Chaim Szapocznik z powieści "Usta rzeźbiarki" Magdy Knedler, dziadek Aliny Szapocznikow, przenosi się wraz z zoną Altą i dziećmi z Częstochowy do Pabianic. Tam obejmuje szkołę dla żydowskich dzieci, zlokalizowaną przy ul. Warszawskiej.
Asia Pejka, zwana Aiszą, nastoletnia bohaterka powieści "Dom obok" Sylwii Gillis zostaje zamordowana. Ciało dziewczynki zostaje znalezione na boisku Szkoły Podstawowej nr 122 przy ul. Jesionowej 38 w Łodzi, do której Aisza uczęszczała. (Fot. Wikimapia).
Komisarz Lena Rudnicka, bohaterka powieści "Blaga" Kingi Wójcik, prowadzi sprawę zaginionych dzieci. Jednym z nich jest Amelia Gadomska - uczennica szkoły podstawowej nr 205 przy ul. Dąbrówki 1 w Łodzi. Dziewczynka ostatni raz była widziana przed szkołą przez koleżankę Asię.
Komisarz Lena Rudnicka, bohaterka powieści "Blaga" Kingi Wójcik, prowadzi sprawę zaginionych dzieci. Jednym z nich jest Wiktor Wachowiak, uczeń Szkoły Podstawowej nr 172 przy ul. Jaskrowej 15 w Łodzi. (Fot. z Wikimapii).
Komisarz Lena Rudnicka, bohaterka powieści "Blaga" Kingi Wójcik, prowadzi sprawę zaginionych dzieci, m.in. Wiktora Wachowiaka. Ojciec chłopca, Artur Wachowiak, pracuje jako wykładowca na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Poliologicznych Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Składowej 43 w Łodzi. (Fot. z Wikipedii).
Sierżant Marcel Wolski, bohater powieści "Blaga" Kingi Wójcik, prowadzi sprawę zaginionych dzieci. Odwiedza Przedszkole Miejskie nr 18 przy ul. Konstadta 9 w Łodzi, do którego uczęszczało jedno z porwanych dzieci - Paweł Abramowski.
Tosia Grabowska, bohaterka powieści "Blaga" Kingi Wójcik, uczennica Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Jurczyńskiego 1/3 w Łodzi, znika sprzed szkoły po zakończeniu wycieczki klasowej. Wezwana policja rozpoczyna akcję poszukiwawczą.
Podkomisarz Adrian Perg i aspirant Iwan Brzostek bohaterowie powieści kryminalnej Adama Widerskiego "Sznyta" spotykają się z dyrektorką szkoły i nauczycielką Oskara Cieszyńskiego. Chłopiec uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Kusocińskiego w Łodzi.
Dominika Perg bohaterka powieści kryminalnej Adama Widerskiego "Sznyta" odbiera syna Rafiego ze szkoły przy ulicy 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Razem idą na zakupy do pobliskiego dyskontu.
Podkomisarz Adrian Perg bohater powieści kryminalnej Adama Widerskiego "Sznyta" rozmawia z Żanetą Burką nauczycielką Oskara Cieszyńkiego. Kobieta opowiada policjantowi o spotkaniu ze swoją uczennicą Karoliną Turską. Dziewczynka uciekała z artystycznych zajęć w YMCA przy ulicy Moniuszki przed pedofilem Zenonem Lisem. Perg uświadamia sobie, że na podobne zajęcia uczęszczał jego porwany syn Rafał.
Mechanik samochodowy Maciej Majer, bohater powieści "Złoty peugeot" Marcina Andrzejewskiego, zatrudnia w swoim warsztacie Piotrka Kota, absolwenta słynnego technikum przy ul. Prożka w Łodzi. (Fot. z: Łódzkie szkoły zawodowe : z prac nad tworzeniem modelu doradztwa zawodowego. Z 8, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7. - Łódź, 2009).
Maciej Majer wraz z Marleną Wichan, bohaterowie powieści "Złoty peugeot" Marcina Andrzejewskiego, ścigają samochodem lekarki aleją Kościuszki w Łodzi złotego peugeota, który był własnością zamordowanego Bajeranta. Przejeżdżają obok dawnego gimnazjum niemieckiego (po wojnie siedziba UŁ) pod numerem 65. (Fot. ze zbiorów WBP).
Cywil bohater powieści Marcina Wodo "Ciemne plamy w Radomsku" przechadza się w marcowy wieczór po rodzinnym mieście. Przechodzi obok Szkoły Podstawowej nr 4 i Powiatowej Hali Sportowej przy ulicy Szkolnej. (Fot. ze strony www Powiatowa Hala Sportowa).
Tytułowa bohaterka powieści Anety Krasińskiej "Nauczycielka z getta", Laura Kozłowska, pracuje w Szkole Powszechnej nr 42 im. Stanisława Staszica przy ul. Przyszkole 42 w Łodzi. (Fot. J. Janiec z: Atlas architektury dawnej Łodzi).
Wiesława Kruk wychowawczyni Andrzeja Czarkowskiego (Uriana Barkasa) bohatera powieści kryminalnej Adama Widerskiego "Proroctwo" wpomina jego lata szkolne w Szkole Podstawowej nr 152 im. E. Orzeszkowej w Łodzi przy ulicy Cz. Hutora (obecnie 28 Pułku Strzelców Kaniowskich).
Andrzej Czarkowski (Urian Barkas) bohatera powieści kryminalnej Adama Widerskiego "Proroctwo" uczęszczał do Zespołu Szkół Machaniczno-Samochodowych przy ul.Zakątej 34 (obecnie Pogonowskiego, szkoła nie istnieje). Jest prześladowany przez starszych uczniów Władka i Rafała Milewskich. Ich ojciec zajmował wysokie stanowisko w Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Heinrichem Jess - bohater powieści "Całe złoto Löwenstadt" Anny Ewy Michalskiej opowiada Elżbiecie Strzechowskiej o konferencji niemieckich dygnitarzy nt. jednej z akcji polskiego podziemia. Konferencja odbyła się w dawnej Szkole Włókienniczej prz ul. Pańskiej (obecnie ul. Żeromskiego 115).
Bohater powieści Marcina Andrzejewskiego "Tramwaj Tanfaniego", Maurycy Belfer, jest nieocenionym i bardzo zdolnym pracownikiem w kancelarii detektywa gospodarczego, Paczkiewicza. Maurycy dzięki wsparciu Łucji Zdrojewskiej zdobywa wykształcenie, kończąc naukę w Szkole Zgromadzenia Kupców, mieszczącej się przy ul. Dzielnej w Łodzi (ob. Narutowicza 68, siedziba Rektoratu UŁ). (Fot. z: Fotospacerownik w czasie i przestrzeni. - Warszawa, 2009).
Bohaterka powieści Kingi Wójcik "Spektakl", Diana Pulido, zanim transmituje w internecie popełnienie samobójstwa, pragnie zostać aktorką. Planuje studia w Szkole Filmowej przy ul. Targowej w Łodzi. (Fot. z: Spacerownik : stary Widzew).
Bohaterka powieści Kingi Wójcik "Spektakl", Diana Pulido, jest uczennicą gimnazjum przy ul. Czajkowskiego w Łodzi. Prowadzący śledztwo w sprawie jej śmierci odwiedzają w szkole wychowawczynię dziewczyny, panią Guzik. Liczą na informację o nastolatce.
Hanna i Emilio Pulido, rodzice zamordowanej Diany z powieści Kingi Wójcik "Spektakl", poznają się na imprezie studenckiej w akademiku UŁ nr 10 "Olimp" na ul. Lumumby 12 w Łodzi. (Fot. 1 i 2 A. Chlebna).
Po śmierci ojca Franz jeden z bohaterów powieści Maxa Czornyja "Miłość i wojna" nie może znaleźć sobie miejsca. Pewnego wieczora spacerując po parku Poniatowskiego w okolicy Szkoły Włókienniczej spotyka Ewę, która od pewnego czasu mieszka ze Stefanem Namysłowskim. Dziewczyna wyznaje Franzowi, że ukrywa się, bo naprawdę nazywa się Salomea Rotschild. (Fot. z Wikipedii).
Główny botaher powieści "Wielki Kuglarz" Tadeusza Kijańskiego - Siwy - składa papiery na Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi przy ul. Targowej. Po procesie rekrutacyjnym udaje mu się dostać do znanej na całym świecie uczelni. (Fot. Z. Żyburtowicz).
Amelia Kosowska, główna bohaterka powieści "Nie takie całkiem dorosłe" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc, prowadzi z kolegą Morganem pracownię odzieżową. Morgan, pragnący zostać projektantem mody, jest absolwentem edukacji wizualnej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi przy ul. Wojska Polskiego. (Fot. A. Paruzel - ze zbiorów WBP).
Bohaterka powieści "Nie takie całkiem dorosłe" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc, Monika Pielgrzym, jako nastolatka uczęszcza do III Liceum Ogólnokształcącego, mieszczącego się na skraju parku Sienkiewicza w Łodzi. (Fot. ze zbiorów WBP).
Narzeczony Izy Srebrzyńskiej, jednej z głównych bohaterek powieści "Nie takie całkiem dorosłe" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc, Kamil, z niechęcią i poczuciem wstydu wspomina czas nauki w Szkole Podstawowej nr 55 prz ul. Mackiewicza w Łodzi, w której woźną była jego matka. Również siostra Kamila związała się ze szkołą i została tam kucharką.
Bohaterowie powieści Rafała Cichowskiego "Requiem dla analogowego świata" - Chudy, Wojtala, Kuki i Berlin uczęszczają do kutnowskiej Szkoły Podstawowej nr 7, która mieści się przy ul. Troczewskiego 2. Chłopcy przechodzą do siódmej klasy, oprócz Kukiego, który będzie powtarzał szóstą. (Fot. z: Kutno poprzez wieki. T. 2. - Kutno ; Łódź, 2011, zbiory MiPBP w Kutnie).
Bohaterowie powieści Rafała Cichowskiego "Requiem dla analogowego świata" - Chudy i Berlin zakochują się w starszej dziewczynie Kasi, która niedawno wprowadziła się na osiedle. Chłopcy nadają jej przezwisko Ryba. Dziewczyna będzie uczęszczać do II LO im. Kasprowicza w Kutnie przy ul. Okrzei 1A. Chudy i Berlin planują również tam zdawać, choć przeszli dopiero do siódmej klasy. (Fot. z: Kutno poprzez wieki. T. 2. - Kutno ; Łódź, 2011, zbiory MiPBP w Kutnie).
Bohater powieści Rafała Cichowskiego "Requiem dla analogowego świata" - Chudy, wraca po wakacjach do szkoły. Zajmuje miejsce Kukiego powtarzającego szóstą klasę. Obok Chudego siada chłopiec, który przeniósł się z niezbyt odległej SP nr 9 przy ul. Jagiełły 6 w Kutnie - zwany Nowym lub Erykiem. (Fot. z: Kutno poprzez wieki. T. 2. - Kutno ; Łódź, 2011, zbiory MiPBP w Kutnie).
Bohaterka powieści "Nie takie całkiem dorosłe" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc - Iza Srebrzyńska poszukujac swojej drogi interesowała się Szkołą Filmową przy ul. Targowej w Łodzi. W ostateczności zdecydowała się na studia filmoznawcze ua Uniwersytecie Łódzkim. (Fot. Z. Żyburtowicz - ze zbiorów WBP).
Bohaterka powieści "Nie takie całkiem dorosłe" Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc - Iza Srebrzyńska poszukujac swojej drogi interesowała się Szkołą Filmową przy ul. Targowej w Łodzi. W ostateczności zdecydowała się na studia filmoznawcze na Uniwersytecie Łódzkim - w Katedrze Literatury, Teatru i Filmu przy ul. Sienkiewicza 21. (Fot. z: Zeszyty Wiejskie, T. 22).
Monika Pielgrzym - bohaterka powieści Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc "Dziewczyny chcą się zabawić" umawia się z pochodzącym z Holandii doktorantem swojej matki, Peterem, na imprezę w VI Domu Studenckim Uniwersytetu Łódzkiego (zwanym "Wieżą Babel") przy ul. Kopcińskiego w Łodzi. Nastolatka jest zafascynowana dużo starszym od siebie mężczyzną i chętnie się z nim spotyka pod pozorem konwersacji z angielskiego.
Osiedle studenckie Lumumbowo w Łodzi jest miejscem, w którym Monika Pielgrzym - bohaterka powieści Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc "Dziewczyny chcą się zabawić" umawia się z pochodzącym z Holandii doktorantem swojej matki, Peterem. Osiedle, na którym mieszkają studenci z różnych stron świata, jest atrakcyjne dla nastolatki. (Fot. ze zbiorów WBP).
Paula Sarnecka - bohaterka powieści Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc "Dziewczyny chcą się zabawić" jest uczennicą klasy I a w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika przy ul. Więckowskiego w Łodzi. Dziewczyna od czasu choroby ciotki Teresy mieszka z najstarszym bratem, Grzegorzem, skąd ma blisko do szkoły. (Fot. z archiwum 1 LO).
Roch Srebrzyński, brat Izy - bohaterki powieści Adrianny Michalewskiej i Izabeli Szolc "Dziewczyny chcą się zabawić" po powrocie ze Stanów Zjednoczonych postanawia wyprowadzić się z domu rodzinnego na Manhattanie w Łodzi i zamieszkuje w bursie przy ul. Drewnowskiej 153. Tam zamierza uczyć się do matury. Z mieszkania w bursie rezygnuje, będąc już na urlopie dziekańskim na prawie.
Na schodach wejściowych do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi spędziła noc rodzina Kotów z Kocurkowa - bohaterowie opowiadania Dariusza Staniszewskiego "Kociokwik i... Dziki Zachód nad Księżym Młynem". Kot Fororot wraz z małżonką i dziećmi przybył do Łodzi dzień przed zaplanowaną wizytą w kinie Kinematograf i postanowił przenocować na słynnych schodach łódzkiej Filmówki. (Fot. A. Kurycki).
Budynki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej przy ul. Targowej 61/63 w Łodzi są miejscem akcji powieści kryminalnej Joanny Opiat-Bojarskiej "Niebezpieczna gra". To tu, w miejscu pracy Lucjana Mroczka (Czachy), wykładowcy w słynnej "Filmówce", rozgrywa się emocjonujący pojedynek słowny między nim a Aleksandrą Wilk, która z pomocą Urszuli demaskuje wykładowcę jako mordercę Renaty Tomaszewskiej. (Fot. Wikipedia).
Bohaterka powieści "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego, Ania Górecka, studiowała biologię na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa razy w tygodniu miała zajęcia w budynku przy ul. Narutowicza 68. Leszek często przychodził po ukochaną. (Fot. Wikipedia).
Leszek Górecki z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego rozpoczął naukę w Technikum Samochodowym w Łodzi przy ul. Prożka 3/5 od drugiej klasy. Pierwszą klasę zaliczył na podstawie egzaminu, na który zgodę wyraziło ministerstwo. Leszek szkołę ukończył.
W łódzkim Kuratorium Oświaty znajdującym się w budynku Wojewódzkiej Rady Narodowej przy ul. Zachodniej 47 (dawny pałac Poznańskiego) Leszek Górecki z "Daleko od szosy" Henryka Czarneckiego próbował uzyskać zgodę na promocję do drugiej klasy Technikum Samochodowego, mimo że nie chodził do klasy pierwszej.