości

Powieść Natalii Nowak-Lewandowskiej "Głód miłości" to historia adwokata Dawida Paliszewskiego oraz Marty Śliwińskiej. Para poznaje się w nietypowych okolicznościach. Między dwojgiem młodych ludzi wybucha uczucie. Na przeszkodzie ich miłości staje choroba psychiczna Marty. Powieść rozgrywa się w Łodzi.
Szybki podgląd

Czeremcha pachnie gorzko

"Czeremcha pachnie gorzko" to powieść społeczno-obyczajowa Marii Szuleckiej. Przedstawia życie mieszkańców wsi Łyszew (prawdopodobnie Byszew pod Kutnem) oraz Wronów (prawdopodobnie Gawrony), będących członkami spółdzielni rolniczej, jak rodzina Konopków oraz posiadających samodzielne gospodarstwa rolne, jak Szyszkowscy. Głównymi bohaterami powieści są Bronisław Konopka - oborowy we wronowskiej spółdzielni rolniczej, mieszkający w dawnych czworakach, jego utykająca, pełna kompleksów z tego powodu, córka Helena oraz zbuntowany Stasiek Szyszkowski, który po wojsku wrócił na ojcowiznę w Łyszewie i zamieszkał u brata, powodując liczne konflikty w rodzinie. O Staśka zabiega jego była kochanka - dużo starsza sklepowa panna Miecia. On jednak wybiera Helę Konopkównę i zaczyna z nią romans. Nie mając pieniędzy i będąc zależnym od brata, Stasiek namawia Helkę, aby zmusiła ojca do odłączenia się od spółdzielni rolniczej i odebrania ziemi. Pod tym warunkiem obiecuje dziewczynie małżeństwo. Zawiązany między młodymi romans kończy się tragicznie. Stasiek żeni się z panną Miecią, a Bronek Konopka umiera w szpitalu. Akcja powieści toczy się głównie we Wronowie (Gawrony), Łyszewie (Byszew) oraz Kutnie i Łodzi w l. 60-tych XX wieku.
Szybki podgląd

Trzeci zamach

„Trzeci zamach" to trzecia powieść Piotra Głuchowskiego, dziennikarza i reportażysty. Głównym bohaterem utworu, podobnie jak poprzednich powieści pisarza, jest dziennikarz Robert Pruski. Historia rozpoczyna się od zdjęcia opublikowanego przez „Fakt", na którym magnat katolickich mediów, ksiądz Franciszek Kosma Drozd, pojawia się w towarzystwie pornocelebrytki na Fuerteventurze. Media ekscytują się "romansem", a Pruski, któremu wydawnictwo zleciło napisanie biografii obojga, postanawia dociec, co ksiądz tak naprawdę robił na Wyspach Kanaryjskich. Dziennikarskie śledztwo prowadzi go coraz głębiej w przeszłość, aż do kulis pewnego zamachu. Powieść jest jednocześnie kryminałem i thrillerem politycznym, ujawniającym wątki z niechlubnej przeszłości wysoko postawionych osób. Prywatne dylematy i zajęcia Pruskiego (przede wszystkim jego skomplikowane stosunki z kobietami) oraz innych pojawiających się w książce postaci stanowią tylko przerywnik w trudnej historii o grze wywiadów. Główne miejsca akcji powieści to Warszawa i okolice oraz Toruń, w jednym z wątków fabuła przenosi się także do Krośniewic.
Szybki podgląd

Niebezpieczna gra

Akcja powieść kryminalnej "Niebezpieczna gra" Joanny Opiat-Bojarskiej toczy się w Łodzi w 1995 r. i współcześnie. W utworze splatają się dwa wątki. Jeden z nich to śledztwo prowadzone przez policjantkę Urszulę Zimińską w sprawie morderstwa na tle rabunkowym aktorki Renaty Tomaszewskiej w sierpniu 1995 r. Wątek drugi to przyjazd do Łodzi, na prośbę znajomego lekarza, psycholożki Aleksandry Wilk (znanej z powieści Joanny Opiat-Bojarskiej "Gra pozorów"). Pacjent cierpiący po pobiciu na amnezję powtarza ciągle imię Aleksandry. W pewnym momencie oba wątki się łączą. Ważną rolę w wyjaśnieniu prawdy odgrywa cenna broszka w kształcie ważki skradziona zamordowanej aktorce i wspomnienia z pobytu w Łodzi Aleksandry jako nastolatki na gigancie. Obie panie prowadzą wspólnie śledztwo. Akcja toczy się w wielu miejscach Łodzi - na ulicach, we wnętrzach kamienic i nowoczesnych apartamentowców, hoteli i kawiarni, szpitali i komisariatu policji. Autorka opisuje zarówno piękno miasta, jak i tzw. "brudną Łódź". Jak sama mówi "a ja z tych brudów wybrałam najbardziej interesujące i dodałam do tego zachwyt, jaki wzbudzili we mnie łodzianie". Dalsze losy Urszuli i Aleksandry zostały opisane w powieści "Gra o wszystko".
Szybki podgląd

Pigularz

Powieść Wacława Gąsiorowskiego "Pigularz" jest jedną z najwcześniejszych powieści pisarza i utworem częściowo autobiograficznym. Pierwsze wydanie ukazało się w 1900 r. Opowiada o życiu Władysława Turkowskiego stawiającego pierwsze kroki w zawodzie aptekarza. Część akcji powieści toczy się w aptece Wielickiego w Rawie Mazowieckiej, gdzie Władysław uczy się zawodu jako puer (uczeń aptekarski), zawiera również przyjaźnie i poznaje małomiasteczkowe stosunki.
Powieść
Poziom 5 (dla dorosłych)
Szybki podgląd

Daleko od szosy

Powieść Henryka Czarneckiego "Daleko od szosy", inspirowana wypracowaniem jednego z uczniów polonisty. Na kanwie utworu powstał scenariusz do serialu o tym samym tytule. Powieść podejmuje temat migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego z lat 60./70. XX w. Bohaterem jest pochodzący ze wsi (prawdopodobnie wieś Brzezie k/Bełchatowa) Leszek Górecki, który na wsi czuje się niespełniony. Zamierza wyrwać się stamtąd i rozpocząć samodzielne życie. Pasjonuje go mechanika samochodowa. Przenosi się na Górny Śląsk, gdzie zdobywa zawód kierowcy. Ważnym motywem książki są relacje uczuciowe Leszka - najpierw z mieszkanką pobliskiej wsi - Bronką, później ze studentką z Łodzi Anią. Miłość do Ani pobudza Leszka do samorozwoju. Po wielu perturbacjach udaje mu się dostać do drugiej klasy Technikum Samochodowego. Akcja powieści przenosi się do Łodzi, gdzie ulokowane są dalsze losy Leszka i Ani (para pobiera się).
Szybki podgląd

Ziemia obiecana

"Ziemia obiecana" należy do najlepszych utworów W. St. Reymonta. Obok "Chłopów" jest najbardziej znaną powieścią noblisty. Akcja tej powieści toczy się w latach osiemdziesiątych XIX w. w wielokulturowej Łodzi i ukazuje z wielkim realizmem powstawanie miasta przemysłowego. Bohaterami powieści jest troje przyjaciół: Polak - Karol Borowiecki, Niemiec - Maks Baum oraz Żyd - Moryc Welt. Razem zakładają fabrykę, łączy ich wspólny interes oraz wspólne poczucie przynależności do grupy Lodzermenschów. W dziejach ich spółki ukazane zostało przede wszystkim życie zbiorowości ludzkiej: bogaci kapitaliści oraz wyzyskiwani przez nich robotnicy, którzy walczą o przetrwanie. Tytuł powieści jest tytułem ironicznym, gdyż ukazuje ona krainę nie błogosławioną, lecz przeklętą, daje apokaliptyczną wizję miasta-potwora, które miażdży ludzi i jest areną bezwzględnej wali o byt. Ważnym wydarzeniem w historii recepcji "Ziemi obiecanej" jest film A. Wajdy z 1975 r. Jest to przykład znakomitej adaptacji utworu literackiego a zarazem ciekawej interpretacji epopei Reymonta.
Szybki podgląd

Chłopi

Utwór "Chłopi" to najpełniejszy, najwszechstronniejszy, panoramiczny obraz życia wsi w literaturze polskiej. Akcja powieści toczy się we wsi Lipce, obecnie nazywanej Lipcami Reymontowskimi i obejmuje 10 miesięcy - rozpoczyna się pod koniec września podczas wykopków, a kończy następnego roku po żniwach. Dokładny rok nie jest znany. Najważniejsze wydarzenia utworu skupione są wokół członków dwóch rodów: Borynów i Paczesiów. Głową pierwszego jest Maciej Boryna, ojciec m. in. Antka. Na czele drugiego stoi Dominikowa, matka m. in. Jagny, która wychodzi za mąż za M. Borynę, a później zdradza go z Antkiem. Powieść podzielona jest na cztery pory roku, w każdej z części znajdują się opisy świąt liturgicznych, zwyczajów i prac gospodarskich charakterystycznych dla danego okresu.
Szybki podgląd

Dziedzictwo von Becków

Powieść J. Jax "Dziedzictwo von Becków" opowiada historię miłości Niemca - Wernera von Becka i Polki - Marii Tarnowskiej na przestrzeni dziesięcioleci (od okresu międzywojennego do lat 90-tych XX w.). Fabuła toczy się m. in. w Łodzi, skąd pochodzi rodzina Rosenbergów, mieszkająca przy ul. Lipowej oraz w sierocińcu sióstr zakonnych na Marysinie, gdzie córka Rosenbergów - Anastazja - uratowana przed śmiercią przez Wernera von Becka, przebywała w okresie okupacji (od 1941 r.).
Szybki podgląd

Koluszki [wiersz]

Wiersz "Koluszki" z tomiku "Nieprawdy prawdziwe" H. Pawlaka przywołuje z pamięci autora ulice Brzezińską i 3 Maja, ich otwarte okna i jezdnie.
Wiersz
Poziom 5 (dla dorosłych)